Aktuality

18/07: KOMENTOVANÁ PROHLÍDKA VÝSTAVY PLASTIKA DROBNÁ A DROBNĚJŠÍ

vstup zdarma

Přijďte si poslechnout poutavé vyprávění Jana Florentýna Báchora o tvorbě Josefa Václava Škody a jeho drobné plastice z 20. až 40. let. Výstava prezentuje autorovy práce z rozličných materiálů: kamene, bronzu, cínu, dřeva, terakoty, vápence či sádry společně s jeho kresbami. 

Komentovaná prohlídka začíná v 17:30.

Více o výstavě →

11/07: NOVÝ PROGRAM PRO DOSPĚLÉ

pro dospělé

Výtvarně-pohybový workshop pro dospělé bez ohledu na věk a taneční zkušenost. Zažíváte někdy pocit roztěkanosti, kdy hlava jede na plné obrátky a vy nevíte, co dělat dřív? Chcete se naučit zpomalit, zpřítomnit a uvolnit? Přidejte se k nám. Čeká nás hravost a radost z intuitivního pohybu bez předem připravené choreografie. 

Program probíhá od 17:30 do 19:00 v sále GMU. S sebou pohodlné oblečení, bez obuvi.

Nutnost rezervace: edukace@galeriehk.cz

10/07: LETNÍ OTEVŘENÝ ATELIÉR PRO DĚTI A NÁCTILETÉ OD 6 DO 15 LET

letní program pro děti

Přijďte se v letních dnech inspirovat některým z umělců a vyzkoušejte si experimentální výtvarné techniky v prostoru, který dává možnost velké akci. Jako první si vyzkoušíme techniku kresby.

Celodenní výtvarný program pro děti a náctileté probíhá na adrese U Koruny 217/20. Společný program je plánovaný od 9:00 do 15:00 s pauzou na svačinu a oběd. 

Více podrobností →

VYCHÁZÍ NOVÁ PUBLIKACE HENRY MOORE A ČESKOSLOVENSKÉ UMĚNÍ PO ROCE 1945

edice

Publikace Henry Moore a československé umění po roce 1945 sleduje v širokém politicko-společenském a uměleckohistorickém záběru vliv britského umělce Henryho Moora (1898–1986) na československé sochařství druhé poloviny 20. století. V podrobné chronologii a dvou odborných studiích zkoumá diplomatický rámec i další mechanismy provázející prezentaci a přijímání umělcovy tvorby v kontextu kulturní studené války, ale také vývoje sochařství ve specifických podmínkách státního socialismu. Kniha si klade otázku po stylotvorném vlivu Henryho Moora a zároveň zkoumá historii autorových výstav v bývalém východním bloku. Publikace vyšla u příležitosti stejnojmenné výstavy, uspořádané GMU.

K zakoupení na e-shopu →

VYZKOUŠEJTE NÁŠ NOVÝ POHYBOVĚ-VÝTVARNÝ WORKSHOP

Nový program Umění(m) zpomalit je určen pro dospělé a nabízí prostor všem bez ohledu na věk a taneční zkušenost.

Zažíváte někdy pocit roztěkanosti, kdy hlava jede na plné obrátky a vy nevíte, co dělat dřív? Chcete se naučit zpomalit, zpřítomnit a uvolnit? Přidejte se k nám!

Čeká nás hravost a radost z intuitivního pohybu bez předem připravené choreografie. Zastavte se na chvilku, nechte volné ruce i nohy, dejte volnost svojí autentičnosti a radujte se z přítomného okamžiku. 

Program se koná vždy druhý čtvrtek v měsíci od 17:30. První setkání proběhne 11/07.

Více informací o programu →

NA LÉTO PŘIPRAVUJEME NOVÝ PROGRAM PRO DĚTI A NÁCTILETÉ

letní program pro děti

Pro děti od 6 do 15 let je na léto přichystán program Letní otevřený ateliér. V rámci programu se postupně budeme věnovat kresbě, malbě či grafice. Vyzkoušíme si tak experimentální výtvarné techniky v prostoru, který dává možnost velké akci. Inspirovat nás budou vybraní umělci.

Letní otevřený ateliér se koná v intervalu jednou za dva týdny ve středu. Společný program je plánovaný od 9 do 15 hodin s pauzou na svačinu a oběd.

Více podrobností, termíny a obsah jednotlivých setkání naleznete zde →

03/07: PŘEDNÁŠKA CHVILKY S UMĚNÍM PŘEDSTAVÍ SOUČASNOU AUTORKU JULIANU HÖSCHLOVOU

PRO DOSPĚLÉ A SENIORY

Přednáška o umělkyni Julianě Höschlové, jejíž výstava Tears for Fears je aktuálně k vidění v Černé kostce. Autorka do prostoru přenáší svou zkušenost upřímného a ryzího žití v souladu s konkrétním místem v Krkonoších, jehož se stala součástí. Program s Annou Horák Zemanovou probíhá ve středu 03/07 od 10:00 a 16:00.

Nutnost rezervace na e-mailové adrese: edukace@galeriehk.cz

Vstup ZDARMA

27/06: VERNISÁŽ OBMĚNNÝCH VÝSTAV

akce

V rámci výstavy Jak sbírat umění: příběh Karla Tutsche budou otevřeny nové obměnné výstavy výstavy. Otevření proběhne ve čtvrtek 27/06 od 18:00. Na Bidýlku II zahájíme výstavu Martina Jecha a Kabinet sběratele představí tvorbu Naděždy Plíškové.

Vstup ZDARMA

27/06: DIVADELNÍ INSCENACE ŠKROBOTNÍK, ŠLUNDRA ŠIBROVÁ: PITVA

akcePRO DOSPĚLÉ A SENIORY

V rámci divadelního festivalu Regiony můžete zavítat i do GMU. Nenechte si ve čtvrtek 27/06 od 19:00 ujít divadelní inscenaci Škrobotník, Šlundra, Šibrová: Pitva, která je zároveň doprovodným programem k připravované výstavě Loutky & židle (od 20. června) – výstava je procházkou loutkářským ateliérem, sbírkou, kabinetem kuriozit. Diváci mohou poznat různé kapitoly společné tvorby dvojice Věry & Františka Vítkových.

Vstupenky k zakoupení ZDE.

26/06: VÝTVARNÝ PROGRAM HRATELIÉR PRO DĚTI OD 2 DO 4 LET

výtvarný ateliér

Výtvarný program pro nejmenší návštěvníky galerie, na kterém se malými krůčky projdeme světem hravých experimentů. Tvořivé aktivity se zaměří na zážitek, ne na výsledek. Podpořme v dětech jejich nezatížené vnímání okolního světa a rozvoj tvůrčích schopností. Další setkání proběhne ve středu 26/06 od 10:00 a 15:00.

Nutnost rezervace na e-mailové adrese: edukace@galeriehk.cz

20/06: VERNISÁŽ NOVÝCH VÝSTAV

akce

V hlavním výstavním prostoru otevřeme ve čtvrtek 20/06 v 18:00 výstavu zaměřenou na Henryho Moora a jeho vliv na československé autory. V Černé kostce uvedeme nejnovější tvorbu Juliany Höschlové a v Bílé kostce se představí loutkoherci Věra Říčařová Vítková a František Vítek.

Vstup ZDARMA

4. PATRO DOČASNĚ UZAVŘENO

provoz

Ve čvrtek 20/06 v 18:00 otevřeme čtyři nové výstavy, které pro vás aktuálně připravujeme. Z důvodu instalace je proto 4. patro GMU uzavřeno. Uzavřena je rovněž terasa.

Děkujeme za pochopení.

13/06: KOMENTOVANÉ PROHLÍDKY K NOVÝM VÝSTAVÁM

KOMENTOVKYvstup zdarma

Ve čtvrtek 13/06 od 17:30 proběhnou komentované prohlídky k výstavám Jak sbírat umění (provází Petra Příkazská) a V říši (provází Anna Horák Zemanová a Tereza Zichová). Více o výstavách naleznete zde.

Bez nutnosti přihlášení.

05/06: CHVILKY S UMĚNÍM PŘEDSTAVÍ JIŘÍHO SOPKA

PRO DOSPĚLÉ A SENIORY

Přijďte si poslechnout poutavé vyprávění Petry Příkazské o tvorbě Jiřího Sopka, která je součástí výstavy Jak sbírat umění: příběh Karla Tutsche. Komentovaná prohlídka proběhne ve středu 05/06 od 10:00 a 16:00. Nutnost rezervace na e-mailové adrese edukace@galeriehk.cz.

Vstup ZDARMA

VYŠLA NOVÁ PUBLIKACE DOPROVÁZEJÍCÍ VÝSTAVU JAK SBÍRAT UMĚNÍ: PŘÍBĚH KARLA TUTSCHE

novinka

Publikace Umění napříč generacemi. Sběratel a ga­lerista Karel Tutsch (1941–2008) se věnuje známému brněnskému milovníkovi umění a jeho sbírce. Kniha komplexně mapuje počátky Tutschova sběratelství, vývoj a charakter jeho sbírky, způsoby, jimiž díla získával, a částečně i aktivity galerie Na bidýl­ku. Sestává z textů Radka Horáčka, Petry Příkazské, Františka Zachovala a Marianny Placákové, kteří tato témata nahlížejí z různých perspektiv: lokální, tuzemské, mezinárodní i genderové. Katalogová část představuje vybraná díla sbírky a zasazuje je do vzá­jemných souvislostí a tematických okruhů. Publikace významně přispívá k poznání specifické kultury sou­kromého sběratelství doby normalizace.

K dostání v galerijním obchodě nebo na e-shopu GMU.

19/05: V RÁMCI DNE RODINY NABÍZÍME VSTUP PRO RODINY ZDARMA

akce

Během oslav Dne rodiny bude vstup do GMU pro rodiny volný. Otevírací doba je od 10:00 do 18:00.

24/05: MUZEJNÍ NOC V GMU

akcevstup zdarma

Zveme návštěvníky všeho věku na aktivní procházku novou výstavou Jak sbírat umění: příběh Karla Tutsche v nevšedním čase. Ve večerních hodinách se v rámci Muzejní noci můžete těšit na spoustu zvídavých otázek, hledání odpovědí nejen v malířských dílech a experimentování, jakými všemi způsoby se lze dívat na svět umění. Muzejní noc proběhne v pátek 24/05 od 18:00 do půlnoci.

Kromě aktuálních výstav můžete v jednotlivých patrech navštívit také připravený program.

4. patro
Ve 20:00 proběhne komentovaná prohlídka, která představí výsledky hlasování v rámci výstavy Hledá se mistrovské dílo. Výstavou vás provede kurátor Tomáš Kolich. 
K výstavě Hledá se mistrovské dílo v pátek vyjde nová publikace: A vítězem se stává...

2. a 3. patro
Edu zóny, pracovní list (Tutsch, Tutsch kdo tam?), aktivní procházka výstavou

Foyer
Noční bodovka (výtvarné aktivity)

Terasa
Během večera nesmíte minout terasu, kde si budete moci dát drink, který pro vás připraví 100letá.

17-18/05: VE VÝTVARNÉM ATELIÉRU PROBĚHNE OBRAZÁRNA

pro rodiny s dětmi

Výtvarný program pro rodiny s dětmi bude reagovat na tvorbu Olbrama Pavlíčka, která je k vidění ve výstavě KORPSEPUNX: stress prosthetics. Obrazárna proběhne v pátek 17/05 od 15:00 (děti od 6 do 10 let) a v sobotu 18/05 od 10:00 (náctiletí od 10 do 15 let). 

Nutnost rezervace na e-mailové adrese edukace@galeriehk.cz.

04/05: KOMENTOVANÁ PROHLÍDKA A WORKSHOP K VÝSTAVĚ DIFERENCOVANÉ STRUKTURY

vstup zdarma

V sobotu 04/05 v 15:00 se můžete těšit na komentovanou prohlídku výstavy Diferencované struktury s kurátorkou Ninou Moravcovou. Výstava představuje tvorbu Jany Bernartové, Milana Guštara a Ivana Chatrného. Navazovat bude výtvarný workshop, který se výstavou v Černé kostce inspiruje. Zaměříme se na práci s řádem a strukturou. Do hry přizveme také chybu, se kterou pracuje trojice umělců této výstavy. S využitím grafické techniky, vrstvením, řazením na principu repetice a následným tiskem vyzkoušíme, zda na chybu vyzrajeme.

03-04/05: VE VÝTVARNÉM ATELIÉRU PROBĚHNE OBRAZÁRNA

PRO RODINY S DĚTMI

Výtvarný program pro rodiny s dětmi bude reagovat na tvorbu Olbrama Pavlíčka, která je k vidění ve výstavě KORPSEPUNX: stress prosthetics. Obrazárna proběhne v pátek 03/05 od 15:00 (děti od 4 do 6 let) a v sobotu 04/05 od 10:00 (děti od 6 do 10 let). 

Nutnost rezervace na e-mailové adrese edukace@galeriehk.cz.

01/05: VSTUP PRVNÍ STŘEDU V MĚSÍCI ZDARMA

provoz

Každou první středu v měsíci platí do všech výstavních prostor GMU volný vstup. Vstup zdarma se nevztahuje na programy vedené lektory či edukátory s výjimkou programu Chvilky s uměním.

Otevřeno od 10:00 do 18:00.

01/05: CHVILKY S UMĚNÍM PŘEDSTAVÍ JANA PREISLERA

PRO DOSPĚLÉ A SENIORY

Přijďte si poslechnout poutavé vyprávění Jana Florentýna Báchora o tvorbě Jana Preislera. Komentovaná prohlídka proběhne ve středu 01/05 od 10:00 a 16:00. Nutnost rezervace na e-mailové adrese edukace@galeriehk.cz.

Vstup ZDARMA

27/04: OTEVÍRÁME NOVOU VÝSTAVU

akcevstup zdarma

V sobotu 27/04 v 15:00 zahájíme výstavu Jak sbírat umění: příběh Karla Tutsche. Výstava představí celoživotní dílo Karla Tutsche (1941–2008), znalce, sběratele a neortodoxního neúnavného podporovatele mladých výtvarníků, jenž po více jak čtvrt století na vlastní náklady provozoval galerii Na bidýlku a svou činností přispíval k propagaci českého umění v zahraničí a naopak.

Vstup ZDARMA

24/04: VÝTVARNÝ PROGRAM HRATELIÉR PRO DĚTI OD 2 DO 4 LET

PRO NEJMENŠÍ DĚTI

Výtvarný program pro nejmenší návštěvníky galerie, na kterém se malými krůčky projdeme světem hravých experimentů. Tvořivé aktivity se zaměří na zážitek, ne na výsledek. Podpořme v dětech jejich nezatížené vnímání okolního světa a rozvoj tvůrčích schopností. Další setkání proběhne ve středu 24/04 od 10:00 a 15:00.

Nutnost rezervace na e-mailové adrese edukace@galeriehk.cz.

19-20/04: VE VÝTVARNÉM ATELIÉRU PROBĚHNE OBRAZÁRNA

PRO RODINY S DĚTMI

Výtvarný program pro rodiny s dětmi bude reagovat na dílo Josefa Čapka, které je k vidění ve výstavě Hledá se mistrovské dílo. Obrazárna proběhne v pátek 19/04 od 15:00 (děti od 6 do 10 let) a v sobotu 20/04 od 10:00 (náctiletí od 10 do 15 let). 

Nutnost rezervace na e-mailové adrese edukace@galeriehk.cz.

18/04: KOMENTOVANÁ PROHLÍDKA VÝSTAVY HLEDÁ SE MISTROVSKÉ DÍLO

komentovaná prohlídka

Výstavou prezentující více než 200 obrazů ze sbírek GMU vás provede kurátor Tomáš Kolich. Výstava představuje díla, která pochází z období od konce 18. století až po současnost. Komentovaná prohlídka se uskuteční ve čtvrtek 18/04 v 17:30.

Vstup ZDARMA

10/04: EDU NAPROTI PŘEDSTAVÍ DÍLO JOSEFA ČAPKA

PRO UČITELE

Oborová diskuze EDU naproti se uskuteční ve středu 10/04 od 10:00 a 15:00. Pravidelné setkání výtvarných pedagogů slouží jako prostor pro sdílení zkušeností a rozvoj výtvarné inspirace. Další setkání bude věnováno tvorbě Josefa Čapka.

Svá místa si rezervujte na e-mailové adrese edukace@galeriehk.cz.

05-06/04: VE VÝTVARNÉM ATELIÉRU PROBĚHNE OBRAZÁRNA

výtvarný ateliér

Výtvarný program pro rodiny s dětmi bude reagovat na dílo Josefa Čapka, které je k vidění ve výstavě Hledá se mistrovské dílo. Obrazárna proběhne v pátek 05/04 od 15:00 (děti od 4 do 6 let) a v sobotu 06/04 od 10:00 (děti od 6 do 10 let).

Nutnost rezervace na e-mailové adrese edukace@galeriehk.cz.

03/04: VSTUP DO GMU ZDARMA

provozvstup zdarma

Každou první středu v měsíci platí do všech výstavních prostor GMU volný vstup. Aktuálně jsou k vidění následující výstavy:

➝ Hledá se mistrovské dílo (do 26. května)
➝ Diferencované struktury (do 26. května)
→ Olbram Pavlíček | KORPSEPUNX: stress prosthetics (do 26. května)
→ Plastika drobná a drobnější: Josef Václav Škoda (do 29. září)

Otevřeno od 10:00 do 18:00.

‼️ ZMĚNA: KOMENTOVANÁ PROHLÍDKA VÝSTAVY PLASTIKA DROBNÁ A DROBNĚJŠÍ JE ZRUŠENA

komentovaná prohlídka

Komentovaná prohlídka výstavy Plastika drobná a drobnější ve čtvrtek 11/04 je z důvodu nemoci kurátora zrušena. Omlouváme se za případné komplikace.

Další komentované prohlídky se budou konat 18/07 a 12/09. Děkujeme za pochopení.

03/04: POZNEJTE TVORBU SOUČASNÉHO UMĚLCE OLBRAMA PAVLÍČKA

komentovaná prohlídka

Přijďte si poslechnout poutavé vyprávění Anny Horák Zemanové o tvorbě Olbrama Pavlíčka. Komentovaná prohlídka proběhne ve středu 03/04 od 10:00 a 16:00. Nutnost rezervace na e-mailové adrese edukace@galeriehk.cz.

