Galerie moderního umění
v Hradci Králové

Aktuality

09/12 KOMENTOVANÁ PROHLÍDKA VÝSTAVY ORIGINÁL? UMĚNÍ NAPODOBIT UMĚNÍ

komentovaná prohlídka

Srdečně vás zveme na komentovanou prohlídku výstavy Originál? Umění napodobit umění, která se uskuteční ve čtvrtek 09/12/21 od 17:30. Výstavou vás provede kurátorka Petra Příkazská. Vstup zdarma, bez předchozí rezervace. Návštěvníky prosíme, aby při vstupu prokázali, že splňují podmínky ON (očkování, prodělaná nemoc).

Více informací zde.

08/12: OBOROVÁ DISKUZE EDU NAPROTI

edukace

Pravidelné setkání pedagogů, sdílení zkušeností a oborová diskuze jako prostor pro rozvoj výtvarné inspirace. Snažíme se jít naproti edukaci na všech úrovních vzdělávání a typech škol. Diskuze se uskuteční v 10:00 a v 16:00. Svou účast potvrďte na e-mailové adrese edukace@galeriehk.cz.

Více informací zde.

PROSINCOVÉ OBRAZÁRNY A OBRAZÁRNY+ JSOU Z DŮVODU NEPŘIZNIVÉ EPIDEMIOLOGICKÉ SITUACE ZRUŠENY!

výtvarný ateliér

Doprovodný program je odložen a přesouvá se do roku 2022.

Pro aktuální informace sledujte naše webové stránky - Obrazárny+ a Obrazárny.

01/12: HONZOVY CHVILKY S UMĚNÍM | MIKULÁŠ MEDEK

komentovaná prohlídka

Pohodlně Vás usadíme přímo do expozice, abyste si mohli vychutnat poutavé vyprávění o životě a díle Mikuláše Medka. Těšit se můžete také na výbornou kávu v příjemném prostředí galerie. Provází Jan Florentýn Báchor, vstup zdarma. Nutnost rezervace na: edukace@galeriehk.cz.

Více informací zde.

28/11: KONČÍ VÝSTAVA BRONISLAVY ORLICKÉ A HOŘE ROZPUSTÍ SE A VÝSTAVNÍ PROJEKT YES NO YES

výstavy

V neděli 28/11 se uzavírá výstava Bronislavy Orlické A hoře rozpustí se a výstavní projekt Yes No Yes. Nepropásněte poslední možnost tyto výstavy navštívit.

23/11: VERNISÁŽ VÝSTAVY NA ČERNÝCH ŽIVOTECH ZÁLEŽÍ / BLACK LIVES MATTER

akce

V úterý 23/11 se od 19:00 v Galerii za Galerií uskuteční vernisáž výstavy „Black Lives Matter / Na černých životech záleží“, která se skládá ze dvou obsáhlých, dlouhodobě probíhajících projektů s názvem „Shooting Stars / Zastřelené hvězdy“, „The Firsts / Prvenství“ a jednoho videoartu se stejnojmenným názvem jako výstava “Black Lives Matter / Na černých životech záleží”.

Více informací zde.

21/11: SNĚŽIBÁBA A ČERT

akce

Jistě všichni znáte pohádku o Jeníčkovi a Mařence. Co kdyby se ale celá pohádka přesunula tam, kam se přesouvá i momentální počasí - do zimy? Místo ježibaby je potká Sněžibába a pocestnému Matěji zkříží cestu čert. Jak dopadne příběh ze dvou zimních pohádek? Půvabná autorská pohádka od Divadla Harmonika všem otužilým dětem od tří let slibuje dobrodružné odpoledne.

Více informací zde.

19-20/11: OBRAZÁRNA | DAUČÍKOVIC DENÍČKY

výtvarný ateliér

Ateliér GMU se otevře malým výtvarníkům. o se skrývá v denících, diářích a památníčkách? Kresbičky, psaníčka, vzkazy, dopisy, popisy. Zaznamenávejte průběh celého dne – co jste dělali, kam jste šli nebo s kým jste si hráli, to vše se v takovém deníkovém notýsku může objevit. Máte i vy zápisník plný tajností?