Vstup ZDARMA

28/03: POSLEDNÍ VOLNÁ MÍSTA NA OBRAZÁRNĚ+

PRO DOSPĚLÉ A SENIORY

V rámci výtvarného programu pro dospělé Obrazárna+ se můžete těšit na cyklus věnovaný pastelu. Jedinečná technika na pomezí malby a kresby, která ve vrstvách pigmentů odhalí vaše výtvarné vnímání a cit pro barvu. Cyklus tří navazujících setkání ve výtvarném ateliéru vás seznámí s technologií a praxí této techniky. První setkání proběhne 28/03.

Přihlásit se můžete skrze formulář →

ROZLOUČILI JSME SE SE STÁLÝMI EXPOZICEMI A PŘIPRAVUJEME NOVOU VÝSTAVU VĚNOVANOU SBÍRCE KARLA TUTSCHE

provoz

Z důvodu deinstalace stálých expozic a nutné rekonstrukce výstavního prostoru nebude od 05/03 zpřístupněno 2. a 3. patro GMU. Od 05/03 proto platí 50% sleva na vstupné. K vidění bez narušení provozu zůstávají výstavy Hledá se mistrovské dílo, KORPSEPUNX: stress prosthetics (Olbram Pavlíček), Diferencované struktury (Jana Bernartová, Milan Guštar, Ivan Chatrný) a Plastika drobná a drobnější: Josef Václav Škoda.

Sleva na vstupné se nevztahuje na edukační a doprovodné programy.

27/03: VÝTVARNÝ PROGRAM HRATELIÉR PRO DĚTI OD 2 DO 4 LET

PRO NEJMENŠÍ

Výtvarný program pro nejmenší návštěvníky galerie, na kterém se malými krůčky projdeme světem hravých experimentů. Tvořivé aktivity se zaměří na zážitek, ne na výsledek. Podpořme v dětech jejich nezatížené vnímání okolního světa a rozvoj tvůrčích schopností. Další setkání proběhne ve středu 27/03 od 10:00 a 15:00.

Nutnost rezervace na e-mailové adrese edukace@galeriehk.cz.

20/03: ART (HI)STORY PŘEDSTAVÍ DÍLO JOSEFA SCHEIWLA

Komentovka v angličtině

Program v angličtině proběhne ve středu 20/03 od 16:00. Komentovaná prohlídka se zaměří na dílo Josefa Scheiwla Únosy Jitky, který je k vidění ve výstavě Hledá se mistrovské dílo.

Nutnost rezervace na edukace@galeriehk.cz.

15-16/03: VE VÝTVARNÉM ATELIÉRU PROBĚHNE OBRAZÁRNA

výtvarný ateliér

Výtvarný program pro rodiče s dětmi bude reagovat na dílo Karla Nepraše, které je součástí nové výstavy Plastika drobná a drobnější: Josef Václav Škoda. Páteční termín 15/03 od 15:00 nabídne prostor dětem od 6 let do 10 let. V sobotu 16/03 od 10:00 je ateliér otevřen náctiletým od 10 do 15 let.

Nutnost rezervace na e-mailové adrese edukace@galeriehk.cz.

07/03: KOMENTOVANÁ PROHLÍDKA VÝSTAVY HLEDÁ SE MISTROVSKÉ DÍLO

komentovaná prohlídka

Výstavou prezentující více než 200 obrazů ze sbírek GMU vás provede kurátor Tomáš Kolich. Výstava představuje díla, která pochází z období od konce 18. století až po současnost. Komentovaná prohlídka se uskuteční ve čtvrtek 07/03 v 17:30.

Vstup ZDARMA

06/03: VSTUP PRVNÍ STŘEDU V MĚSÍCI ZDARMA

vstup zdarma

Každou první středu v měsíci platí do všech výstavních prostor GMU volný vstup. Vstup zdarma se nevztahuje na programy vedené lektory či edukátory s výjimkou programu Chvilky s uměním.

Otevřeno od 10:00 do 18:00.

06/03: CHVILKY S UMĚNÍM PŘEDSTAVÍ JOSEFA VÁCLAVA ŠKODU

komentovaná prohlídka

Přijďte si poslechnout poutavé vyprávění Jana Florentýna Báchora o tvorbě Josefa Václava Škody. Komentovaná prohlídka proběhne ve středu 06/03 od 10:00 a 16:00. Nutnost rezervace na e-mailové adrese edukace@galeriehk.cz.

Vstup ZDARMA

ZAHÁJILI JSME NOVÉ VÝSTAVY

výstavy

Přijďte navštívit tři nové výstavy, které jsme pro vás v únoru otevřeli:

Olbram Pavlíček | KORPSEPUNX: stress prosthetics
Diferencované struktury / Jana Bernartová, Milan Guštar, Ivan Chatrný
Plastika drobná a drobnější: Josef Václav Škoda

02/03: KOMENTOVANÁ PROHLÍDKA KE KONČÍCÍM STÁLÝM EXPOZICÍM

komentovaná prohlídka

Navštivte komentovanou prohlídku stálých expozic Minulé století - dvacet osobností a Posledních padesát let, které představí kurátorka Petra Příkazská. Expozice Minulé století - dvacet osobností prezentuje osobnosti jako jsou František Kupka, Bohumil Kubišta, Josef Váchal, Emil Filla, Toyen a další. Posledních padesát let představuje umělce a umělkyně střední a mladší generace, kteří se do veřejných sbírek prosazují teprve v posledních letech. Program proběhne v sobotu 02/03 od 15:00.

Vstup ZDARMA

02/03: VE VÝTVARNÉM ATELIÉRU PROBĚHNE OBRAZÁRNA

výtvarný ateliér

Výtvarný program pro rodiče s dětmi bude reagovat na dílo Karla Nepraše, které je součástí nové výstavy Plastika drobná a drobnější: Josef Václav Škoda. Sobotní termín 02/03 od 10:00 nabídne prostor dětem od 6 let do 10 let.

Nutnost rezervace na e-mailové adrese edukace@galeriehk.cz.

28/02: VÝTVARNÝ PROGRAM PRO DĚTI OD 2 DO 4 LET

PRO RODINY S DĚTMI

Výtvarný program pro nejmenší návštěvníky galerie, na kterém se malými krůčky projdeme světem hravých experimentů. Tvořivé aktivity se zaměří na zážitek, ne na výsledek. Podpořme v dětech jejich nezatížené vnímání okolního světa a rozvoj tvůrčích schopností. Další setkání proběhne ve středu 28/02 od 10:00 a 15:00.

Nutnost rezervace na e-mailové adrese edukace@galeriehk.cz.

21/02: ART (HI)STORY PŘEDSTAVÍ EMILA FILLU

Komentovka v angličtině

Program v angličtině proběhne ve středu 21/02 od 16:00. Komentovaná prohlídka a navazující workshop představí motiv Salome a jeho ztvárnění v obrazu od Emila Filly, který je k vidění ve stálé expozici Minulé století - dvacet osobností.  

Nutnost rezervace na edukace@galeriehk.cz.

16-17/02: VÝTVARNÝ PROGRAM PRO RODINY S DĚTMI

výtvarný ateliér

Výtvarný program věnovaný tvorbě Zdeňka Berana nabízí termín pro děti od 6 do 10 let, a to v pátek 16/02 od 15:00. Program pro náctileté od 10 do 15 let se následně uskuteční v sobotu 17/02 od 10:00.

Nutnost rezervace na e-mailové adrese edukace@galeriehk.cz.

15/02: KŘEST KNIHY EDIT ANDRÁS: KULTURNÍ PŘEVLÉKÁNÍ

akce

Křest knihy maďarské historičky umění Edit András Kulturní převlékání proběhne na Akademii výtvarných umění v Praze ve čtvrtek 15/02 v 18:00. Při příležitosti křtu publikace pronese Edit András veřejnou přednášku, jejímž cílem je seznámit s vývojem maďarské kulturní scény v posledních dvou desetiletích, představit koncepci knihy a vývoj středoevropského umění v 21. století. Přednáška i následná diskuze proběhne v angličtině.

15/02: VERNISÁŽ NOVÝCH VÝSTAV

akcevstup zdarma

Vernisáž nových výstav proběhne ve čtvrtek 15/02/2024 v 18:00. V rámci nové výstavy Diferencované struktury v Černé kostce uvedeme tvorbu Jany Bernartové, Milana Guštara a Ivana Chatrného. V Bílé kostce se představí Olbram Pavlíček s výstavou KORPSEPUNX: stress prosthetics a v Galerii Vladimíra Preclíka bude k vidění nová výstava Plastika drobná a drobnější: Josef Václav Škoda.

14/02: EDU NAPROTI PŘEDSTAVÍ EMILA FILLU

PRO UČITELE

Oborová diskuze EDU naproti se uskuteční ve středu 14/02 od 10:00 a 15:00. Pravidelné setkání výtvarných pedagogů slouží jako prostor pro sdílení zkušeností a rozvoj výtvarné inspirace. Další setkání bude věnováno tvorbě Emila Film.

Svá místa si rezervujte na e-mailové adrese edukace@galeriehk.cz.

07/02: CHVILKY S UMĚNÍM PŘEDSTAVÍ MARTINA ZETA

komentovkavstup zdarma

Přijďte si poslechnout poutavé vyprávění ředitele GMU Františka Zachovala o tvorbě Martina Zeta. Komentovaná prohlídka proběhne ve středu 07/02 od 10:00 a 16:00. Nutnost rezervace na e-mailové adrese edukace@galeriehk.cz.

Vstup ZDARMA

07/02: VSTUP PRVNÍ STŘEDU V MĚSÍCI ZDARMA

vstup zdarma

Každou první středu v měsíci platí do všech výstavních prostor GMU volný vstup. Vstup zdarma se nevztahuje na programy vedené lektory či edukátory s výjimkou programu Chvilky s uměním.

Otevřeno od 10:00 do 18:00.

SBÍRKA KNIH PRODLOUŽENA DO KONCE LEDNA

AKTUALITYvstup zdarma

Pokud se vám doma hromadí knihy, které už nemáte kam dát, můžete je přinést k nám a my je uložíme do naší nové knihovny ve foyer. Sbíráme knihy o výtvarném umění, tedy o: malířství, sochařství, architektuře, designu, fotografii, ale také o uměleckém řemeslu, grafice či typografii. Také životopisy a vzpomínky výtvarných umělců a jejich literární zpracování (romány o slavných umělcích) nebo různé slovníky a encyklopedie výtvarného umění. Zajímají nás knihy z jakékoli doby, v pevné i měkké vazbě.

Co za to? V případě, že k nám donesete alespoň tři knihy odměníme vás vstupem zdarma.

Pokud doma najdete knihy, které byste nám rádi věnovali, můžete je do 31/01/2024 přinést na pokladnu GMU.

31/01: VÝTVARNÝ PROGRAM HRATELIÉR PRO DĚTI OD 2 DO 4 LET

PRO RODINY S DĚTMI

Výtvarný program pro nejmenší návštěvníky galerie, na kterém se malými krůčky projdeme světem hravých experimentů. Tvořivé aktivity se zaměří na zážitek, ne na výsledek. Podpořme v dětech jejich nezatížené vnímání okolního světa a rozvoj tvůrčích schopností. Další setkání proběhne ve středu 31/01 od 10:00.

Nutnost rezervace na e-mailové adrese edukace@galeriehk.cz.

19-20/01: PŘIJĎTE TVOŘIT NA OBRAZÁRNU

PRO RODINY S DĚTMI

Výtvarný program pro rodiče s dětmi bude reagovat na dílo Tomáše Svobody, jehož výstava SILENT DISCO je k vidění ve foyer GMU. Páteční termín 19/01 od 15:00 je určen pro děti od 6 do 10 let. Sobotní termín 20/01 od 10:00 nabídne prostor náctiletým od 11 let do 15 let.

Nutnost rezervace na e-mailové adrese edukace@galeriehk.cz.

VÝSTAVA STOPY Z BRONZU A KAMENE K VIDĚNÍ JEN DO NEDĚLE 14/01

výstavy

Výstava v Galerii Vladimíra Preclíka GMU představuje sochaře Josefa Škodu jako jednu z osobností, které se umělecky podílely na „budování“ identity Československé republiky. Nový stát si potřeboval zvolit vlastní umělecký jazyk a symboliku, jimiž by se odlišil od rozpadlého Rakouska-Uherska. Vznikaly tak alegorické plastiky na fasádách, pomníky či práce oslavující republiku.

10/01: EDU NAPROTI PŘEDSTAVÍ IVANA VOSECKÉHO

PRO UČITELE

Oborová diskuze EDU naproti se uskuteční ve středu 10/01 od 10:00 a 15:00. Pravidelné setkání výtvarných pedagogů slouží jako prostor pro sdílení zkušeností a rozvoj výtvarné inspirace. Další setkání bude věnováno tvorbě Ivana Voseckého.

Svá místa si rezervujte na e-mailové adrese edukace@galeriehk.cz.

05-06/01: VÝTVARNÝ PROGRAM PRO RODIČE S DĚTMI

výtvarný ateliér

Výtvarný program pro rodiče s dětmi bude reagovat na dílo Tomáše Svobody, jehož výstava SILENT DISCO je k vidění ve foyer GMU. Páteční termín 05/01 od 15:00 je určen pro děti od 4 do 6 let. Sobotní termín 06/01 od 10:00 nabídne prostor dětem od 6 let do 10 let.

Nutnost rezervace na e-mailové adrese edukace@galeriehk.cz.

03/01: NAVŠTIVTE GALERII ZDARMA

provoz

Každou první středu v měsíci platí do všech výstavních prostor GMU volný vstup. Vstup zdarma se nevztahuje na programy vedené lektory či edukátory s výjimkou programu Chvilky s uměním.

Otevřeno od 10:00 do 18:00.

03/01: CHVILKY S UMĚNÍM PŘEDSTAVÍ ADÉLU BABANOVOU

komentovkavstup zdarma

Přijďte si poslechnout poutavé vyprávění Anny Horák Zemanové o tvorbě Adély Babanové. Komentovaná prohlídka proběhne ve středu 03/01 od 10:00 a 16:00. Nutnost rezervace na e-mailové adrese edukace@galeriehk.cz.

Vstup ZDARMA

SLEVA 20 % NA VYBRANÉ KNIHY

akce

Na vybrané knižní tituly z edice GMU platí sleva 20 %. Využijte nabídku k nákupu vánočních dárků a udělejte někomu radost knihou o umění. Akce platí na e-shopu i přímo v prodejně ve foyer.

Nakupte z pohodlí domova →

POMOZTE NÁM NAPLNIT NOVOU KNIHOVNU

AKTUALITYvstup zdarma

Pokud se vám doma hromadí knihy, které už nemáte kam dát, můžete je přinést k nám a my je uložíme do naší nové knihovny ve foyer. Sbíráme knihy o výtvarném umění, tedy o: malířství, sochařství, architektuře, designu, fotografii, ale také o uměleckém řemeslu, grafice či typografii. Také životopisy a vzpomínky výtvarných umělců a jejich literární zpracování (romány o slavných umělcích) nebo různé slovníky a encyklopedie výtvarného umění. Zajímají nás knihy z jakékoli doby, v pevné i měkké vazbě.

Co za to? V případě, že k nám donesete alespoň tři knihy odměníme vás vstupem zdarma.

Pokud doma najdete knihy, které byste nám rádi věnovali, můžete je do 31/12/2023 přinést na pokladnu GMU.

VYCHÁZÍ NOVÁ KNIHA V EDICI STŘEDNÍ A VÝCHODNÍ EVROPY

edice gmu

Maďarská historička umění Edit András v nové publikaci Kulturní převlékání. Umění na troskách socialismu a na vrcholcích nacionalismu přináší rozbor maďarského výtvarného umění v letech 1989–2022 a odvážně nahlíží období transformace po pádu komunistického režimu i jevy spojené s autoritářskými a nacionalistickými tendencemi. Křest knihy proběhne v únoru na Akademii výtvarných umění v Praze příštího roku za účasti autorky.

K zakoupení na e-shopu →

NAVŠTIVTE NÁS V PRŮBĚHU VÁNOC

provoz

Zpříjemněte si svátky uměním a zavítejte do galerie. Čeká na vás několik výstav a dvě stálé expozice.

SO 23/12 – 10:00–18:00
NE 24/12 – ZAVŘENO
PO 25/12 – ZAVŘENO
ÚT 26/12 – 10:00–18:00
ST 27/12 – 10:00–18:00
ČT 28/12 – 12:00–20:00
PÁ 29/12 – 10:00–18:00
SO 30/12 – 10:00–18:00
NE 31/12 – 10:00–14:00
PO 01/01 – ZAVŘENO

Od 02/01/2024 platí běžná otevírací doba.

15-16/12: ZBÝVAJÍ POSLEDNÍ MÍSTA NA OBRAZÁRNĚ

PRO RODINY S DĚTMI

Výtvarný program pro rodiče s dětmi bude reagovat na dílo Václava Jiráska, které je k vidění ve stálé expozici Posledních padesát let. Páteční termín 15/12 od 13:00 je určen pro děti od 4 do 6 let. Sobotní termín 16/12 od 10:00 nabídne prostor dětem od 6 let do 10 let.

Nutnost rezervace na e-mailové adrese edukace@galeriehk.cz.

13/12: POSLEDNÍ EDU NAPROTI V TOMTO ROCE

PRO UČITELE

Oborová diskuze EDU naproti se uskuteční ve středu 13/12 od 10:00 a 15:00. Pravidelné setkání výtvarných pedagogů slouží jako prostor pro sdílení zkušeností a rozvoj výtvarné inspirace. Další setkání bude věnováno tvorbě Zdeňka Berana.

Svá místa si rezervujte na e-mailové adrese edukace@galeriehk.cz.

FOTOREPORT Z OSLAVY 70. VÝROČÍ

akce

Děkujeme všem, kteří dorazili na oslavu 70. výročí GMU, která se konala ve čtvrtek 30/11/2023. Na stránce s fotoreporty se nyní můžete podívat na průběh celé akce.

Přejít na fotoreport →

06/12: NAVŠTIVTE GALERII ZDARMA

vstup zdarma

Každou první středu v měsíci platí do všech výstavních prostor GMU volný vstup. Vstup zdarma se nevztahuje na programy vedené lektory či edukátory s výjimkou programu Chvilky s uměním.

Otevřeno od 10:00 do 18:00.

06/12: PŘEDNÁŠKA CHVILKY S UMĚNÍM PŘEDSTAVÍ DÍLO ALFONSE MUCHY

komentovkavstup zdarma

O tom, zdali nechvalně proslulý císař Nero skutečně zapálil město Řím, se historici přou dekády. Scéna s císařem sledujícím plápolající město každopádně uchvátila představivost mnoha generací malířů, a najdeme ji na renesančních i barokních obrazech. Přednáška představí poutavou historii tohoto námětu a to, jak jej ztvárnil Alfons Mucha na obraze z roku 1887. Komentovaná prohlídka proběhne ve středu 06/12 od 10:00 a 16:00.

Nutnost rezervace na e-mailové adrese edukace@galeriehk.cz.

01-02/12: BLÍŽÍ SE OBRAZÁRNA

PRO RODINY S DĚTMI

Výtvarný program pro rodiče s dětmi či náctileté bude reagovat na dílo Václava Jiráska, které je k vidění ve stálé expozici Posledních padesát let. Páteční termín 01/12 od 15:00 je určen pro děti od 6 do 10 let. Sobotní termín 02/12 od 10:00 nabídne prostor náctiletým od 11 do 15 let.

Nutnost rezervace na e-mailové adrese edukace@galeriehk.cz.

30/11: SLAVÍME 70 LET GMU

KOMENTOVKYvstup zdarma

U příležitosti 70. výročí od založení galerie jsme pro vás na čtvrtek 30/11 připravili vstup zdarma do všech stálých expozic a výstav po celý den (12:00–20:00). V průběhu odpoledne se uskuteční tři komentované prohlídky. Od 14:00 proběhne prohlídka stálých expozic s kurátorkou GMU Petrou Příkazskou, od 16:00 si budou zájemci moci prohlédnout secesní budovu Osvalda Polívky s Janem Florentýnem Báchorem a v 18:00 představí kurátor Tomáš Kolich novou výstavu Hledá se mistrovské dílo prezentující více než 200 děl ze sbírek GMU.

DO NOVĚ VZNIKAJÍCÍHO CENTRA ARCHITEKTURY HLEDÁME PRODUKČNÍ

kariéra

Vypisujeme výběrové řízení na pozici Produkční Centra architektury Královéhradeckého kraje. Hledáme někoho, kdo bude schopný organizovat doprovodné akce, výstavy a umělecké instalace.

Více informací zde →

29/11: CHYSTÁME DALŠÍ HRATELIÉR PRO DĚTI OD 2 DO 4 LET

PRO NEJMENŠÍ

Výtvarný program pro nejmenší návštěvníky galerie, na kterém se malými krůčky projdeme světem hravých experimentů. Tvořivé aktivity se zaměří na zážitek, ne na výsledek. Podpořme v dětech jejich nezatížené vnímání okolního světa a rozvoj tvůrčích schopností. Další setkání proběhne ve středu 29/11 od 10:00.

Nutnost rezervace na e-mailové adrese edukace@galeriehk.cz.

17/11: V PÁTEK MÁME OTEVŘENO

provoz

O státním svátku v pátek 17/11 máme otevřeno dle běžné otevírací doby. Navštívit můžete stálé expozice Minulé století - dvacet osobností, Posledních padesát let a krátkodobé výstavy.

Těšíme se na vás od 10:00 do 18:00.

15/11: ART (HI)STORY PŘEDSTAVÍ UMĚNÍ ZA 2. SVĚTOVÉ VÁLKY A SKUPINU 42

program v angličtině

Program v angličtině proběhne ve středu 15/11 od 16:00. Komentovaná prohlídka a navazující workshop představí umění za 2. světové války a tvorbu umělců, kteří patřili do Skupiny 42 (Ladislav Zívr, Jan Kotík a další). 

Nutnost rezervace na edukace@galeriehk.cz.

SPOUŠTÍME NOVÝ CYKLUS NA OBRAZÁRNĚ+

PRO DOSPĚLÉ A SENIORY

V rámci výtvarného programu pro dospělé Obrazárna+ se můžete těšit na cyklus věnovaný grafice. Seznámit se budete moci například s linorytem či tiskem z výšky. Program probíhá ve dvou různých termínech. První setkání proběhne buď 16/11, nebo 23/11.

Přihlásit se můžete skrze formulář →

08/11: PŘIPRAVUJEME DALŠÍ OBOROVOU DISKUZI EDU NAPROTI

PRO UČITELEvstup zdarma

Oborová diskuze EDU naproti se uskuteční ve středu 08/11 od 10:00 a 15:00. Pravidelné setkání výtvarných pedagogů slouží jako prostor pro sdílení zkušeností a rozvoj výtvarné inspirace. Další setkání bude věnováno tvorbě Toyen.

Svá místa si rezervujte na e-mailové adrese edukace@galeriehk.cz.

04/11: KOMENTOVANÁ PROHLÍDKA VÝSTAVY HLEDÁ SE MISTROVSKÉ DÍLO

komentovkavstup zdarma

Výstavou prezentující více než 200 obrazů ze sbírek GMU vás provede kurátor Tomáš Kolich. Výstava představuje díla, která pochází z období od konce 18. století až po současnost. Komentovaná prohlídka se uskuteční v sobotu 04/11 v 15:00.

04/11: POSLEDNÍ VOLNÁ MÍSTA NA OBRAZÁRNĚ

PRO RODINY S DĚTMI

Výtvarný program pro rodiče s dětmi bude reagovat na dílo Bohumila Kubišty Kavárna, které je k vidění ve stálé expozici Minulé století – dvacet osobností. Sobotní termín od 10:00 je určen pro děti od 6 do 10 let.

Nutnost rezervace na e-mailové adrese edukace@galeriehk.cz.

01/11: PŘEDNÁŠKA CHVILKY S UMĚNÍM PŘEDSTAVÍ MOTIV ÚNOS JITKY

komentovkavstup zdarma

Přednáška představí vývoj tohoto motivu v různých médiích a to, jak je ztvárněn na obrazu Josefa Scheiwla z roku 1860. Komentovaná prohlídka proběhne ve středu 01/11 od 10:00 a 16:00.

Nutnost rezervace na e-mailové adrese edukace@galeriehk.cz.

28/10: BĚHEM STÁTNÍHO SVÁTKU MÁME OTEVŘENO

provoz

V sobotu 28/10 máme otevřeno dle běžné otevírací doby. Navštívit můžete stálé expozice Minulé století - dvacet osobností, Posledních padesát let a krátkodobé výstavy.

Těšíme se na vás od 10:00 do 18:00.

26-27/10: PŘÍMĚSTSKÝ TÁBOR NA PODZIMNÍ PRÁZDNINY

Spustili jsme přihlašování na dvoudenní program pro děti Podzimní salón. Společně zjistíme, jak blízko má k sobě konstrukce s destrukcí. Vydáme se do industriálního prostředí s materiály, kterým dáme ještě jednu šanci v site-specific instalacích, než je pohltí destruktivní síla číhající okolo i v každém z nás.

Více informací o programu →

25/10: PROGRAM PRO DĚTI OD 2 DO 4 LET

PRO NEJMENŠÍ

Výtvarný program pro nejmenší návštěvníky galerie, na kterém se malými krůčky projdeme světem hravých experimentů. Tvořivé aktivity se zaměří na zážitek, ne na výsledek. Podpořme v dětech jejich nezatížené vnímání okolního světa a rozvoj tvůrčích schopností. Další setkání proběhne ve středu 25/10 od 10:00.

Nutnost rezervace na e-mailové adrese edukace@galeriehk.cz.

20-21/10: POSLEDNÍ VOLNÁ MÍSTA NA OBRAZÁRNĚ

PRO RODINY S DĚTMI

Výtvarný program pro rodiče s dětmi bude reagovat na dílo Bohumila Kubišty Kavárna, které je k vidění ve stálé expozici Minulé století - dvacet osobností. Páteční termín od 15:00 je určen pro děti od 6 do 10 let. Sobotní termín od 10:00 nabídne prostor náctiletým od 11 do 15 let.

Nutnost rezervace na e-mailové adrese edukace@galeriehk.cz.

ZRUŠENO: ART (HI)STORY PŘEDSTAVÍ KUBOEXPRESIONISMUS

program v angličtině

Program v angličtině proběhne ve středu 18/10 od 16:00. Komentovaná prohlídka a navazující workshop bude vycházet z kubo-expresionismu, tvorby Bohumila Kubišty a Emila Filly, která je k vidění ve stálé expozici Minulé století - dvacet osobností

Nutnost rezervace na edukace@galeriehk.cz.

14/10: KOMENTOVANÁ PROHLÍDKA VÝSTAVY STOPY Z BRONZU A KAMENE

komentovkavstup zdarma

Výstavu věnovanou dílu Josefa Václava Škody představí kurátor Jan Florentýn Báchor. Komentovaná prohlídka se uskuteční v sobotu 14/10 od 15:00.

Více o výstavě →

11/10: BLÍŽÍ SE DISKUZE EDU NAPROTI

PRO UČITELE

Oborová diskuze EDU naproti se uskuteční ve středu 11/10 od 10:00 a 15:00. Pravidelné setkání výtvarných pedagogů slouží jako prostor pro sdílení zkušeností a rozvoj výtvarné inspirace. Další setkání bude věnováno tvorbě Tomáše Svobody.

Svá místa si rezervujte na e-mailové adrese edukace@galeriehk.cz.

07/10: VERNISÁŽ NOVÝCH VÝSTAV

akcevstup zdarma

Srdečně vás zveme na vernisáž tří nových výstav, která se uskuteční v sobotu 07/10 od 15:00. Těšit se můžete na výstavu Hledá se mistrovské dílo prezentující více než 250 děl ze sbírek GMU. V Bílé kostce zahájíme výstavu Ivana Voseckého s názvem Pravda a Černá kostka poskytne prostor pro tvorbu Adély Babanové. V rámci výstavy Promluvme si o Evě bude představena Trilogie o umění, která vznikala v průběhu let 2008-2009.

Více o připravovaných výstavách →

06/10: ZBÝVAJÍ POSLEDNÍ VOLNÁ MÍSTA NA OBRAZÁRNĚ

výtvarný ateliér

Výtvarný program bude reagovat na tvorbu Toyen, která je k vidění ve stálé expozici Minulé století - dvacet osobností. Páteční termín od 15:00 je určen pro děti od 4 do 6 let.

Nutnost rezervace na e-mailové adrese edukace@galeriehk.cz.

04/10: CHVILKY S UMĚNÍM PŘEDSTAVÍ NÁMĚT SALOME

PRO DOSPĚLÉ A SENIORY

Přednáška představí zajímavou historii námětu Salome i to, jak je ztvárněn na Fillově slavném obrazu. Komentovaná prohlídka proběhne ve středu 04/10 od 10:00 a 16:00. Nutnost rezervace na e-mailové adrese edukace@galeriehk.cz.

Vstup ZDARMA

ČTVRTÉ PATRO GMU JE DOČASNĚ UZAVŘENO

provoz

Z důvodu instalace nových výstav bude čtvrté patro GMU včetně terasy od úterý 12/09 do pátku 06/10 kompletně uzavřeno. Děkujeme za pochopení.

Nové výstavy otevřeme v sobotu 07/10/2023 v 15:00.

16/09: KOMENTOVANÁ PROHLÍDKA VÝSTAVY STOPY Z BRONZU A KAMENE

komentovaná prohlídka

Výstavu věnovanou dílu Josefa Václava Škody představí kurátor Jan Florentýn Báchor. Komentovaná prohlídka se uskuteční v sobotu 16/09 od 15:00.

Vstup ZDARMA

27/09: NOVÝ PROGRAM PRO DĚTI OD 2 DO 4 LET

PRO NEJMENŠÍ

Výtvarný program pro nejmenší návštěvníky galerie, na kterém se malými krůčky projdeme světem hravých experimentů. Tvořivé aktivity se zaměří na zážitek, ne na výsledek. Podpořme v dětech jejich nezatížené vnímání okolního světa a rozvoj tvůrčích schopností. První setkání proběhne ve středu 27/09 od 10:00.

Nutnost rezervace na e-mailové adrese edukace@galeriehk.cz.

28/09: BĚHEM STÁTNÍHO SVÁTKU MÁME OTEVŘENO

provoz

Ve čtvrtek 28/09 máme otevřeno dle běžné otevírací doby. Navštívit můžete stálé expozice Minulé století - dvacet osobností, Posledních padesát let a krátkodobé výstavy.

Těšíme se na vás od 12:00 do 20:00!

HLEDÁME KOLEGU/YNI DO TÝMU

kariéra

Vypisujeme výběrové řízení na pozici Údržbář/ka, řemeslník/ice GMU. Hledáme kolegu, který bude zajišťovat údržbu budov GMU a výrobu výstavního mobiliáře.

Více informací ZDE.

13/09: ZAHAJUJEME DALŠÍ ROČNÍK EDU NAPROTI

edukace

Oborová diskuze EDU naproti se uskuteční ve středu 13/09 od 10:00 a 15:00. Pravidelné setkání výtvarných pedagogů slouží jako prostor pro sdílení zkušeností a rozvoj výtvarné inspirace. Další setkání bude věnováno tvorbě Mikuláše Medka.

Svá místa si rezervujte na e-mailové adrese edukace@galeriehk.cz.

10/09: POSLEDNÍ ŠANCE ZHLÉDNOUT KONČÍCÍ VÝSTAVY

AKTUALITY

Výstavy Věra Jičínská a Akční umění ze sbírek GMU jsou k vidění pouze do neděle 10/09. O výstavě Věry Jičínské se nyní dočtete také na serveru Novinky.cz.

Vernisáž nových výstav proběhne v sobotu 07/10/2023 v 15:00.

09/09: KOMENTOVANÁ PROHLÍDKA VÝSTAVY VĚRA JIČÍNSKÁ

komentovaná prohlídka

Zavítejte v sobotu 09/09 od 15:00 na komentovanou prohlídku výstavy Věra Jičínská. Výstavou, která přibližuje stěžejní aspekty tvorby této neprávem opomíjené osobnosti českého moderního umění, vás provede kurátorka Martina Pachmanová.

Vstup ZDARMA

06/09: NAVŠTIVTE GALERII ZDARMA

provoz

Každou první středu v měsíci platí do všech výstavních prostor GMU volný vstup. Vstup zdarma se nevztahuje na programy vedené lektory či edukátory s výjimkou programu Chvilky s uměním.

Otevřeno od 10:00 do 18:00.

06/09: CHVILKY S UMĚNÍM PŘEDSTAVÍ QUIDA KOCIANA

PRO DOSPĚLÉ A SENIORY

Přijďte si poslechnout poutavé vyprávění Jana Florentýna Báchora o díle Quida Kociana. Komentovaná prohlídka proběhne ve středu 06/09 od 10:00 a 16:00. Nutnost rezervace na e-mailové adrese edukace@galeriehk.cz.

Vstup ZDARMA

31/08: NENECHTE SI UJÍT POSLEDNÍ KOMENTOVANOU PROHLÍDKU VÝSTAVY AKČNÍHO UMĚNÍ

PRO DOSPĚLÉ A SENIORY

Zavítejte ve čtvrtek 31/08 od 17:30 na komentovanou prohlídku výstavy Akční umění ze sbírek GMU. Výstavou, která přibližuje fenomén tohoto uměleckého proudu, vás provede kurátorka Anna Horák Zemanová.

Vstup ZDARMA

30/08: ZAVÍTEJTE NA DEN OTEVŘENÝCH DVEŘÍ PRO UČITELE A ŘEDITELE ŠKOL

PRO ŠKOLY

Navštivte ve středu 30/08 mezi 10 a 15 hodinou GMU v rámci Dne otevřených dveří, abyste se dozvěděli více o nabídce galerie pro školní skupiny. Pokud vám zabírá čtení a studování nabídky edukačních programů na webových stránkách hodně času, kterého nemáte nazbyt, tak dorazte v přípravném týdnu do galerie, kde vám rády představíme možnosti spolupráce, aktuální výstavy, programy a zodpovíme veškeré dotazy.

Vstup ZDARMA

24/08: KOMENTOVANÁ PROHLÍDKA VÝSTAVY STOPY Z BRONZU A KAMENE

PRO DOSPĚLÉ A SENIORY

Výstavu věnovanou dílu Josefa Václava Škody představí kurátor Jan Florentýn Báchor. Komentovaná prohlídka se uskuteční ve čtvrtek 24/08 od 15:00. Vstup ZDARMA.

23/08: POSLEDNÍ LETNÍ OTEVŘENÝ ATELIÉR PRO TEENAGERY

PRO TEENAGERY

Nový výtvarný program pro náctileté od 12 do 16 let se bude inspirovat tvorbou Markéty Othové. Společně zjistíme, co se dá dělat s exponovaným fotopapírem a najdeme odpověď na otázku, zda se na takový použitý fotopapír dá dostat ještě nějaký obraz. Setkání se uskuteční ve středu 23/08 od 10:00 do 15:00.

Nutnost rezervace na e-mailové adrese edukace@galeriehk.cz.

17/08: KOMENTOVANÁ PROHLÍDKA VÝSTAVY O AKČNÍM UMĚNÍ

PRO DOSPĚLÉ A SENIORY

Zavítejte ve čtvrtek 17/08 od 17:30 na komentovanou prohlídku výstavy Akční umění ze sbírek GMU. Výstavou, která přibližuje fenomén tohoto uměleckého proudu, vás provede kurátorka Anna Horák Zemanová.

Vstup ZDARMA

16/08: LETNÍ OTEVŘENÝ ATELIÉR PRO TEENAGERY

PRO TEENAGERY

Nový výtvarný program pro náctileté od 12 do 16 let se bude inspirovat tvorbou Věry Jičínské. Setkání se uskuteční ve středu 16/08 od 10:00 do 15:00. Nutnost rezervace na e-mailové adrese edukace@galeriehk.cz.

OPEN CALL: REZIDENČNÍ POBYT PRO UMĚLCE A TEORETIKY

open call

Vyhlašujeme jedno až dvouměsíční tvůrčí pobyt v ateliéru Galerie moderního umění v Hradci Králové v termínu od 01/10 do 30/11/2023. Tvůrčí pobyt pro oblast výtvarného umění je určen především mladým umělcům a teoretikům.

Více informací naleznete ZDE.

02/08: LETNÍ VÝTVARNÝ ATELIÉR PRO TEENAGERY

PRO TEENAGERY

Nový výtvarný program pro náctileté od 12 do 16 let se bude inspirovat tvorbou Vladimíra Boudníka. První setkání se uskuteční ve středu 02/08 od 10:00 do 15:00. Nutnost rezervace na e-mailové adrese edukace@galeriehk.cz.

02/08: VSTUP ZDARMA DO CELÉ GALERIE

provoz

Každou první středu v měsíci platí do všech výstavních prostor GMU volný vstup. Vstup zdarma se nevztahuje na programy vedené lektory či edukátory s výjimkou programu Chvilky s uměním.

Otevřeno od 10:00 do 18:00.