Více informací zde.

18/11: OBRAZÁRNA+ | AKTIVNĚ S AKTIVNÍ GRAFIKOU

výtvarný ateliér

Zveme vás na do výtvarného ateliéru GMU na Obrazárnu+. Stačí jeden otisk a už tu máme monotyp – grafickou techniku, která počítá s momentem překvapení. Jak to bude s tiskem a co bude hlavním předmětem tisku a otisku? Pojďme se přiblížit a poznat grafickou výtvarnou techniku, ve které si liboval Vladimír Boudník.

Více informací zde.

17/11: O STÁTNÍM SVÁTKU MÁME OTEVŘENO

AKTUALITY

Ve středu 17/11/2021 bude galerie otevřená dle běžné otevírací doby, tedy od 10:00 do 18:00. Těšíme se na vás.

13-14/11: GHMP ART BOOK FAIR

akce

První ročník knižního veletrhu zaměřujícího se na literaturu o umění proběhne v Trojském zámku a najdete tam i nás s publikacemi z edice GMU.

Více informací zde.

11/11: DISKUZE | ORIGINÁL 2 – O FALZECH A FALŠOVÁNÍ

komentovaná prohlídka

Srdečně vás zveme na diskusi o falzech a falšování uměleckých děl, která se uskuteční ve čtvrtek 11/11/2021 od 17:00. Po diskusi proběhne komentovaná prohlídka výstavy Originál? Umění napodobit umění, kterou vás provede kurátorka Petra Příkazská společně s dalšími přednášejícími.

Více informací zde.

10/11: OBOROVÁ DISKUZE EDU NAPROTI

edukace

Pravidelné setkání pedagogů, sdílení zkušeností a oborová diskuze jako prostor pro rozvoj výtvarné inspirace. Snažíme se jít naproti edukaci na všech úrovních vzdělávání a typech škol. Diskuze se uskuteční v 10:00 a v 16:00. Svou účast potvrďte na e-mailové adrese edukace@galeriehk.cz.

Více informací zde.

28/10 O SVÁTKU MÁME OTEVŘENO

AKTUALITY

Ve čtvrtek 28/10/2021 je galerie otevřená dle běžné otevírací doby, tedy od 12 do 20 hodin. Těšíme se na vás.

03/11: HONZOVY CHVILKY S UMĚNÍM U KÁVY | ALOIS WACHSMAN

komentovaná prohlídka

Pohodlně Vás usadíme přímo do expozice, abyste si mohli vychutnat poutavé vyprávění o životě a díle Aloise Wachsmana. Těšit se můžete také na výbornou kávu v příjemném prostředí galerie. Provází Jan Florentýn Báchor, vstup zdarma. Nutnost rezervace na: edukace@galeriehk.cz.

Více informací zde.

04–06/11: LISTOPADOVÉ OBRAZÁRNY SE BLÍŽÍ

výtvarný ateliér

Přijďte tvořit! Zveme vás do výtvarného ateliéru GMU na Obrazárnu+ pro dospělé, která se koná ve čtvrtek 04/11 od 17:00. Rodiče s dětmi mohou poté v pátek 05/11 a v sobotu 06/11 zavítat na Obrazárnu.

27/10: PODZIMNÍ SALÓN | ŠUPLÍKOVINY ANEB MOJE MALÉ TAJNOSTI

výtvarný ateliér

Podzimní prázdniny nemusí být p r á z d n ý  d n y. Výtvarný ateliér Galerie moderního umění v Hradci Králové nabízí umělecký azyl všem ve věkovém rozmezí 12 až 18 let.

Více informací zde.

22–23/10: OBRAZÁRNA | GRYGAROVSKÉ ZÁZNAMY

výtvarný ateliér

Ateliér GMU se otevře malým výtvarníkům. Zkoušeli jste se někdy zaposlouchat, jaké zvuky jsou slyšet, když kreslíte tužkou po papíře? A co je slyšet, když přejedete přes plátno štětcem? A může do výtvarného díla zasáhnout i nějaký strojek nebo hračka? To vše a mnohem víc si vyzkoušíme spolu s umělcem Milanem Grygarem.

Více informací zde.