02/08: CHVILKY S UMĚNÍM PŘEDSTAVÍ VĚRU JIČÍNSKOU

PRO DOSPĚLÉ A SENIORY

Přijďte si poslechnout poutavé vyprávění Jana Florentýna Báchora o díle Věry Jičínské. Komentovaná prohlídka proběhne ve středu 02/08 od 10:00 a 16:00. Nutnost rezervace na e-mailové adrese edukace@galeriehk.cz.

Vstup ZDARMA

OBJEVTE 13 SOCH VE VEŘEJNÉM PROSTORU HRADCE KRÁLOVÉ

výstava

Vydejte se po stopách bronzu a kamene a objevte 13 uměleckých děl přímo ve veřejném prostoru Hradce Králové. K výstavě Stopy z bronzu a kamene: Josef Václav Škoda vznikla mapa, v níž naleznete celkem třináct zastávek, které se vážou k jednotlivým Škodovým realizacím ve městě a jeho okolí (pomníky, památníky, alegorická sousoší, …). Po rozkliknutí vybraného artefaktu se zobrazí fotografie současného stavu díla společně s jeho s datací a popisem.

Vyrazte objevovat!

22/07: KOMENTOVANÁ PROHLÍDKA VÝSTAVY O AKČNÍM UMĚNÍ

komentovaná prohlídka

Zavítejte v sobotu 22/07 od 15:00 na komentovanou prohlídku výstavy Akční umění ze sbírek GMU. Výstavou, která přibližuje fenomén tohoto uměleckého proudu, vás provede kurátorka Anna Horák Zemanová.

Vstup ZDARMA

POŘIĎTE SI NA LÉTO NÁŠ NOVÝ MERCH

merch

Vyrazte k vodě nebo do města s našimi novými plátěnkami. Limitovaná edice shopper plátěných tašek s motivem "Unést to je umění" je k zakoupení přímo v galerii nebo na e-shopu GMU.

HLEDÁ SE MODEL/KA

novinky

Pro workshop figurální kresby, který proběhne 10/08 od 17:00 do 20:00 sháníme modela či modelku. Odměna 200 Kč/h. V případě zájmu prosím piště na e-mail edukace@galeriehk.cz.

05/07: VYUŽIJTE VOLNÉHO DNE K NÁVŠTĚVĚ GALERIE

provoz

Každou první středu v měsíci platí do všech výstavních prostor GMU volný vstup. Vstup zdarma se nevztahuje na programy vedené lektory či edukátory s výjimkou programu Chvilky s uměním.

Otevřeno od 10:00 do 18:00.

05/07: ZAVÍTEJTE NA CHVILKY S UMĚNÍM

pro dospělé a seniory

Přijďte si poslechnout poutavé vyprávění Jana Florentýna Báchora o díle Josefa Šímy. Komentovaná prohlídka proběhne ve středu 05/07 od 10:00 a 16:00. Nutnost rezervace na e-mailové adrese edukace@galeriehk.cz.

Vstup ZDARMA

KOMENTOVANÁ PROHLÍDKA VÝSTAVY VĚRA JIČÍNSKÁ JE ZRUŠENA

komentovaná prohlídka

‼️ Moc se omlouváme, komentovaná prohlídka výstavy Věry Jičínské v sobotu 24/06 od 15:00 musí být z důvodu náhlého onemocnění kurátorky zrušena.

Děkujeme za pochopení.

NAVŠTIVTE GMU O STÁTNÍCH SVÁTCÍCH

provoz

Během následujících dní volna máme otevřeno dle běžné otevírací doby. Ve středu 05/07 se na vás těšíme od 10:00 do 18:00 a ve čtvrtek 06/07 od 12:00 do 20:00.

23/06: ZBÝVAJÍ POSLEDNÍ VOLNÁ MÍSTA NA OBRAZÁRNĚ

pro rodiny s dětmi

Výtvarný program pro rodiče s dětmi bude reagovat na tvorbu Milana Langera, která je k vidění ve stálé expozici Posledních padesát let. Páteční termín od 15:00 je určen pro děti od 3 do 6 let.

Nutnost rezervace na e-mailové adrese edukace@galeriehk.cz.

22/06: VERNISÁŽ NOVÝCH VÝSTAV

akce

Srdečně vás zveme na vernisáž tří nových výstav, která se uskuteční ve čtvrtek 22/06 od 18:00. Těšit se můžete na výstavu Akční umění ze sbírek GMU, Silent Disco od Tomáše Svobody a Stopy z bronzu a kamene představující tvorbu Josefa Václava Škody.

Vstup ZDARMA.

Více informací zde.

15/06: PREZENTACE KNIHY NAŤUKNOUT ŠPICKU VEJCE: KOLUMBUS JINDY A DNES

akce

Zveme vás na prezentaci publikace Naťuknout špičku vejce: Kolumbus jindy a dnes, která se uskuteční 15/06 v 18:00 v knihkupectví ArtMap v Praze (Vojtěšská 196). Představení knihy doprovodí diskuze s autorkami a autorem Vjerou Borozan, Markétou Křížovou, Františkou Schormovou a Martinem Pšeničkou. Básník Jan Škrob přečte úryvek ze své chystané knihy Zámoří.

Více o knize naleznete ZDE.

15/06: ART (HI)STORY | BOHUMIL KUBIŠTA A EMIL FILLA

Komentovka v angličtině

Program v angličtině nejen pro zahraniční návštěvníky proběhne ve čtvrtek 15/06 od 17:00. Komentovaná prohlídka bude vycházet z tvorby zakládajících členů expresionistické a kubistické skupiny OSMA. Na přednášku následně navážeme workshopem v ateliéru GMU. 

Nutnost rezervace na edukace@galeriehk.cz.

14/06: POSLEDNÍ DISKUZE PRO VÝTVARNÉ PEDAGOGY PŘED LETNÍ PAUZOU

PRO UČITELE

DU naproti se uskuteční 14/06 od 10:00 a 15:00. Předmětem diskuze budou kresby a prostorová tvorba Jitky Svobodové. Přijďte sdílet své zkušenosti s kolegy z oboru a načerpejte inspiraci do výuky.

Nutnost rezervace na e-mailové adrese edukace@galeriehk.cz.

07/06: VSTUP DO CELÉ GALERIE ZDARMA

provoz

Každou první středu v měsíci platí do všech výstavních prostor GMU volný vstup. Vstup zdarma se nevztahuje na programy vedené lektory či edukátory s výjimkou programu Chvilky s uměním.

Otevřeno od 10:00 do 18:00.

07/06: CHVILKY S UMĚNÍM PŘEDSTAVÍ LENKU KLODOVOU

PRO DOSPĚLÉ A SENIORY

Přijďte si poslechnout poutavé vyprávění ředitele GMU Františka Zachovala o díle Lenky Klodové. Komentovaná prohlídka proběhne ve středu 07/06 od 10:00 a 16:00. Nutnost rezervace na e-mailové adrese edukace@galeriehk.cz.

Vstup ZDARMA

02-03/06: OBRAZÁRNA PRO RODIČE S DĚTMI

PRO RODINY S DĚTMI

Výtvarný program pro rodiče s dětmi bude reagovat na tvorbu Michaela Rittsteina, která je k vidění ve stálé expozici Posledních padesát let. Páteční termín od 15:00 je určen pro děti od 3 do 6 let. Sobotní termín od 10:00 pak nabídne prostor dětem od 6 do 10 let.

Nutnost rezervace na e-mailové adrese edukace@galeriehk.cz.

01/06: KŘEST PUBLIKACE VĚRA JIČÍNSKÁ V PRAŽSKÉM KNIHKUPECTVÍ ARTMAP

akce

Zveme vás na křest spojený s prezentací publikace, který se uskuteční 01/06 v 18:00 v knihkupectví ArtMap v Praze (Vojtěšská 196). Kniha mapuje vývoj díla Věry Jičínské, jehož počátky jsou spjaty s analytickým kubismem a purismem a které se přes neoklasicistickou fázi překlenulo až k výrazně subjektivní „řeči“ tvarů, barev a světel. Připomíná také autorčinu práci na poli užitého umění, jemuž se věnovala po druhé světové válce. V neposlední řadě zhodnocuje její dosud opomíjenou publicistickou činnost.

Více o knize naleznete ZDE.

27/05: KOMENTOVANÁ PROHLÍDKA VÝSTAVY VĚRA JIČÍNSKÁ

komentovaná prohlídka

Zavítejte v sobotu 27/05 od 15:00 na komentovanou prohlídku výstavy Věra Jičínská. Výstavou, která přibližuje stěžejní aspekty tvorby této neprávem opomíjené osobnosti českého moderního umění, vás provede kurátorka Martina Pachmanová.

Vstup ZDARMA

AKTUÁLNÍ VÝBĚROVÁ ŘÍZENÍ

Galerie moderního umění v Hradci Králové aktuálně vypisuje následující výběrová řízení:

  • Opakované výběrové řízení na vedoucího pracovníka/ici Centra architektury Královéhradeckého kraje
  • Pronájem nebytových prostor
  • Praxe na pozici asistent/ka vedoucí edukátorky

Více o výběrových řízeních naleznete ZDE.

FOTOREPORT Z MUZEJNÍ NOCI 2023

akce

Přinášíme fotoreport z každoroční výjimečné události, kdy muzea a galerie otevírají své instituce ve večerních hodinách pro návštěvníky s cílem navodit nezapomenutelnou atmosféru a zažít netradiční doprovodný program. V pátek 19/05/2023 se tak hosté mohli těšit na stálé i krátkodobé výstavy a EDU program protkaný celou budovou. Zároveň proběhlo i neformální pietní setkání přátel a nejbližších Josefa Sůvy, kterému byl dedikován prostor ve Foyer zobrazující úryvek průřezu umělecké tvorby bývalého ředitele GMU a jeho působení na půdě galerie.

Fotodokumentaci naleznete ZDE.

VYPISUJEME VÝBĚROVÉ ŘÍZENÍ NA PRONÁJEM NEBYTOVÝCH PROSTOR

pronájem

Galerie moderního umění v Hradci Králové hledá nájemce do nebytových prostor, které se nacházejí v budově U Koruny 217 v Hradci Králové.

Více informací o výběrovém řízení.

GMU NABÍZÍ PRAXE NA POZICI ASISTENTA/KY VEDOUCÍ EDUKÁTORKY

výběrové řízení

Pro příměstský tábor Letní tvořeniště hledáme nadšené edukátory, které bude čekat čas plný akčního tvoření a inspirace nejrůznějšími autory, tématy, materiály i technikami. Uplatnění pro všechny, kteří mají zkušenost s pedagogikou, ochotu spolupracovat a schopnost vést kolektiv dětí.

Více informací o výběrovém řízení.

18/05: ART (HI)STORY PŘEDSTAVÍ JOSEFA VÁCHALA

program v angličtině

Program v angličtině probíhá ve čtvrtek 18/05 od 17:00. Komentovaná prohlídka a navazující workshop bude vycházet z tvorby Josefa Váchala, která je k vidění ve stálé expozici Minulé století - dvacet osobností. Nutnost rezervace na edukace@galeriehk.cz.

25/05: CHYSTÁME PRO VÁS WORKSHOP VEČERNÍ KRESBY

workshop

V rámci připravovaného programu na vás čeká kresba figury podle živého modelu v nově vzniklém ateliéru k výstavě Věry Jičínské ve 4. patře GMU. Jak na proporce lidské postavy, aby měla hlavu a patu tam, kde mají být? To a mnohem více se dozvíte i vyzkoušíte při studijní kresbě, které se sama autorka věnovala.

Více informací ZDE.

12–13/05: OBRAZÁRNA PRO RODIČE S DĚTMI NABÍZÍ POSLEDNÍ VOLNÁ MÍSTA

výtvarný ateliér

Pojďme společně odhalit mnoho tváří Věry Jičínské. Již v pátek a sobotu si zakouzlíme s vodou, při navrhování nejrůznějších designů a tvorbě užitého umění. Zbývá už jen pár volných míst.

Nutnost rezervace na e-mailové adrese edukace@galeriehk.cz.

19/05: MUZEJNÍ NOC SE BLÍŽÍ

akce

Večerní návštěva Galerie moderního umění v Hradci Králové, prohlídka výstavních prostor, stálých expozic a tvůrčí aktivity od podlahy až po střechu. To vše na vás čeká v rámci Muzejní noci, při které společně na chvilinku naladíme linku. Přijďte se nechat vtáhnout do světa umění a sledovat, kam až vás zavedou nejrůznější stopy, linie a plochy.

Vstup ZDARMA

ZEMŘEL MIMOŘÁDNĚ UZNÁVANÝ ODBORNÍK NA ČESKOU MODERNU JOSEF SŮVA

Josef Sůva dlouhých 34 let (1963–1997) působil na pozici ředitele Galerie moderního umění v Hradci Králové. Disponoval rozsáhlými znalostmi historie umění, udržoval přátelské vztahy s umělci a podporou zakázaných autorů v 70. a 80. letech si vydobyl neotřesitelnou pozici a respekt v uměleckém prostředí.
10/05: CHYSTÁME DALŠÍ DISKUZI PRO VÝTVARNÉ PEDAGOGY

edukace

EDU naproti se uskuteční ve středu 10/05 od 10:00 a 15:00. Pravidelné setkání výtvarných pedagogů slouží jako prostor pro sdílení zkušeností a rozvoj výtvarné inspirace. Další setkání bude věnováno tvorbě Věry Jičínské.

Svá místa si rezervujte na e-mailové adrese edukace@galeriehk.cz.

VYCHÁZÍ NOVÁ PUBLIKACE NAŤUKNOUT ŠPIČKU VEJCE: KOLUMBUS JINDY A DNES

novinka

Kolektivní monografie vydaná u příležitosti stejnojmenné výstavy konané v GMU se soustředí především na specifika zobrazování Kryštofa Kolumba v umění a kultuře v českých zemích. Prostřednictvím pěti textů od tří autorek a jednoho autora tuto problematiku nahlíží z perspektivy několika humanitních oborů – historie, dějin divadla, literatury a výtvarného umění.

K zakoupení na e-shopu GMU.

03/05: CHVILKY S UMĚNÍM PŘEDSTAVÍ JANA ŠAFRÁNKA

komentovaná prohlídka

Přijďte si poslechnout poutavé vyprávění o Janu Šafránkovi. Komentovaná prohlídka proběhne ve středu 03/05 od 10:00 a 16:00. Nutnost rezervace na e-mailové adrese edukace@galeriehk.cz.

Vstup ZDARMA

03/05: VSTUP PRVNÍ STŘEDU V MĚSÍCI ZDARMA

provoz

Každou první středu v měsíci platí do všech výstavních prostor GMU volný vstup. Vstup zdarma se nevztahuje na programy vedené lektory či edukátory s výjimkou programu Chvilky s uměním.

Otevřeno od 10:00 do 18:00.

ZAPOJTE SE DO PERFORMANCE

open call

Pro realizaci diplomového projektu, který vychází ze sonických kvalit řeky Labe, hledá studentka FUD UJEP v Ústí na Labem Polina Khatsenka zájemce v Čechách a Německu, které mají k řece vztah. Účast v performance znamená zapojení se s nahrávacím zařízením a hydrofonem do hromadné nahrávací seance na více místech u Labe.

Více informací zde

FOTOREPORT Z VERNISÁŽE VÝSTAVY VĚRY JIČÍNSKÉ

akce

Máme pro vás skvělou zprávu. Pokud jste se nemohli zúčastnit vernisáže výstavy Věry Jičínské, a chcete nasát atmosféru této výjmečné údálosti, můžete se nyní podívat na fotoreport ze sobotního otevření výstavy. Prohlédněte si záběry ze slavnostního zahájení, které se konalo 15/04/2023.

Naleznete zde

20/04: ZBÝVAJÍ POSLEDNÍ DVĚ VOLNÁ MÍSTA NA OBRAZÁRNĚ

výtvarný ateliér

Výtvarný program pro děti Obrazárna se tentokrát zaměří na tvorbu Michaely Vélové Maupicové. Páteční termín 20/04 od 15:00 je určen pro děti od 3 do 6 let.

Nutnost rezervace na e-mailové adrese edukace@galeriehk.cz.

15/04: VERNISÁŽ VÝSTAVY VĚRY JIČÍNSKÉ

akce

Vernisáž proběhne v sobotu 15/04 od 15:00. Souborná výstava představí stěžejní aspekty tvorby této pozoruhodné a neprávem opomíjené osobnosti českého moderního umění. Kromě výběru obrazů, pastelů, kreseb, grafik, ale rovněž málo známých fotografií bude připomenuta také autorčina práce na poli užitého umění, jemuž se věnovala po druhé světové válce.

Vstup ZDARMA

13/04: NAVŠTIVTE PROGRAM ART (HI)STORY

program v angličtině

Program v angličtině probíhá ve čtvrtek 13/04 od 17:00. Komentovaná prohlídka a navazující workshop bude vycházet z tvorby Ladislava Zívra, která je k vidění ve stálé expozici Minulé století - dvacet osobností. Nutnost rezervace na edukace@galeriehk.cz.

12/04: DISKUZE PRO VÝTVARNÉ PEDAGOGY

edukace

EDU naproti se uskuteční ve středu 12/04 od 10:00 a 15:00. Pravidelné setkání výtvarných pedagogů slouží jako prostor pro sdílení zkušeností a rozvoj výtvarné inspirace. Další setkání bude věnováno tvorbě Michaely Vélové Maupicové.

Svá místa si rezervujte na e-mailové adrese edukace@galeriehk.cz.

VE SPOLUPRÁCI S KRÁLOVÉHRADECKÝM KRAJEM VZNIKÁ CENTRUM ARCHITEKTURY

CENTRUM ARCHITEKTURY

Hledáme vizionáře/ku v oblasti architektury a urbanismu s vášní pro udržitelná města a vesnice budoucnosti. Více o výběrovém řízení zde.

VELIKONOČNÍ NÁVŠTĚVA GMU

provoz

Během nadcházejících dní máme otevřeno dle běžné otevírací doby:

pátek 07/04 10:00-18:00
sobota 08/04 10:00-18:00
neděle 09/04 10:00-18:00
pondělí 10/04 ZAVŘENO

Více o současných výstavách a stálých expozicích naleznete ZDE.

05/04: CHVILKY S UMĚNÍM PŘEDSTAVÍ JOSEFA WAGNERA

komentovaná prohlídka

Přijďte si poslechnout poutavé vyprávění historika umění Tomáše Kolicha o Josefovi Wagnerovi. Komentovaná prohlídka proběhne ve středu 05/04 od 10:00 a 16:00. Nutnost rezervace na e-mailové adrese edukace@galeriehk.cz.