21/10: OBRAZÁRNA+ | RUCHY, ZVUKY A HLUKY

výtvarný ateliér

Zveme vás na do výtvarného ateliéru GMU na Obrazárnu+. Zavřete oči a zaposlouchejte se, jaké zvuky sviští vzduchem. Na ulici jsou slyšet hlasy, v galerii tiché kroky návštěvníků a co zní z výtvarného ateliéru? Nejrůznější ruchy, zvuky i hluky nám budou inspirací k intuitivní a pocitové kresbě.

Více informací zde.

14/10 17:30 KOMENTOVANÁ PROHLÍDKA VÝSTAVY ORIGINÁL? UMĚNÍ NAPODOBIT UMĚNÍ

komentovaná prohlídka

Komentovaná prohlídka k výstavě Originál? Umění napodobit umění s kurátorkou výstavy Petrou Příkazskou. Prohlídky se budou konat každý druhý čtvrtek v měsíci 14. října, 11. listopadu a 9. prosince 2021. Vstup zdarma, bez předchozí rezervace.

07/10 17:00 VERNISÁŽ VÝSTAVY BŘETISLAVA JÜNGLINGA V MĚSTKÉM MUZEU LETOHRAD

výstava

V Městském muzeu Letohrad bude od 08/10 do 10/11 k vidění výstava u příležitosti výročí 100 let od narození akademického malíře Břetislava Jünglinga, kunčického rodáka. Vernisáž výstavy proběhne 07/10 v 17:00.

07-09/10: ŘÍJNOVÉ OBRAZÁRNY

výtvarný ateliér

Edukační program je opět nabitý. Ve čtvrtek 07/10 se na Obrazárně+ budeme snažit postoupit o krok dál pomocí akrylových barev. V pátek 08/10 a v sobotu 09/10 nás čeká Obrazárna, kdy po vzoru Vladimíra Preclíka budeme pracovat se dřevem.

Více informací o Obrazárně a Obrazárně+.

06/10 10:00 CHVILKY S UMĚNÍM U KÁVY | AUGUSTA NEKOLOVÁ (1890–1919)

komentovaná prohlídka

Pohodlně Vás usadíme přímo do expozice, abyste si mohli vychutnat poutavé vyprávění o životech umělců a jejich dílech. Těšit se můžete také na výbornou kávu v příjemném prostředí galerie. Provází Jan Florentýn Báchor, vstup zdarma. Nutnost rezervace na: edukace@galeriehk.cz

Více informací zde.

02/10: DEN ARCHITEKTURY V GMU

akce

V sobotu 02/10/21 se v GMU koná Den architektury. U této příležitosti jsme pro vás připravili komentované prohlídky. V 10:30 budeme na dopoledním programu s rodiči a dětmi objevovat galerii s jejím architektem Osvaldem Polívkou. Odpoledne se poté ve 13:00 vydáme na prohlídku budovy se všemi dospělými.

Více informací zde.

30/09: VERNISÁŽ VÝSTAVY ORIGINÁL? UMĚNÍ NAPODOBIT UMĚNÍ A ODBORNÁ KONFERENCE K VÝSTAVĚ

výstava

Srdečně Vás zveme na vernisáž výstavy Originál? Umění napodobit umění ve čtvrtek 30/09 od 18:30 v GMU. V ten samý den se od 13:00 uskuteční také odborná konference k výstavě (kapacita zaplněna).

Bližší informace o výstavě zde a o konferenci zde.

HRADECKÁ KULTURNÍ PÁTRAČKA POKRAČUJE DO KONCE ZÁŘÍ, NOVĚ POUZE O VÍKENDECH!

akce

Jsme součástí projektu Hradecká kulturní pátračka, ve které spojili síly zástupci šesti kulturních institucí v Hradci Králové. Pojďte společně s námi pátrat po jedné z profesí, která se za zdmi galerie skrývá. Stačí si v Divadle Drak vyzvednout mapu a odstartovat kulturní dobrodružství!  

Více informací zde.