Vstup ZDARMA

PŘIPRAVUJEME VÝSTAVU VĚNOVANOU VEŘE JIČÍNSKÉ

vernisáž

Výstava Věry Jičínské přiblíží stěžejní aspekty tvorby této pozoruhodné a neprávem opomíjené osobnosti českého moderního umění. Na základě výběru obrazů, pastelů, kreseb, grafik, ale rovněž málo známých fotografií vykreslí výstava vývoj autorčina díla mezi válkami, kdy studovala, pracovala či vystavovala v Brně, Mnichově, Praze, Paříži, Bretani, Pětikostelí či Dobrušce. Připomenuty budou ale také její práci na poli užitého umění, jemuž se věnovala po druhé světové válce.

Vernisáž již v sobotu 15/04 od 15:00.

Z DŮVODU INSTALACE NOVÉ VÝSTAVY BUDE OD 29/03 DO 03/04 UZAVŘENO CELÉ PATRO GMU

UPOZORNĚNÍ

Uzavření se týká výstavy Michaely Vélové Maupicové s názvem Šum v plástvi, světlo v mohyle a výstavy Jana Šafránka Kavárna Kubišta. Znovu je budete moci navštívit od úterý 04/04.

Omlouváme se za komplikace.

VYPISUJEME VÝBĚROVÉ ŘÍZENÍ NA PRONÁJEM NEBYTOVÝCH PROSTOR

pronájem

Galerie moderního umění v Hradci Králové hledá nájemce do nebytových prostor, které se nacházejí v budově GMU na Velkém náměstí.

Více informací o výběrovém řízení.

Z DŮVODU DEINSTALACE VÝSTAVY BUDE PO CELÝ TÝDEN ČÁST ČTVRTÉHO PATRA UZAVŘENA

provoz

Od 14/03 do 20/03 nebude výstava v Černé kostce přístupná. Výstavu Michaely Vélové Maupicové s názvem Šum v plástvi, světlo v mohyle budete moci navštívit od úterý 21/03.

Omlouváme se za komplikace.

POSLEDNÍ ŠANCE ZHLÉDNOUT VÝSTAVU O KOLUMBOVI

výstava

Výstava Naťuknout špičku vejce: Kolumbus jindy a dnes se zaměřuje především na specifika reprezentace Kryštofa Kolumba v českých zemích a jejich kultuře. K vidění do neděle 12/03/2023.

04/03: KOMENTOVANÁ PROHLÍDKA VÝSTAVY NAŤUKNOUT ŠPIČKU VEJCE: KOLUMBUS JINDY A DNES

komentovaná prohlídka

Komentovaná prohlídka výstavy Naťuknout špičku vejce: Kolumbus jindy a dnes s kurátorkou Vjerou Borozan proběhne v sobotu 04/03 od 15:00. Výstava se zaměřuje především na specifika reprezentace Kryštofa Kolumba v českých zemích a jejich kultuře. 

Vstup ZDARMA

01/03: CHVILKY S UMĚNÍM O VÁCLAVOVI BROŽÍKOVI

komentovaná prohlídka

Přijďte si poslechnout poutavé vyprávění historika umění Tomáše Kolicha o Václavovi Brožikovi a Christanovi Rubenovi. Komentovaná prohlídka proběhne ve středu 01/03 od 10:00 a 16:00. Nutnost rezervace na e-mailové adrese edukace@galeriehk.cz.

Vstup ZDARMA

08/03: DISKUZE PRO VÝTVARNÉ PEDAGOGY A BUDOUCÍ ABSOLVENTY

edukace

EDU naproti se uskuteční ve středu 08/03 od 10:00 a 15:00. Pravidelné setkání výtvarných pedagogů slouží jako prostor pro sdílení zkušeností a rozvoj výtvarné inspirace. Další setkání bude věnováno tvorbě Jana Šafránka.

Svá místa si rezervujte na e-mailové adrese edukace@galeriehk.cz.

ZAVÍTEJTE S DĚTMI NA OBRAZÁRNU

výtvarný ateliér

Výtvarný program pro rodiče s dětmi bude hledat inspiraci v tvorbě Jana Šafránka. Páteční termín 31/03 od 15:00 je určen pro děti od 3 do 6 let. Sobotní termín 01/04 od 10:00 pak nabídne prostor dětem od 6 do 10 let.

Nutnost rezervace na e-mailové adrese edukace@galeriehk.cz.

PŘIDEJTE SE DO NAŠEHO TÝMU

BRIGÁDA

Hledáme šikovné brigádníky na deinstalaci cetrisové podlahy (fyzicky náročná práce). Finanční ohodnocení 200 Kč/h. V případě zájmu volejte 607 120 920 nebo napište na email ekonom@galeriehk.cz.

Více informací zde.

01/03: VSTUP PRVNÍ STŘEDU V MĚSÍCI ZDARMA

provoz

Každou první středu v měsíci platí do všech výstavních prostor GMU volný vstup. Vstup zdarma se nevztahuje na programy vedené lektory či edukátory.

Otevřeno od 10:00 do 18:00.

17-18/02: ZVEME VÁS NA OBRAZÁRNU

výtvarný ateliér

Výtvarný program pro rodiče s dětmi bude hledat inspiraci v tvorbě Františka Kupky. Páteční termín od 15:00 je určen pro děti od 3 do 6 let. Sobotní termín od 10:00 pak nabídne prostor dětem od 6 do 10 let.

Nutnost rezervace na e-mailové adrese edukace@galeriehk.cz.

13-17/02: PŘÍMĚSTSKÝ TÁBOR JARNÍ ZAŠÍVÁRNA

příměstský tábor

GMU chystá Jarní zašívárnu - oblíbený program pro děti, který se koná během jarních prázdnin (13/02-17/02). Jarní zašívárna má vždy jedno hlavní téma, kolem kterého se každý den točí, ovšem pokaždé trochu jinak – různými výtvarnými technikami, materiály nebo inspirací současným uměním.

Přihlašování do 09/02 - více informací zde.

15/02: UVEDENÍ MONOGRAFIE MILAN LANGER V GVUN

akce

Prezentace publikace Milan Langer proběhne ve středu 15/02 od 17:00 v Galerii výtvarného umění v Náchodě. Spolu s představením knihy se uskuteční performance za účasti Alexandera Peroutky (ředitel GVUN), Františka Zachovala (ředitel GMU) a Lenky Dolanové (Vašulka Kitchen Brno).

09/02: ART (HI)STORY SEZNÁMÍ S VLADIMÍREM BOUDNÍKEM

program v angličtině

Program v angličtině probíhá ve čtvrtek 09/02 od 17:00. Komentovaná prohlídka a navazující workshop bude vycházet z tvorby Vladimíra Boudníka, která je k vidění ve stálé expozici Minulé století - dvacet osobností. Nutnost rezervace na edukace@galeriehk.cz.

08/02: OBOROVÁ DISKUZE PRO VÝTVARNÉ PEDAGOGY

edukace

Oborová diskuze pro výtvarné pedagogy a budoucí absolventy proběhne ve středu 08/02 od 10:00 a 15:00. Program slouží jako prostor pro sdílení zkušeností. Inspiračním zdrojem bude tentokrát dílo autorky Markéty Othové, jež nám umožní diskutovat o digitální fotografii. Nutnost rezervace na edukace@galeriehk.cz.

04/02: KOMENTOVANÁ PROHLÍDKA VÝSTAVY O KRYŠTOFOVI KOLUMBOVI

komentovaná prohlídka

Komentovaná prohlídka výstavy Naťuknout špičku vejce: Kolumbus jindy a dnes s kurátorkou Vjerou Borozan proběhne v sobotu 04/02 od 15:00. Výstava se zaměřuje především na specifika reprezentace Kryštofa Kolumba v českých zemích a jejich kultuře. 

Vstup ZDARMA

02/02: VERNISÁŽ NOVÝCH VÝSTAV

VERNISÁŽ

GMU ve čtvrtek 02/02 v 18:00 dvě nové výstavy. V prostoru Bílé kostky bude uvedena tvorba královéhradeckého rodáka a signatáře Charty 77 Jana Šafránka, jenž ve svých malbách mnohofigurálních kompozic rozvíjí série nesouvisejících mikropříběhů. Černá kostka poskytne prostor pro video práce Michaely Maupicové, které byly doposud veřejnosti představeny jen okrajově.

01/02: CHVILKY S UMĚNÍM PŘEDSTAVÍ MILANA LANGERA

komentovaná prohlídka

Přijďte si poslechnout poutavé vyprávění ředitele GMU Františka Zachovala o Milanovi Langerovi. Komentovaná prohlídka proběhne ve středu 01/02 od 10:00 a 16:00. Nutnost rezervace na e-mailové adrese edukace@galeriehk.cz.

Vstup ZDARMA

01/02: VSTUP PRVNÍ STŘEDU V MĚSÍCI ZDARMA

provoz

Každou první středu v měsíci platí do všech výstavních prostor GMU volný vstup. Vstup zdarma se nevztahuje na programy vedené lektory či edukátory.

Těšíme se na vaši návštěvu, máme otevřeno od 10:00 do 18:00.

27-28/01: KONÁ SE PROGRAM PRO DĚTI OBRAZÁRNA

výtvarný ateliér

Výtvarný program pro rodiče s dětmi bude hledat inspiraci v tvorbě Augusty Nekolové. Páteční termín od 15:00 je určen pro děti od 3 do 6 let. Sobotní termín od 10:00 pak nabídne prostor dětem od 6 do 10 let.

Nutnost rezervace na e-mailové adrese edukace@galeriehk.cz.

18/01: PRAŽSKÝ KŘEST KNIHY MILAN LANGER

akce

Ve středu 18/01 se od 18:00 ve vinohradském Clubu 3. břeh uskuteční křest publikace Milan Langer. Jedná se o první ucelenou monografii tohoto hradeckého umělce.

16/01: PRAŽSKÉ UVEDENÍ KNIHY PIOTR PIOTROWSKI: VÝZNAMY MODERNISMU

akce

V pražském knihkupectví ArtMap proběhne od 18:00 křest knihy Významy modernismu, která prezentuje stěžejní momenty polského výtvarného umění od druhé světové války po 90. léta.

POSLEDNÍ ŠANCE ZHLÉDNOUT KONČÍCÍ VÝSTAVY

výstavy

Jen do neděle 15/01 je k vidění projekt Milieu Světlany Pavlíčkové představující vyšívané dečky, do nichž autorka vkládá hodiny práce. Končí také výstava Martina Zeta Laciné sochy prezentující stejnojmenné video, které vzniklo v roce 1999 v New Yorku.

11/01: DISKUZE PRO VÝTVARNÉ PEDAGOGY A BUDOUCÍ ABSOLVENTY

edukace

EDU naproti se uskuteční ve středu 11/01 od 10:00 a 15:00. Pravidelné setkání výtvarných pedagogů slouží jako prostor pro sdílení zkušeností a rozvoj výtvarné inspirace. Další setkání bude věnováno tvorbě Světlany Pavlíčkové.

Svá místa si rezervujte na e-mailové adrese edukace@galeriehk.cz.

07/01: KOMENTOVANÁ PROHLÍDKA VÝSTAVY LACINÉ SOCHY

komentovaná prohlídka

Navštivte komentovanou prohlídku výstavy Laciné sochy, kterou vás provede její autor Martin Zet. Na prohlídku navazuje výtvarný workshop inspirovaný tvorbou tohoto umělce. Program proběhne v sobotu 07/01 od 15:00.

Vstup zdarma

06-07/01: NAVŠTIVTE S DĚTMI OBRAZÁRNU

výtvarný ateliér

Výtvarný program pro rodiče s dětmi bude hledat inspiraci v tvorbě Margity Titlové-Ylovsky. Páteční termín od 15:00 je určen pro děti od 3 do 6 let. Sobotní termín od 10:00 pak nabídne prostor dětem od 6 do 10 let. Nutnost rezervace na e-mailové adrese edukace@galeriehk.cz.

04/01: CHVILKY S UMĚNÍM O VLADIMÍRU BOUDNÍKOVI

komentovaná prohlídka

Přijďte si poslechnout poutavé vyprávění historika umění Tomáše Kolicha o Vladimíru Boudníkovi. Komentovaná prohlídka proběhne ve středu 04/01 od 10:00 a 16:00. Nutnost rezervace na e-mailové adrese edukace@galeriehk.cz.

Vstup zdarma

VÁNOČNÍ OTEVÍRACÍ DOBA

provoz

Navštivte GMU i o Vánocích. Platí aktuální otevírací doba:

SO 24/12/2022 – ZAVŘENO
NE 25/12/2022 – ZAVŘENO
PO 26/12/2022 – ZAVŘENO
ÚT 27/12/2022 – 10:00-18:00
ST 28/12/2022 – 10:00-18:00
ČT 29/12/2022 – 12:00-20:00
PÁ 30/12/2022 – 10:00-18:00
SO 31/12/2022 – 10:00-15:00
NE 01/01/2023 – 10:00-18:00

PRVNÍ STŘEDA V MĚSÍCI ZDARMA

vstup zdarma

Každou první středu v měsíci platí do všech výstavních prostor GMU volný vstup. Těšíme se na vaši návštěvu.

Otevírací doba:

pondělízavřeno
úterý10:00 – 18:00
středa10:00 – 18:00
čtvrtek12:00 – 20:00
pátek10:00 – 18:00
sobota10:00 – 18:00
neděle10:00 – 18:00

VYUŽIJTE VSTUP DO GMU ZDARMA

AKTUALITY

Od 07/12 je vstup každou první středu v měsíci do všech výstavních prostor volný.

pondělízavřeno
úterý10:00 – 18:00
středa10:00 – 18:00
čtvrtek12:00 – 20:00
pátek10:00 – 18:00
sobota10:00 – 18:00
neděle10:00 – 18:00

17/12: ART (HI)STORY | VLADIMÍR BOUDÍK

Komentovka v angličtině

Grafik, malíř, soustružník, to byl Vladimír Boudník! Zvučné jméno českého umělce, který svou tvorbu započal v železářské dílně, odkud vykročil vstříc novým grafickým technikám. Boudníkovy výtvarné přístupy si společně vyzkoušíme v galerijním ateliéru a popustíme uzdu fantazii při tvorbě vlastních grafických listů. Program se uskuteční v sobotu 17/12 od 14:00, probíhá v angličtině a je určen nejenom zahraničním návštěvníkům.

Rezervaci míst je nutné provést na edukace@galeriehk.cz.

14/12: EDU NAPROTI | MILOŠ ŠEJN

edukace

Pravidelné setkání pedagogů, sdílení zkušeností a oborová diskuze jako prostor pro rozvoj výtvarné inspirace. Snažíme se jít naproti edukaci na všech úrovních vzdělávání a typech škol. Diskuze se uskuteční v 10:00 a v 16:00.

Svou účast potvrďte na e-mailové adrese edukace@galeriehk.cz.

10/12: KOMENTOVANÁ PROHLÍDKA | NAŤUKNOUT ŠPIČKU VEJCE

komentovaná prohlídka

Příběh admirála Kryštofa Kolumba, jeho epochální plavby a „objevu nového světadílu“ patří k zakládajícím mýtům moderní západní civilizace. Zveme Vás na komentovanou prohlídku výstavy Naťuknout špičku vejce: Kolumbus jindy a dnes, s kurátorkou Vjerou Borozan.

Vstup ZDARMA

07/12: CHVILKY S UMĚNÍM | LADISLAV ZÍVR

komentovaná prohlídka

Přijďte si poslechnout vyprávění o osobitém sochaři avantgardní Skupiny 42, který uměl nalézt inspiraci jak v surrealistických asociacích, tak všední každodennosti a ve své tvorbě využíval jak pálenou hlínu, tak různé přírodniny, či nalezené materiály.

26/11: KOMENTOVANÁ PROHLÍDKA VÝSTAVY MILIEU

komentovaná prohlídka

V sobotu 26/11 proběhne od 15:00 komentovaná prohlídka výstavy Milieu. Výstavou představující tvorbu královéhradecké umělkyně Světlany Pavlíčkové vás provede kurátorka Anna Horák Zemanová. Na komentovanou prohlídku navazuje ve čtvrtém patře výtvarný workshop.

Vstup ZDARMA

26/11: ART (HI)STORY PŘEDSTAVÍ ZDEŇKA BERANA

workshop

Přijďte v sobotu 26/11 od 14:00 na Art (Hi)story - výtvarný workshop v angličtině. V našem tvoření nás bude inspirovat tvorba Zdeňka Berana.

Nutnost rezervace na e-mailové adrese edukace@galeriehk.cz.

17/11: VYUŽIJTE VSTUP DO GALERIE ZDARMA

OTEVÍRACÍ DOBA

Ve čtvrtek 17/11 máme otevřeno. Během státního svátku navíc můžete navštívit všechny stálé expozice a výstavy ZDARMA.

VYPISUJEME VÝBĚROVÉ ŘÍZENÍ NA POZICI SPRÁVCE BUDOV GMU

kariéra

Galerie vypisuje výběrové řízení na pozici Správce budov GMU, který bude zajišťovat správu budov GMU.

Více informací o výběrovém řízení.

PŘEDSTAVUJEME KNIŽNÍ NOVINKY Z EDICE GMU

edice

Právě vyšla publikace Piotra Piotrowského Významy modernismu, která přibližuje stěžejní momenty polského výtvarného umění od konce druhé světové války až po 90. léta.

Nově je k dostání také monografie hradeckého umělce Milana Langera, která představuje jeho multimediální tvorbu.

K zakoupení na e-shopu GMU.

PŘÍRŮSTEK VE DRUHÉM PATŘE GMU

Na světle

Nově můžete ve druhém patře GMU potkat projekt Na světle, který je věnován jednomu dílu z depozitáře GMU. Cílem je osvětlit okolnosti jeho vzniku společně s osudy umělce nebo umělkyně daného artefaktu. Aktuálně je k vidění dílo Jindřicha Štyrského Obraz z roku 1931.

11/11: KONCERT A KŘEST MONOGRAFIE MILAN LANGER

akce

GMU a Victory Nox Art Division Team srdečně zvou na křest knihy Milan Langer, který proběhne ve Foyer GMU v pátek 11/11/2022 v 18:00. Součástí uvedení knihy bude multimediální performance MAO / VICTORY NOX ADT.

Kniha bude k zakoupení na místě za zvýhodněnou cenu 900 Kč.