24-25/09: OBRAZÁRNA | JANOUŠKOVÉ V HLAVĚ

edukace

O čem přemýšlíme a co si nosíme v hlavě každý den všude s sebou? Máme všichni stejné myšlenky ve stejný okamžik? A co naše myšlení ovlivňuje? Na to všechno se pokusíme najít odpovědi spolu s Věrou Janouškovou, která nás nechá nakouknout do jejich hlav.

Více informací zde.

23/09: OBRAZÁRNA+ | TUŠÍŠ, CO S TUŠÍ?

edukace

Budeme malovat a kreslit tím, čím by vás možná ani ve snu nenapadlo. Zapomeňte na pera a štětce a nechte se vést vaším pocitem při výběru netradičním kreslících nástrojů. Tvořit budeme pomocí tradiční výtvarné techniky východního umění – malba a kresba tuší.

Více informací zde.

17/09: VERNISÁŽ PODZIMNÍCH VÝSTAV & MUZEJNÍ NOC

akce

Podzimní sezónu v GMU odstartujeme vernisáží třech nových výstav a Muzejní nocí. Akce proběhne v pátek 17/09/2021 od 18:00.

Více informací zde.

16/09: SVÁTEK SENIORŮ V GMU

akce

Galerie se připojí k tradičně pořádanému Svátku seniorů na Pivovarském náměstí. Společně ho oslavíme komentovanými prohlídkami, které začnou vždy v celou hodinu.

28/08: KONCERT PETRA VÁLKA V HRADECKÉ SÝPCE

akce

Zveme vás na akustický koncert Petra Válka, který se uskuteční v sobotu 28/08/2021 od 16:00 v Hradecké sýpce.

Více informací zde.

28/08: KŘEST KNIHY ALENY KOTZMANNOVÉ & DERNISÁŽ LETNÍCH VÝSTAV

akce

Srdečně vás zveme na rooftop party u příležitosti křtu knihy Aleny Kotzmannové: Pokus o znovunalezení skutečnosti a dernisáže letních výstav – Pozdní intimita, Strom uprostřed krajiny a Frugo, která se bude konat 28/08/2021 od 17:00.

Při účasti na akci je povinné nošení respirátorů. Zároveň návštěvníky prosíme, aby při vstupu prokázali, že splňují podmínky ONT (očkování, prodělaná nemoc, test).

Více informací zde.

GALERIE VÝTVARNÉHO UMĚNÍ V NÁCHODĚ HLEDÁ ŘEDITELE/ŘEDITELKU

kariéra

Rada Královéhradeckého kraje vyhlašuje výběrové řízení na pozici ředitele/ředitelky Galerie výtvarného umění v Náchodě. Více informací naleznete ZDE.

24/06 18:00 KOMENTOVKA | POZDNÍ INTIMITA S KURÁTOREM JIŘÍM PTÁČKEM

akce

Srdečně vás zveme na komentovanou prohlídku výstavy Pozdní intimita s jejím kurátorem Jiřím Ptáčkem, která proběhne ve čtvrtek 24/06/2021 od 18:00 ve čtvrtém patře GMU. Vstup zdarma, bez předchozí registrace.

FOTOREPORT Z VERNISÁŽE 05/06/2021

akce

Přinášíme fotoreport z vernisáže tří výstav - Pozdní intimita, Frugo a Strom uprostřed krajiny - prezentujících díla současných umělců. Všechny projekty spojuje zaměření na aktuální témata rezonující v dnešní společnosti a po technické stránce potom práce autorů s tzv. novými médii – fotografií a videem. Zároveň s výstavami byly slavnostně otevřeny stálé expozice Minulé století – dvacet osobností  a Posledních padesát let.

ČERVNOVÉ OBRAZÁRNY

edukace

Od června opět připravujeme oblíbené Obrazárny, výtvarné dílny pro děti s doprovodem rodičů. Před prázdninami se uskuteční dvě, a to Boudníkovy stopy 04/06 a 05/06 a Portrét podle Baňky 18/06 a 19/06. Nutnost přihlášení na edukace@galeriehk.cz. Více informací ZDE.