10/11: KONFERENCE KÁMEN, MĚSTO, PAPÍR

konference

Na konferenci se během dvou dnů představí řada aktérů uměleckého prostředí – od samospráv a politické reprezentace až po umělce a nezávislé kulturní organizace z celého Česka. Součástí čtvrtečního panelu od 10:50 bude ředitel GMU František Zachoval, který bude spolu s ostatními účastníky diskutovat o bariérách umění ve veřejném prostoru.

09/11: UVEDENÍ KNIHY PIOTRA PIOTROWSKÉHO

konference

Ve středu bude od 18:00 v rámci mezinárodní konference Beyond Horizontal Art History na Akademii výtvarných umění v Praze představen český překlad knihy Piotra Piotrowského Významy modernismu. K historii polského umění po roce 1945

09/11: OBOROVÁ DISKUZE PRO VÝTVARNÉ PEDAGOGY A BUDOUCÍ ABSOLVENTY

edukace

EDU naproti se uskuteční ve středu 09/11 od 10:00 a 15:00. Pravidelné setkání výtvarných pedagogů slouží jako prostor pro sdílení zkušeností a rozvoj výtvarné inspirace. Další setkání bude věnováno tvorbě Veroniky Šrek Bromové.

Svá místa si rezervujte na e-mailové adrese edukace@galeriehk.cz.

05/11: WORKSHOP INSPIROVANÝ TVORBOU VLADIMÍRA BOUDNÍKA

workshop

Přijďte v sobotu 05/11 od 14:00 na Art (Hi)story - výtvarný workshop v angličtině. V našem tvoření nás bude inspirovat tvorba Vladimíra Boudníka.

Nutnost rezervace na e-mailové adrese edukace@galeriehk.cz.

05/11: KOMENTOVANÁ PROHLÍDKA VÝSTAVY O KOLUMBOVI

komentovaná prohlídka

V sobotu 05/11 proběhne od 15:00 komentovaná prohlídka výstavy Naťuknout špičku vejce: Kolumbus jindy a dnes. Výstavou zaměřující se na specifika reprezentace Kryštofa Kolumba v českých zemích a jejich kultuře vás provede kurátorka Vjera Borozan.

Vstup ZDARMA

04-05/11: OBRAZÁRNA PRO DĚTI NABÍZÍ VOLNÁ MÍSTA

výtvarný ateliér

Zavítejte v pátek 04/11 od 15:00 či v sobotu 05/11 od 10:00 s dětmi do výtvarného ateliéru GMU. Tentokrát společně nahlédneme do stálé expozice Minulé století - dvacet osobností, kde nás bude inspirovat Josef Váchal.

Nutnost rezervace na e-mailové adrese edukace@galeriehk.cz.

02/11: CHVILKY S UMĚNÍM O SVĚTLANĚ PAVLÍČKOVÉ

komentovaná prohlídka

Ve středu 02/11 se od 10:00 a 16:00 uskuteční Chvilky s uměním, které představí Světlanu Pavlíčkovou - neobyčejnou autorku žijící v Hradci Králové. Vyučená krajkářka paličkovaných vzorů a později jejich návrhářka od jaktěživa své řemeslo vkládá i do své volné umělecké tvorby. Přijďte si poslechnout příběhy schované do textilu na výstavě Milieu a nechte inspirovat k vlastní tvorbě. všestranný umělec, pedagog, podněcující neobyčejná osobnost české současné umělecké scény.  

Nutnost rezervace na e-mailové adrese edukace@galeriehk.cz.

28/10: O STÁTNÍM SVÁTKU MÁME OTEVŘENO

provoz

V pátek 28/10 máme otevřeno dle běžné otevírací doby. Navštívit můžete stálé expozice Minulé století - dvacet osobností, Posledních padesát let a krátkodobé výstavy ve čtvrtém patře.

26-27/10: PODZIMNÍ PRÁZDNINY V ATELIÉRU GMU

výtvarný ateliér

Jak využít podzimní prázdniny? Přihlas se na Podzimní salón. Nevěš své dílo na zeď, přijď ho začlenit do veřejného prostoru a ukázat všem. V letošním salónu se zaměříme na street art a všechny jeho podoby. Najdi se ve své věkové skupině 6-12 nebo 13-18, přiber s sebou kamaráda/kamarádku a přijďte za námi do galerie.

Více informací a přihlášku ke stažení zde: https://www.galeriehk.cz/edukace/vytvarny-atelier/

15/10: ART (HI)STORY PŘEDSTAVÍ LADISLAVA ZÍVRA

Komentovka v angličtině

V sobotu 15/10 se od 14:00 uskuteční komentovaná prohlídka v angličtině nejen pro zahraniční návštěvníky, na kterou následně naváže výtvarná tvorba v ateliéru GMU. Tentokrát se zaměříme na život a dílo Ladislava Zívra.

Svá místa si rezervujte na e-mailové adrese edukace@galeriehk.cz.

14-15/10: OBRAZÁRNA PRO RODIČE S DĚTMI NABÍZÍ POSLEDNÍ VOLNÁ MÍSTA

výtvarný ateliér

Přijďte v pátek 14/10 od 15:00 nebo v sobotu 15/10 od 10:00 s dětmi do výtvarného ateliéru GMU. Tentokrát společně nahlédneme do Černé kostky na pohyblivý obraz Martina Zeta, kde na nás čeká tvarová hra s plastovými lahvemi.

Nutnost rezervace na e-mailové adrese edukace@galeriehk.cz.

12/10: CHYSTÁME DALŠÍ DISKUZI PRO VÝTVARNÉ PEDAGOGY

edukace

EDU naproti se uskuteční ve středu 12/10 od 10:00 a 15:00. Pravidelné setkání výtvarných pedagogů slouží jako prostor pro sdílení zkušeností a rozvoj výtvarné inspirace. Další setkání bude věnováno tvorbě Ladislava Jezbery.

Svá místa si rezervujte na e-mailové adrese edukace@galeriehk.cz.

VYPISUJEME VÝBĚROVÉ ŘÍZENÍ NA POZICI SPECIALISTA/TKA PR

kariéra

Galerie rozšiřuje svůj tým a vypisuje výběrové řízení na pozici Specialista/tka PR, který bude mít na starosti marketing včetně komunikace s veřejností, médii i obchodními partnery.

Více informací o výběrovém řízení.

MONOGRAFIE MILANA LANGERA JE V PRODEJI

edice gmu

Kniha představuje tvorbu multimediálního umělce Milana Langera (1944–2017), jehož mnohovrstevnaté a rozsáhlé dílo bylo dosud širší i odbornou veřejností neprávem opomíjeno. Vizuální umělec, performer a básník Milan Langer vstoupil do uměleckého prostředí koncem 60. let v souvislosti s akčním uměním v Ústí nad Orlicí a jeho okolí.  K zakoupení exkluzivně na e-shopu GMU.

06/10: ZAHÁJENÍ PODZIMNÍCH VÝSTAV

akce

Vernisáž tří výstav se uskuteční ve čtvrtek 06/10/2022 v 18:00. Těšit se můžete na výstavu Naťuknout špičku vejce: Kolumbus jindy a dnes, která se zaměřuje především na specifika reprezentace Kryštofa Kolumba v českých zemích a jejich kultuře. V Bílé kostce představí Světlana Pavlíčková svůj mnoholetý projekt Milieí a v Černé kostce bude k vidění tvorba Martina Zeta.

Vstup ZDARMA

05/10: SEZNAMTE SE S MILANEM KNÍŽÁKEM

komentovaná prohlídka

Ve středu 05/10 se od 10:00 a 16:00 uskuteční Chvilky s uměním, které představí život a dílo Milana Knížáka - všestranný umělec, pedagog, podněcující neobyčejná osobnost české současné umělecké scény.  

Nutnost rezervace na e-mailové adrese edukace@galeriehk.cz.

NAVŠTIVTE NÁS O STÁTNÍM SVÁTKU

provoz

Ve středu 28/09 máme otevřeno dle běžné otevírací doby. Navštívit můžete stálé expozice Minulé století - dvacet osobností, Posledních padesát let, Nekousavě kousati a výstavu Ladislava Jezbery EGO.

24/09: ART (HI)STORY PŘEDSTAVÍ VLADIMÍRA BOUDNÍKA

Komentovka v angličtině

Program probíhá v angličtině a je určen nejenom zahraničním návštěvníkům. Po komentované prohlídce děl Vladimíra Boudníka budete mít možnost se výtvarně projevit v ateliéru GMU. Program se uskuteční v sobotu 24/09 od 14:00.

Rezervaci míst je nutné provést na edukace@galeriehk.cz.

23-24/09: VÝTVARNÝ PROGRAM PRO RODIČE S DĚTMI

výtvarný ateliér

Přijďte v pátek 23/09 od 15:00 nebo v sobotu 24/09 od 10:00 do výtvarného ateliéru, kde budeme hledat inspiraci v tvorbě Jitky Svobodové. V expozici Minulého století - dvacet osobností se prezentuje se svými ohnutými stromy. Poznáte však, z jaké techniky vyrostly? Nechte se obohatit nevšední plastickou tvorbou, ke které budeme potřebovat spoustu novinové kaše.

Nutnost rezervace na e-mailové adrese edukace@galeriehk.cz.

17/09: DNY EVROPSKÉHO DĚDICTVÍ

komentovaná prohlídka

V rámci Dnů evropského dědictví nabídne GMU komentované prohlídky secesní budovy architekta Osvalda Polívky. Při procházce budovou galerie narazíme na její architektonické přednosti i nečekaná zákoutí. Komentované prohlídky se uskuteční 17/09 ve 14:00 a 16:00.

Vstup ZDARMA

17/09: TÝDEN PĚSTOUNSTVÍ ZAVÍTÁ DO GALERIE

výtvarný ateliér

GMU bude součástí Týdne pěstounství v sobotu 17/09. Od 10:00 a 13:00 budete moci zapojit do aktivity ve výtvarném ateliéru. Akce je určena pro rodiče s dětmi v pěstounské péči.

Kapacita maximálně 16 osob na jednom termínu
Nutnost rezervace místa na e-mailu edukace@galeriehk.cz

Vstup ZDARMA

15/09: SVÁTEK SENIORŮ V GMU

komentovaná prohlídka

Do oslav Svátku seniorů se zapojí i GMU, kde budete moci zdarma navštívit dvě komentované prohlídky. Připojte se k prohlídce o Vladimírovi Preclíkovi od 14:00 nebo o budově od 16:00. Komentované prohlídky začínají ve foyer galerie. Rezervace není nutná.

Vstup ZDARMA

NAVŠTIVTE GMU ZDARMA OD 15. DO 18. ZÁŘÍ

akce

Přijďte od 15. do 18. září do Galerie moderního umění v Hradci Králové a využijte vstup ZDARMA. K vidění jsou stálé expozice Minulé století - dvacet osobností, Posledních padesát let a Nekousavě kousati.

Více informací zde.

14/09: DISKUZE PRO VÝTVARNÉ PEDAGOGY JE PO LETNÍ PAUZE ZPĚT

edukace

EDU naproti se uskuteční ve středu 14/09 od 10:00 a 16:00. Pravidelné setkání výtvarných pedagogů slouží jako prostor pro sdílení zkušeností a rozvoj výtvarné inspirace.

Svá místa si rezervujte na e-mailové adrese edukace@galeriehk.cz.

07/09: POZNEJTE UMĚLCE FRANTIŠKA TICHÉHO

komentovaná prohlídka

Ve středu 07/09 se od 10:00 a 16:00 uskuteční Chvilky s uměním, které představí život a dílo Františka Tichého. Malíř, scénograf, grafik, člen Devětsilu a ilustrátor představuje dalšího velkého solitéra českých dějin umění. 

Nutnost rezervace na e-mailové adrese edukace@galeriehk.cz.

POSLEDNÍ ŠANCE VIDĚT LETNÍ VÝSTAVY

výstavy

Nepropásněte letní výstavy v GMU, které jsou k vidění jen do neděle 04/09. Navštívit můžete výstavu Miloše Šejna AQVA, projekt Evy Jiřičky Mezi sebou a instalaci Ladislava Jezbery v Bílé kostce s názvem EGO.

03/09: DISKUZE S VÁCLAVEM CÍLKEM A DERNISÁŽ VÝSTAV

akce


Srdečně vás zveme na dernisáž tří výstav, která se uskuteční v sobotu 03/09 od 16:00. U této příležitosti proběhnou komentované prohlídky končících výstav s kurátory a diskuze na téma "Voda a ekologie" s autorem výstavy AQVA Milošem Šejnem a geologem, klimatologem a spisovatelem Václavem Cílkem.

Vstup ZDARMA

VYPISUJEME VÝBĚROVÉ ŘÍZENÍ NA PRONÁJEM NEBYTOVÝCH PROSTOR

výběrové řízení

Galerie moderního umění v Hradci Králové hledá nájemce do nebytových prostor, které se nacházejí v budově U Koruny 217. Prostor o celkovém rozměru 62,35 m2 lze využít pouze jako ateliér pro uměleckou činnost. Uzávěrka přihlášek je 30. srpna 2022. 

Podmínky výběrového řízení naleznete zde.

27/08: ART (HI)STORY PŘEDSTAVÍ MILANA KNÍŽÁKA

Komentovka v angličtině

V sobotu 27/08 se od 14:00 uskuteční komentovaná prohlídka v angličtině nejen pro zahraniční návštěvníky, na kterou následně naváže výtvarná tvorba v ateliéru GMU. Tentokrát se zaměříme na život a dílo Milana Knížáka.

Svá místa si rezervujte na e-mailové adrese edukace@galeriehk.cz.

NAVŠTIVTE KŘÍŽOVOU CESTU 21. STOLETÍ

TIP NA VÝLET

Soubor celkem patnácti sochařských děl se nachází na loukách nedaleko Kuksu. K objevování soch vám skvěle poslouží pracovní list, který je k dostání na pokladně GMU nebo ke stažení na našich webových stránkách ZDE.

VYDEJTE SE NA HRADECKOU KULTURNÍ PÁTRAČKU

akce

Poodkryjte zákulisí šesti hradeckých kulturních organizací. Projekt Hradecká kulturní pátračka vznikl roce 2021 z iniciativy Divadla Drak, které ke spolupráci přizvalo Galerii moderního umění v Hradci Králové, Klicperovo divadlo, Muzeum východních Čech, Filharmonii Hradec Králové a Bio Central.

Pátračka začíná v Labyrintu Divadla Drak, kde účastníci obdrží všechny potřebné informace a pracovní list s mapou. Další organizace už mohou navštívit v libovolném pořadí. V každé z instituci nebo jejím bezprostředním okolí čeká návštěvníky jedno stanoviště, na kterém mohou prostřednictvím interaktivní hry, úkolu, tajenky či rozřešením šifry získat nejen indicii pro své další pátrání, ale i zajímavé informace o samotné organizaci, jejím fungování a vybraných profesích.

Podrobnosti o akci najdete na www.hradeckakulturnipatracka.cz.

LETNÍ VÝSTAVY PŘEDSTAVUJÍ SOUČASNÉ AUTORY

výstavy

Navštivte nově otevřené výstavy ve čtvrtém patře, které prezentují tvorbu současných autorů – Miloše Šejna, Evy Jiřičky a Ladislava Jezbery.

Otevírací doba:

pondělízavřeno
úterý10:00 – 18:00
středa10:00 – 18:00
čtvrtek12:00 – 20:00
pátek10:00 – 18:00
sobota10:00 – 18:00
neděle10:00 – 18:00

03/08: CHVILKY S UMĚNÍM O BOHUMILOVI KUBIŠTOVI

komentovaná prohlídka

Zveme vás na Chvilky s uměním věnované Bohumilovi Kubištovi. Komentovaná prohlídka proběhne ve středu 03/08 od 10:00 a 16:00. Kapacita je omezena, rezervujte si svá místa na e-mailové adrese: edukace@galeriehk.cz.

Více informací zde.

30/07: SEZNAMTE SE S TOYEN NA ART (HI)STORY

Komentovka v angličtině

V sobotu 30/07 se od 14:00 uskuteční komentovaná prohlídka v angličtině nejen pro zahraniční zájemce, na kterou následně naváže výtvarná tvorba v ateliéru GMU. Tentokrát se zaměříme na život a dílo Toyen.

Svá místa si rezervujte na e-mailové adrese edukace@galeriehk.cz.

NAVŠTIVTE GMU O SVÁTCÍCH

provoz

Nově otevřené výstavy představují tvorbu současných umělců - Miloše Šejna, Evy Jiřičky a Ladislava Jezbery. K vidění jsou také stálé expozice prezentující umění 20. a 21. století. Během státních svátků máme otevřeno dle běžné otevírací doby (10:00-18:00).

06/07: HONZOVY CHVILKY S UMĚNÍM PŘEDSTAVÍ TOYEN

komentovaná prohlídka

Zveme vás na Honzovy chvilky s uměním věnované Toyen. Komentovaná prohlídka proběhne ve středu 06/07 od 10:00 a 16:00. Kapacita je omezena, rezervujte si svá místa na e-mailové adrese: edukace@galeriehk.cz.

Více informací zde.

01/07: DIVADELNÍ FESTIVAL REGIONY ZAVÍTÁ DO GMU

akce

V GMU bude v pátek 01/07 od 16:00 k vidění performace Carpe(t) Diem. Netradiční performativní procházka, ve které se snoubí, tanec, cirkus a výtvarné umění s prostory galerie.

28/06: PŘIJĎTE NA DEBATU S DENÍKEM N

akce

O současných událostech na Ukrajině s důrazem na úlohu kultury jak ve vztahu k probíhající ruské agresi, tak v budoucí obnově země budou od 16:00 diskutovat Petra Procházková, redaktorka Deníku N, Martin Dvořák, náměstek ministra zahraničních věcí ČR, Lenka Havlíková, předsedkyně Asociace nezávislých divadel a Martin Glaser, ředitel Národního divadla Brno. Debatu bude moderovat editor vědecké rubriky Deníku N a autor mimořádných textů o dějinách Ukrajiny a Ruska Petr Koubský.

LETNÍ TVOŘENIŠTĚ NABÍZÍ POSLEDNÍ VOLNÁ MÍSTA

příměstský tábor

Již potřetí pořádá GMU oblíbený příměstský tábor Letní tvořeniště. Díky velkému zájmu nabízíme tři turnusy: 

I. TURNUS:  25–29/07/22 (KAPACITA NAPLNĚNA)
II. TURNUS: 08–12/08/22 (KAPACITA NAPLNĚNA)
III. TURNUS: 22–26/08/22 (KAPACITA NAPLNĚNA)

Více informací zde.

POSLEDNÍ OBRAZÁRNY PŘED LETNÍ PAUZOU

výtvarný ateliér

Ve čtvrtek 23/06 (17:00) proběhne Obrazárna+ pro dospělé, kde si tentokrát vyzkoušíme práci s inkoustem.

V pátek 24/06 (15:00) a v sobotu 25/06 (10:00) se uskuteční výtvarný program pro rodiče s dětmi Obrazárna, na které nás bude inspirovat tvorba Ladislava Jezbery.

Nutnost rezervace na e-mailové adrese edukace@galeriehk.cz.

16/06: VERNISÁŽ DVOU VÝSTAV

akce

Srdečně vás zveme na vernisáž dvou nových výstav, která se uskuteční ve čtvrtek 16/06/2022 od 18:00. Výstavy následně potrvají až do 04/09/22. Oba projekty jsou specifické tím, že byly vytvořeny královéhradecké galerii přímo na míru. V rámci vernisáže proběhnou i komentované prohlídky obou výstav.

Vstup zdarma.

Více informací zde.

11/06: ART (HI)STORY PŘEDSTAVÍ JOSEFA VÁCHALA

KOMENTOVKA V ANGLIČTINĚ

Program probíhá v angličtině a je určen nejenom zahraničním návštěvníkům. Po komentované prohlídce děl Josefa Váchala budete mít možnost se výtvarně projevit v ateliéru GMU. 

Art (Hi)story bude probíhat bez tvoření ve výtvarném ateliéru. Komentovaná prohlídka zůstává beze změny.

Rezervaci míst je nutné provést na edukace@galeriehk.cz.

11/06: EDU NAPROTI NABÍZÍ SOBOTNÍ TERMÍN

edukace

Oborová diskuze pro výtvarné pedagogy proběhne výjimečně v sobotu 11/06 v 10:00. Cyklus EDU naproti zakončíme u díla Anny Hulačové a na závěr společně prodiskutujeme možnosti a plány na podobu dalších setkávání ve školním/akademickém roce 2022/2023.

Vstup ZDARMA, nutnost registrace na e-mailové adrese edukace@galeriehk.cz.

ZAVÍTEJTE NA OBRAZÁRNY

výtvarný ateliér

Ve čtvrtek 09/06 (17:00) proběhne Obrazárna+ pro dospělé, kde se tentokrát seznámíte s vlastnostmi sádry.

V pátek 10/06 (15:00) a v sobotu 11/06 (10:00) se uskuteční výtvarný program pro rodiče s dětmi Obrazárna, na které nás bude inspirovat tvorba Josefa Šímy.

Nutnost rezervace na e-mailové adrese edukace@galeriehk.cz.

09/06: AMBIENTNÍ SEANCE VE FOYER GALERIE

akce

Ve foyer GMU vystoupí ve čtvrtek 09/06 ve 20:00 aktuálně exponované experimentální popové duo z Londýna NORTHWEST, nenapodobitelně kombinující hudbu, tanec a vizuální umění. Duo Ingnacio a Mariuca od roku 2015 vytvářejí vlastní svět hudby a obrazů, který zaznamenali na debutové eponymní dvojalbum Northwest I & II, vydaném v roce 2019. Přijďte se přesvědčit, zda pověst o nich skutečně neklame. Koncert pořádá agentura MENU.

Vstupné dobrovolné

Více informací zde.

03/06: NENECHTE SI UTÉCT MUZEJNÍ NOC V GMU

akce

Večerní návštěva galerie a prohlídka výstavních expozic? Nejen to Vás čeká v rámci Muzejní noci v GMU, která se uskuteční v pátek 03/06 od 18:00 do půlnoci.

Vstup ZDARMA.

01/06: POZNEJTE TVORBU JOSEFA VÁCHALA

komentovaná prohlídka

Ve středu 01/06 se od 10:00 a 16:00 uskuteční Honzovy chvilky s uměním, které představí život a dílo Josefa Váchala. Komentované prohlídky se mimořádně ujme Tomáš Kolich, který je historikem umění a badatelem v oblasti vizuální kultury.

Nutnost rezervace na e-mailové adrese edukace@galeriehk.cz.

28/05: ANGLICKÝ PROGRAM ART (HI)STORY SEZNÁMÍ S DÍLEM JIŘÍHO PITRMUCE

Komentovka v angličtině

Co představují symboly v malbách Jiřího Pitrmuce? Může být matematika součástí výtvarného umění a proč se ve výstavě Tunnel Funnel objevuje košilovina? Diskutujte spolu s námi v Bílé kostce GMU nad historickými pokroky a novými vynálezy, se kterými budeme pokračovat i ve výtvarném ateliéru.

Nutnost rezervace na e-mailové adrese edukace@galeriehk.cz.

27-28/05: TVOŘENÍ PRO DĚTI OBRAZÁRNA NABÍZÍ VOLNÁ MÍSTA

výtvarný ateliér

Přijďte s dětmi v pátek 27/05 od 15:00 nebo v sobotu 28/05 od 10:00 do výtvarného ateliéru, kde budeme hledat inspiraci v tvorbě Jiřího Pitrmuce, jehož výstava Tunnel Funnel je do 12/06 k vidění v GMU.

Nutnost rezervace na e-mailové adrese edukace@galeriehk.cz.

26/05: OBRAZÁRNA+ PŘEDSTAVÍ ABSTRAKCI

výtvarný ateliér

Ve čtvrtek 26/05 bude od 17:00 ve výtvarném ateliéru GMU probíhat Obrazárna+, kde tentokrát budeme tvořit od konkrétna po abstrakci, od malby v nemalbu. Jak nenamalovat abstraktní obraz konkrétními kroky? Odpověď nalezneme v reakci na obrazovou tvorbu Zorky Ságlové.

Nutnost rezervace na e-mailové adrese edukace@galeriehk.cz.

03/06 MUZEJNÍ NOC SE BLÍŽÍ

akce

Večerní návštěva galerie a prohlídka výstavních expozic? Nejen to Vás čeká v rámci Muzejní noci v GMU, která se uskuteční v pátek 03/06 od 18:00.

Vstup ZDARMA.

NENECHTE SI UJÍT KOMENTOVANÉ PROHLÍDKY AKTUÁLNÍCH VÝSTAV

komentovaná prohlídka

Pravidelné čtvrteční komentované prohlídky se již tento čtvrtek 12/05 v 17:30 ujme Miloš Šejn a František Zachoval, kteří představí výstavu AQVA. Výstavou Tunnel Funnel a Příkladné nedostatky vás provede Anna Horák Zemanová.

Vstup ZDARMA, bez nutnosti předchozí rezervace.

VÝTVARNÝ ATELIÉR GMU VYBÍZÍ K TVORBĚ ZAČÁTEČNÍKY I POKROČILÉ

výtvarný ateliér

Výtvarné tvoření pro dospělé v ateliéru GMU po vzoru Jiřího Koláře proběhne ve čtvrtek 12/05 od 17:00. Na rodiče s dětmi se budeme těšit v pátek 13/05 od 15:00 a v sobotu 14/05 od 10:00. Inspirovat nás bude tvorba Terezy Velíkové.

Svá místa si rezervujte na e-mailové adrese edukace@galeriehk.cz.

15/05 DEN RODINY V GMU

akce

Oslavte Mezinárodní den rodiny v neděli 15/05 a využijte vstupu do galerie ZDARMA. Oblíbená akce pro malé i velké plná sportovních, výtvarných a dalších aktivit obohacená pestrým doprovodným programem se uskuteční v Žižkových sadech od 10:00 do 17:00, i přímo v Galerii moderního umění.

V Žižkových sadech bude mít GMU připravený tvořivý program pro rodiny s dětmi založený na náhodě.

STARTUJE HRADECKÁ KULTURNÍ PÁTRAČKA

akce

Od 15/05, na Mezinárodní den rodiny, se zájemci opět mohou vydat poodkrýt zákulisí šesti hradeckých kulturních organizací. Projekt Hradecká kulturní pátračka vznikl roce 2021 z iniciativy Divadla Drak, které ke spolupráci přizvalo Galerii moderního umění v Hradci Králové, Klicperovo divadlo, Muzeum východních Čech, Filharmonii Hradec Králové a Bio Central.

Pátračka začíná v Labyrintu Divadla Drak, kde účastníci obdrží všechny potřebné informace a pracovní list s mapou. Další organizace už mohou navštívit v libovolném pořadí. V každé z instituci nebo jejím bezprostředním okolí čeká návštěvníky jedno stanoviště, na kterém mohou prostřednictvím interaktivní hry, úkolu, tajenky či rozřešením šifry získat nejen indicii pro své další pátrání, ale i zajímavé informace o samotné organizaci, jejím fungování a vybraných profesích.

Podrobnosti o akci najdou zájemci na www.hradeckakulturnipatracka.cz.

30/04 ART (HI)STORY | MILAN KNÍŽÁK (ENG)

akce

V sobotu 30/04 se od 14:00 uskuteční komentovaná prohlídka v angličtině nejen pro zahraniční zájemce, na kterou následně naváže výtvarná tvorba v ateliéru GMU. Tentokrát se zaměříme na život a dílo Milana Knížáka.

ENG: Join a guided tour of a permanent exhibition The Last Fifty Years where we’ll talk about Milan Knížák. Afterwards you will have opportunity to work in the atelier which offers unlimited space for your imagination. Art (Hi)story is our new English programme and it is meant everyone who is interested in art.

When: April 30, 2022, 2–4 pm. Admission fee: student with ISIC card is 30 CZK, adults 100 CZK. Please make a reservation: edukace@galeriehk.cz

OBOROVÁ DISKUZE PRO VÝTVARNÉ PEDAGOGY SE BLÍŽÍ

EDU naproti se uskuteční ve středu 11/05 od 10:00 a 16:00. Pravidelné setkání slouží jako prostor pro sdílení zkušeností a rozvoj výtvarné inspirace.

Svá místa si rezervujte na e-mailové adrese edukace@galeriehk.cz.

HONZOVY CHVILKY S UMĚNÍM PŘEDSTAVÍ BUDOVU GMU

Chodíte často kolem budovy naší galerie a ptáte se, co představují dvě plastiky u vchodu? Čemu budova dříve sloužila? Že to nebyla původně galerie? Dne 04/05 v 10:00 a 16:00 vás Jan Florentýn Báchor provede a zodpoví mnoho otázek o secesním paláci, který už ve své době podněcoval k mnoha otázkám.

Svá místa si rezervujte na e-mailové adrese edukace@galeriehk.cz.

NENECHTE SI UTÉCT NOVÉ TVOŘENÍ PRO DĚTI

AKTUALITY

Ve foyer galerie vznikla nová herna pro rodiče s dětmi. Herna individuálně přístupná po celou otevírací dobu galerie, bez přítomnosti edukátorek.

Vstup ZDARMA, bez nutnosti předchozí rezervace.

NEZMEŠKEJTE OBRAZÁRNY

výtvarný ateliér

Výtvarné tvoření pro dospělé v ateliéru GMU proběhne ve čtvrtek 28/04 od 17:00. Na rodiče s dětmi se budeme těšit v pátek 29/04 od 15:00 a v sobotu 30/04 od 10:00.

Svá místa si rezervujte na e-mailové adrese edukace@galeriehk.cz.

NAVŠTIVTE NÁS O VELIKONOCÍCH

AKTUALITY

O Velikonocích máme otevřeno dle běžné otevírací doby. V pátek 15/04, sobotu 16/04 a neděli 17/04 je otevřeno od 10:00 do 18:00 a v pondělí zavřeno. Přijďte si prohlédnout nové výstavy ve čtvrtém patře!

14/04 17:30 VERNISÁŽ TŘÍ VÝSTAV – ŠEJN, VELÍKOVÁ, PITRMUC

akce

Ve čtvrtek 14/04/2022 v 17:30 slavnostně zahájíme tři nové výstavy představující aktuální tvorbu předních českých vizuálních umělců - Miloš Šejn | AQVA, Tereza Velíková | Příkladné nedostatky, Jiří Pitrmuc | Tunnel Funnel.

Sledujte událost na Facebooku.

ZAVÍTEJTE S DĚTMI DO NOVÉ HERNY

AKTUALITY

Nová herna v GMU nabízí prostor pro rodiče s dětmi přímo v centru Hradce Králové. Herna je individuálně přístupná po celou otevírací dobu galerie.

Více informací zde.

13/04 OBOROVÁ DISKUZE PRO VÝTVARNÉ PEDAGOGY

edukace

EDU naproti je pravidelné setkání výtvarných pedagogů nabízející sdílení zkušeností a oborovou diskuzi jako prostor pro rozvoj výtvarné inspirace. Snažíme se jít naproti edukaci na všech úrovních vzdělávání a typech škol. Program se uskuteční ve středu 13/04 od 10:00 a 16:00 s Danielem Pitínem. Svá místa si rezervujte na e-mailové adrese edukace@galeriehk.cz.

Více informací zde.

06/04 HONZOVY CHVILKY S UMĚNÍM | FRANTIŠEK KUPKA

komentovaná prohlídka

Zveme vás na Honzovy chvilky s uměním věnované Františkovi Kupkovi. Komentovaná prohlídka proběhne 06/04 od 10:00 (POSLEDNÍ VOLNÁ MÍSTA) a 16:00 (KAPACITA NAPLNĚNA). Kapacita je omezena, rezervujte si prosím svá místa na e-mailové adrese edukace@galeriehk.cz.

Více informací zde.

NAVŠTIVTE NOVĚ OTEVŘENOU HERNU VE FOYER GMU

AKTUALITY

Každou středu od 10:00 do 13:00 se v herně koná výtvarný program pro rodiče s dětmi. Programu se mohou zúčastnit rodiče s dětmi od 3 let nebo děti od 8 let bez doprovodu. Herna je individuálně otevřena po celou otevírací dobu GMU pro děti s doprovodem rodičů.

Vstup zdarma, bez nutnosti rezervace.

Více informací zde.

PROGRAM ART (HI)STORY SE PŘESOUVÁ NA 02/04

komentovaná prohlídka

Doprovodný program proběhne v sobotu 02/04 od 14:00.

Nový program Art (Hi)story probíhá v angličtině a je určen všem zahraničním návštěvníkům, kteří se zajímají o umění. Nejprve proběhne komentovaná prohlídka v prostorách stálé expozice Minulé století – dvacet osobností, kde se společně zastavíme u díla Františka Kupky. Následně nabízíme také možnost vlastní výtvarné tvorby ve výtvarném ateliéru.

Nutnost předchozí rezervace na e-mailové adrese edukace@galeriehk.cz.

Více informací zde.

OBRAZÁRNY NABÍZÍ PROSTOR PRO VAŠI KREATIVITU

výtvarný ateliér

Zavítejte ve čtvrtek 31/03 od 17:00 na Obrazárnu+, kde budeme experimentovat s anilinovými barvami. 

V pátek 01/04 (15:00) a v sobotu 02/04 (10:00 - KAPACITA NAPLNĚNA) se bude v ateliéru GMU konat Obrazárna pro rodiče s dětmi, na které nás bude inspirovat tvorba Mikuláše Medka.

Svá místa si rezervujte na e-mailové adrese edukace@galeriehk.cz.

UMĚNÍ(M) SI POMOCI

Program pro školy

GMU si v rámci projektu „Východočeská muzea a galerie proti válce“ připravila edukační program „Umění(m) si pomoci“. Abychom totiž mohli pomáhat druhým, musíme nejprve umět pomoci sami sobě, když nám není zrovna hej. Tvůrčí program pro žáky mateřských a základních škol se zaměřuje na relaxační a výtvarné techniky, které navazují na umělecká díla ze stálé expozice Minulé století – dvacet osobností.

Vstupné je 20 Kč za žáka, pedagogický doprovod má vstup zdarma. Vybraným vstupným podpoříme sbírku „Mince pro Ukrajinu, jejíž výtěžek poputuje humanitární organizaci UNICEF.

Rezervace lze provést na e-mailové adrese edukace@galeriehk.cz.

24/03 ART (HI)STORY PŘEDSTAVÍ FRANTIŠKA KUPKU

komentovaná prohlídka

Nový program Art (Hi)story probíhá v angličtině a je určen všem zahraničním návštěvníkům, kteří se zajímají o umění. Nejprve proběhne komentovaná prohlídka v prostorách stálé expozice Minulé století – dvacet osobností, kde se společně zastavíme u díla Františka Kupky. Následně nabízíme také možnost vlastní výtvarné tvorby ve výtvarném ateliéru.

Nutnost předchozí rezervace na e-mailové adrese edukace@galeriehk.cz.

Více informací zde.

22/03 PEDAGOGICKÉ DNY NA UHK

edukace

V Galerii moderního umění v Hradci Králové proběhne v úterý 22/03 od 15:00 komentovaná prohlídka k aktuální výstavě Pavly Scerankové Miloš. Následně se bude pokračovat tematicky navazujícím workshopem ve výtvarném ateliéru galerie.

Z důvodu omezené kapacity je nutné provést předchozí rezervaci na e-mailové adrese: edukace@galeriehk.cz.
Provází: Mgr. Helena Šestáková a Mgr. Patricie Kaválková. 

Více informací zde.

GALERIE OTEVÍRÁ HERNU PRO DĚTI

AKTUALITY

Kde: Velké náměstí 139/140, Hradec Králové, vstupní hala galerie

Pro rodiče s dětmi od 3 let nebo děti od 8 let bez doprovodu nabízíme každou středu od 10:00 do 13:00 odborný dohled dětí s výtvarným programem. Ostatní dny je herna individuálně přístupná po celou otevírací dobu galerie pro děti v doprovodu rodičů, bez přítomnosti edukátorek.

Vstup ZDARMA, bez nutnosti rezervace.

17-19/03 TVOŘTE VE VÝTVARNÉM ATELIÉRU GMU

výtvarný ateliér

Zveme Vás do výtvarného ateliéru GMU:

Nutnost předchozí rezervace na e-mailové adrese edukace@galeriehk.cz.

13/03 POSLEDNÍ ŠANCE ZHLÉDNOUT VÝSTAVU FALZ

výstava

Výstava Originál? Umění napodobit umění naučně-populární formou představuje fenomén originálu uměleckého díla a jeho nejrůznější napodobeniny od kopií až po záměrná falza. K vidění v GMU jen do 13/03/2022.

Více informací zde.

12/03 17:00 BENEFIČNÍ AUKCE VÝSTAVY ALICE NIKITINOVÉ

AKTUALITY

Malířka s ukrajinskými kořeny Alice Nikitinová se rozhodla reagovat na současnou situaci na Ukrajině a své obrazy z výstavy Společný základ (17/12/21–13/03/22), která právě probíhá v Galerii moderního umění v Hradci Králové, poskytnout k dražbě. Celou vybranou částku věnuje nevládní neziskové organizaci Člověk v tísni v rámci Sbírky SOS Ukrajina.