VERNISÁŽ NOVÝCH VÝSTAV 05/06/2021

akce

Srdečně vás zveme na vernisáž, která se uskuteční v sobotu 05/06/2021 od 15:00 v Galerii moderního umění v Hradci Králové. Představeny budou dvě nové stálé expozice Minulé století – dvacet osobností a Posledních padesát let, které se koncem loňského roku vernisáže kvůli epidemiologické situaci nedočkaly, a tři nové krátkodobé výstavy - Pozdní intimita, Frugo a Strom uprostřed krajiny.

GALERIE ZÍSKALA UNIKÁTNÍ SBÍRKU KARLA TUTSCHE

sbírky

Galerie moderního umění v Hradci Králové získala unikátní Tutschovu sbírku za 12 milionů korun. Kolekce čítající více než 800 děl je výlučným dokumentem sběratelství od 80. let minulého století a obsahuje zásadní díla českého umění z období mezi modernou a postmodernou od významných autorů jako je Jiří Načeradský, Jiří Sopko, Antonín Střížek, Naděžda Plíšková nebo Alena Kučerová. Kromě obrazů se brněnský sběratel zaměřoval také na konceptuální umění, kde mezi nejdůležitější autory patří Jiří Kovanda, Jiří David nebo Ján Mančuška. Jedná se o největší akvizici umění v historii krajských galerií. Část sbírky je exkluzivně k vidění ve čtvrtém patře galerie od 4. do 23. května 2021.

OD ÚTERÝ 4. KVĚTNA OPĚT OTEVŘENO

provoz

Navštívit Galerii moderního umění v Hradci Králové bude možné opět od úterý 4. května 2021 od 10:00. Otevřeno bude pro individuální prohlídky dle běžné OTEVÍRACÍ DOBY. Přijďte navštívit nové stálé expozice Minulé století – dvacet osobností, Posledních padesát let či Nekousavě kousati – Dar Vladimíra Preclíka Královéhradeckému kraji. Ve vstupní hale galerie na Vás čeká prodloužená intervence Za Kulisou Dalibora Bači. 

Předchozí rezervace vstupenek není potřeba. Vzhledem k rozlehlé ploše výstavních prostor se nemusíte bát, že do galerie nebudete vpuštěni. Vstup do galerie bude umožněn pouze s respirátorem.

LETNÍ TVOŘENIŠTĚ – III. TURNUS

edukace

Dva letní výtvarné týdny pro ty, kteří rádi tvoří a i v parném počasí pro umění hoří. První dva turnusy zaplněny, pro velký zájem přidáváme III. TURNUS 23 - 27/08/21. Více informací a přihláška zde. 

GALERIE MODERNÍHO (Č)UMĚNÍ

kniha

Nová kniha s odlehčeným názvem Galerie moderního (č)umění zábavnou a odlehčenou formou seznamuje čtenáře s královéhradeckou galerií. Více informací o knize včetně fotografií naleznete zde. Zakoupit si ji můžete již nyní v našem e-shopu.

KONČÍ VÝSTAVA JIŘÍHO HILMARA NALÉZAT ZTRACENOU ROVNOVÁHU

výstava

S koncem února končí i výstava Jiřího Hilmara Nalézat ztracenou rovnováhu. Připomenout si ji můžete skrze videa s kurátorkou Ilonou Víchovou na našem YouTube kanálu.

UZAVŘENÍ GMU OD PÁTKU 18. PROSINCE

provoz

Od 18. prosince bude Galerie moderního umění v Hradci Králové z důvodu navrácení České republiky do 4. stupně protiepidemického systému (PES) uzavřená.

INTERVIEW S AUTOREM VÝSTAVY JINÝ PROSTOR PETREM STANICKÝM

interview

Precizní práce se sklem i kovem uspořádaná do geometricky přesných struktur, doplněná o dílo Huga Demartiniho ze sbírky Galerie moderního umění, to je výstava Petra Stanického Jiný prostor. Navštivte nás alespoň virtuálně a prohlédněte si tři nová videa - o výstavě, o díle Tekoucí skrz, 2020, které vzniklo speciálně pro výstavu Jiný prostor v Galerii moderního umění v Hradci Králové, a o instalaci z vysoce reflexního skla a železa pomyslně levitující v interiéru, jejíž vícenásobné odrazy vytvářejí iluzivní struktury Shelter II/Útočiště II, 2020.