Aukce se uskuteční v sobotu 12/03/2022 v 17:00 na platformě LiveBid.cz určené především pro aukční domy.

Více informací zde.

10/03 KOMENTOVANÁ PROHLÍDKA VÝSTAVY SPOLEČNÝ ZÁKLAD A SVÍTÍ/LEJCHTE JE ZRUŠENA

komentovaná prohlídka

Oznamujeme, že komentovaná prohlídka výstavy Společný základ a Svítí/Lejchte, která se měla konat 10/03 od 17:30, je ZRUŠENA.

VÝBĚROVÉ ŘÍZENÍ: MANAŽER/KA PR V GMU

kariéra

Galerie rozšiřuje svůj tým a hledá kolegu/kolegyni, který/á bude mít na starost marketing včetně komunikace s veřejností, médii i obchodními partnery. Přihlášku zašlete do 6. března na email ekonom@galeriehk.cz.

Podmínky výběrového řízení naleznete ZDE.

05/03 DERNISÁŽ A KOMENTOVANÁ PROHLÍDKA VÝSTAVY ORIGINÁL? UMĚNÍ NAPODOBIT UMĚNÍ

akce

V sobotu 05/03 proběhne ve 4. patře galerie od 16:00 dernisáž výstavy Originál? Umění napodobit umění. U této příležitosti se uskuteční komentovaná prohlídka s kurátorem Františkem Vyskočilem, který představí problematiku falšování uměleckých děl z pohledu práva. Galerie bude otevřená až do 19:00.

Více informací zde.

03-05/03 BŘEZNOVÉ OBRAZÁRNY

výtvarný ateliér

Zveme vás do výtvarného ateliéru GMU na Obrazárnu+ pro dospělé, která se koná ve čtvrtek 03/03 od 17:00. Rodiče s dětmi mohou poté v pátek 04/03 (10:00-12:00, 15:00-17:00) a v sobotu 05/03 (10:00-12:00) zavítat na Obrazárnu. Svá místa si rezervujte na e-mailové adrese edukace@galeriehk.cz.

Po celou dobu programu platí povinnost nosit respirátor.

09/03 OBOROVÁ DISKUZE EDU NAPROTI

edukace

Pravidelné setkání pedagogů, sdílení zkušeností a oborová diskuze jako prostor pro rozvoj výtvarné inspirace. Snažíme se jít naproti edukaci na všech úrovních vzdělávání a typech škol. Diskuze se uskuteční v 10:00 a v 16:00. Svou účast potvrďte na e-mailové adrese edukace@galeriehk.cz.

Prosíme návštěvníky, aby při vstupu prokázali, že splňují podmínky ONT (očkování, prodělaná nemoc, test). Po celou dobu programu platí povinnost nosit respirátor.

Více informací zde.

02/03 HONZOVY CHVILKY S UMĚNÍM | EMIL FILLA

KOMENTOVANÁ PROHLÍDKA

Zveme vás na Honzovy chvilky s uměním věnované klíčové osobnosti české meziválečné avantgardy, kterou je Emil Filla. Komentovaná prohlídka proběhne 02/03 od 10:00 a 16:00. Kapacita je omezena, rezervujte si prosím svá místa na e-mailové adrese edukace@galeriehk.cz.

Po celou dobu programu platí povinnost nosit respirátor.

Více informací zde.

18–19/02 OBRAZÁRNA | NA SCÉNĚ S NIKITINOVOU

výtvarný ateliér

V pátek 18/02 (10:00-12:00, 15:00-17:00) a v sobotu 19/02 (10:00-12:00) mohou rodiče s dětmi zavítat na Obrazárnu.

Školní třída, divadelní jeviště nebo výkladní skříň mohou poskytnout vhodný prostor pro umístění všedních i nevšedních předmětů. Jaké rekvizity ukrývá výtvarný ateliér a co vznikne nejrůznějším spojováním, propojováním a transformací odhalíme společně s malířkou Alicí Nikitinovou. 

Svá místa si rezervujte na e-mailové adrese edukace@galeriehk.cz. Prosíme návštěvníky, aby při vstupu prokázali, že splňují podmínky ONT (očkování, prodělaná nemoc, test). Po celou dobu programu platí povinnost nosit respirátor.

17/02 OBRAZÁRNA+ | KAŠE Z PAPÍRMAŠE

výtvarný ateliér

Zveme vás do výtvarného ateliéru GMU na Obrazárnu+ pro dospělé, která se koná ve čtvrtek 17/02 od 17:00.

Už se znáte s Jitkou Svobodovou? V expozici Minulého století se prezentuje se svými ohnutými stromy. Poznáte však, z jaké techniky vyrostly? Nechte se obohatit nevšední plastickou tvorbou.

Svá místa si rezervujte na e-mailové adrese edukace@galeriehk.cz. Prosíme návštěvníky, aby při vstupu prokázali, že splňují podmínky ONT (očkování, prodělaná nemoc, test). Po celou dobu programu platí povinnost nosit respirátor.

NAVŠTIVTE EDU STĚNY VE 2. PATŘE GMU!

edukace

Chcete se blíže seznámit s umělci a umělkyněmi zastoupenými ve stálé expozici Minulé století – dvacet osobností? V tom případě zavítejte k EDU stěnám a hledejte vztahy mezi umělci a jejich tvorbou nebo poznejte kontext historických událostí, které se v jejich tvorbě odrážely. 

10/02 KOMENTOVANÁ PROHLÍDKA VÝSTAVY ORIGINÁL? UMĚNÍ NAPODOBIT UMĚNÍ A KŘEST KATALOGU

komentovaná prohlídka

Poslední komentovaná prohlídka výstavy Originál? Umění napodobit umění se uskuteční ve čtvrtek 10/02 v 17:30. Výstavou vás tentokrát provede spolukurátor a ředitel GMU František Zachoval a zaměří se především na problematiku apropriace, výstavní kopie a fiktivní identity. Komentovanou prohlídku zakončíme křtem publikace Originál? Umění napodobit umění, která stejnojmennou výstavu doprovází.

Prosíme návštěvníky, aby při vstupu prokázali, že splňují podmínky ON (očkování, prodělaná nemoc). Po celou dobu programu platí povinnost nosit respirátor.

09/02 OBOROVÁ DISKUZE EDU NAPROTI

edukace

Pravidelné setkání pedagogů, sdílení zkušeností a oborová diskuze jako prostor pro rozvoj výtvarné inspirace. Snažíme se jít naproti edukaci na všech úrovních vzdělávání a typech škol. Diskuze se uskuteční v 10:00 a v 16:00. Svou účast potvrďte na e-mailové adrese edukace@galeriehk.cz.

Prosíme návštěvníky, aby při vstupu prokázali, že splňují podmínky ON (očkování, prodělaná nemoc). Po celou dobu programu platí povinnost nosit respirátor.

Více informací zde.

03-05/02 OBRAZÁRNY SE BLÍŽÍ

výtvarný ateliér

Zveme vás do výtvarného ateliéru GMU na Obrazárnu+ pro dospělé, která se koná ve čtvrtek 03/02 od 17:00. Rodiče s dětmi mohou poté v pátek 04/02 (10:00-12:00, 15:00-17:00) a v sobotu 05/02 (10:00-12:00) zavítat na Obrazárnu. Svá místa si rezervujte na e-mailové adrese edukace@galeriehk.cz.

Prosíme návštěvníky, aby při vstupu prokázali, že splňují podmínky ON (očkování, prodělaná nemoc). Po celou dobu programu platí povinnost nosit respirátor.

02/02 HONZOVY CHVILKY S UMĚNÍM | JAN ZRZAVÝ

komentovaná prohlídka

KAPACITA V 10:00 A 16:00 ZCELA NAPLNĚNA, ZBÝVAJÍ POSLEDNÍ VOLNÁ MÍSTA OD 17:00!

Zveme vás na Honzovy chvilky s uměním věnované Janu Zrzavému. Komentovaná prohlídka věnovaná této významné osobnosti výtvarného umění 20. století bude zaměřena (nejen) na falza tohoto autora. Kapacita je omezena, rezervujte si prosím svá místa na e-mailové adrese edukace@galeriehk.cz.

Prosíme návštěvníky, aby při vstupu prokázali, že splňují podmínky ON (očkování, prodělaná nemoc). Po celou dobu komentované prohlídky platí povinnost nosit respirátor.

Více informací zde.

ZEMŘELA EVA DLABÁČKOVÁ, SOCHAŘKA A DLOUHOLETÁ KOLEGYNĚ V GMU

S lítostí oznamujeme, že nás 24. ledna 2022 navždy opustila sochařka, dlouholetá kolegyně a kamarádka Eva Dlabáčková.

Královéhradecká sochařka a velká milovnice zvířat Eva Dlabáčková se narodila 15. listopadu 1948 v Hradci Králové. Vystudovala obor sochařství na Střední uměleckoprůmyslové škole sochařské a kamenické v Hořicích v Podkrkonoší. Vystavovala např. v Domě umělců (Hradec Králové, 1972), Galerii Rondo (Hradec Králové, 1997 a 2011). Realizovala také díla do veřejného prostoru jako reliéf Niké (Třebechovice p. O., 1972), sochu Torzo (Holohlavy, 1974), reliéfní nápis s osvětlením (Lázně Bohdaneč, 1975) a nástěnnou plastiku – Sigma (Hradec Králové, 1977). Neuvěřitelných 49 let, od roku 1968 do roku 2017, pracovala naše milá kolegyně v hradecké galerii na pozici depozitárnice a výstavářky.

Upřímnou soustrast rodině a blízkým.

NOVÝ KATALOG ORIGINÁL? UMĚNÍ NAPODOBIT UMĚNÍ JE K DOSTÁNÍ

AKTUALITY

Jaký je rozdíl mezi kopií a falzem? Kdo posuzuje, zda je obraz originál? Co je to umělecká apropriace – a je vůbec legální? Publikace Originál? Umění napodobit umění odpovídá na tyto i řadu dalších otázek. Kniha doprovází stejnojmennou výstavu a konferenci, uspořádané Galerií moderního umění v Hradci Králové, není však určena pouze jejich návštěvníkům, ale každému, kdo se s fenoménem falz může setkat a chce se o něm dozvědět víc.

K zakoupení na našem e-shopu.

20-22/01 LEDNOVÉ OBRAZÁRNY

výtvarný ateliér

Přijďte tvořit! Zveme vás do výtvarného ateliéru GMU na Obrazárnu+ pro dospělé, která se koná ve čtvrtek 20/01 od 17:00. Rodiče s dětmi mohou poté v pátek 21/01 a v sobotu 22/01 zavítat na Obrazárnu.

GALERIE ONLINE

AKTUALITY

Od ledna 2022 si můžete díla z našich sbírek prohlížet online. Výběr uměleckých děl budeme dále doplňovat.

Prohlédnout GMU sbírky online.

OTEVŘELI JSME NOVÉ VÝSTAVY

výstavy

Nové výstavy Alice Nikitinová | Společný základ a Mark Ther | Svítí/Lejchte můžete navšítvit kdykoliv během naší otevírací doby.

pondělízavřeno
úterý10:00 – 18:00
středa10:00 – 18:00
čtvrtek12:00 – 20:00
pátek10:00 – 18:00
sobota10:00 – 18:00
neděle10:00 – 18:00

NAVŠTĚVUJTE GMU NEOMEZENĚ!

AKTUALITY

Na pokladně galerie nebo na našem e-shopu je k zakoupení roční vstupenka. Platnost vstupenky je 12 měsíců od zakoupení a jako bonus k ní získáte jeden katalog dle výběru zdarma.

K zakoupení zde.

13/01 KOMENTOVANÁ PROHLÍDKA VÝSTAVY ORIGINÁL? UMĚNÍ NAPODOBIT UMĚNÍ

komentovaná prohlídka

Srdečně vás zveme na komentovanou prohlídku výstavy Originál? Umění napodobit umění, která se uskuteční ve čtvrtek 13/01/22 od 17:30. Výstavou vás provede kurátorka Petra Příkazská. Vstup zdarma, bez předchozí rezervace. Návštěvníky prosíme, aby při vstupu prokázali, že splňují podmínky ON (očkování, prodělaná nemoc).

12/01 OBOROVÁ DISKUZE EDU NAPROTI

edukace

Pravidelné setkání pedagogů, sdílení zkušeností a oborová diskuze jako prostor pro rozvoj výtvarné inspirace. Snažíme se jít naproti edukaci na všech úrovních vzdělávání a typech škol. Diskuze se uskuteční v 10:00 a v 16:00. Svou účast potvrďte na e-mailové adrese edukace@galeriehk.cz.

Více informací zde.

05/01 HONZOVY CHVILKY S UMĚNÍM | ADRIENA ŠIMOTOVÁ

komentovaná prohlídka

První Honzovy chvilky s uměním v roce 2022 proběhnou ve středu 05/01. Jan Florentýn Báchor vás provede díly a životem Adrieny Šimotové. Tradičně od 10:00 a pro velký zájem přidáváme odpolední přednášku od 16:00.

Více informací zde.

POTĚŠTE SVÉ BLÍZKÉ DÁRKY Z GMU

Hledáte inspiraci na vánoční dárky? Přijďte si vybrat k nám do galerie. Otevřeno máme až do 23/12 do 20:00! Pokud nemáte cestu kolem, nevadí, dárky můžete vybírat i na našem e-shopu. Co třeba nadělit roční vstupné do galerie s katalogem zdarma dle výběru?

E-shop GMU

17/12 OTEVÍRÁME NOVÉ VÝSTAVY ALICE NIKITINOVÁ | SPOLEČNÝ ZÁKLAD A MARK THER | SVÍTÍ/LEJCHTE

akcevýstavy

V pátek 17/12 otevřeme dvě nové výstavy Alice Nikitinová | Společný základ a Mark Ther | Svítí/Lejchte. Tentokrát bez slavnostní vernisáže, výstavy si můžete prohlédnout kdykoli v běžné otevírací době, v pátek 17/12 bude navíc otevřeno o hodinu déle, až do 19:00. Od 13:00 do 17:00 se můžete zapojit do vánočního tvoření ve foyer a od 16:00 do 18:00 se těšte na performanci Ferst Dadler není sám.

Více informací zde.

08/12: OBOROVÁ DISKUZE EDU NAPROTI

edukace

Pravidelné setkání pedagogů, sdílení zkušeností a oborová diskuze jako prostor pro rozvoj výtvarné inspirace. Snažíme se jít naproti edukaci na všech úrovních vzdělávání a typech škol. Diskuze se uskuteční v 10:00 a v 16:00. Svou účast potvrďte na e-mailové adrese edukace@galeriehk.cz.

Více informací zde.

09/12 KOMENTOVANÁ PROHLÍDKA VÝSTAVY ORIGINÁL? UMĚNÍ NAPODOBIT UMĚNÍ

komentovaná prohlídka

Srdečně vás zveme na komentovanou prohlídku výstavy Originál? Umění napodobit umění, která se uskuteční ve čtvrtek 09/12/21 od 17:30. Výstavou vás provede kurátorka Petra Příkazská. Vstup zdarma, bez předchozí rezervace. Návštěvníky prosíme, aby při vstupu prokázali, že splňují podmínky ON (očkování, prodělaná nemoc).

Více informací zde.

PROSINCOVÉ OBRAZÁRNY A OBRAZÁRNY+ JSOU Z DŮVODU NEPŘIZNIVÉ EPIDEMIOLOGICKÉ SITUACE ZRUŠENY!

výtvarný ateliér

Doprovodný program je odložen a přesouvá se do roku 2022.

Pro aktuální informace sledujte naše webové stránky - Obrazárny+ a Obrazárny.

01/12: HONZOVY CHVILKY S UMĚNÍM | MIKULÁŠ MEDEK

komentovaná prohlídka

Pohodlně Vás usadíme přímo do expozice, abyste si mohli vychutnat poutavé vyprávění o životě a díle Mikuláše Medka. Těšit se můžete také na výbornou kávu v příjemném prostředí galerie. Provází Jan Florentýn Báchor, vstup zdarma. Nutnost rezervace na: edukace@galeriehk.cz.

Více informací zde.

28/11: KONČÍ VÝSTAVA BRONISLAVY ORLICKÉ A HOŘE ROZPUSTÍ SE A VÝSTAVNÍ PROJEKT YES NO YES

výstavy

V neděli 28/11 se uzavírá výstava Bronislavy Orlické A hoře rozpustí se a výstavní projekt Yes No Yes. Nepropásněte poslední možnost tyto výstavy navštívit.

23/11: VERNISÁŽ VÝSTAVY NA ČERNÝCH ŽIVOTECH ZÁLEŽÍ / BLACK LIVES MATTER

akce

V úterý 23/11 se od 19:00 v Galerii za Galerií uskuteční vernisáž výstavy „Black Lives Matter / Na černých životech záleží“, která se skládá ze dvou obsáhlých, dlouhodobě probíhajících projektů s názvem „Shooting Stars / Zastřelené hvězdy“, „The Firsts / Prvenství“ a jednoho videoartu se stejnojmenným názvem jako výstava “Black Lives Matter / Na černých životech záleží”.

Více informací zde.

21/11: SNĚŽIBÁBA A ČERT

akce

Jistě všichni znáte pohádku o Jeníčkovi a Mařence. Co kdyby se ale celá pohádka přesunula tam, kam se přesouvá i momentální počasí - do zimy? Místo ježibaby je potká Sněžibába a pocestnému Matěji zkříží cestu čert. Jak dopadne příběh ze dvou zimních pohádek? Půvabná autorská pohádka od Divadla Harmonika všem otužilým dětem od tří let slibuje dobrodružné odpoledne.

Více informací zde.

19-20/11: OBRAZÁRNA | DAUČÍKOVIC DENÍČKY

výtvarný ateliér

Ateliér GMU se otevře malým výtvarníkům. o se skrývá v denících, diářích a památníčkách? Kresbičky, psaníčka, vzkazy, dopisy, popisy. Zaznamenávejte průběh celého dne – co jste dělali, kam jste šli nebo s kým jste si hráli, to vše se v takovém deníkovém notýsku může objevit. Máte i vy zápisník plný tajností?

Více informací zde.

18/11: OBRAZÁRNA+ | AKTIVNĚ S AKTIVNÍ GRAFIKOU

výtvarný ateliér

Zveme vás na do výtvarného ateliéru GMU na Obrazárnu+. Stačí jeden otisk a už tu máme monotyp – grafickou techniku, která počítá s momentem překvapení. Jak to bude s tiskem a co bude hlavním předmětem tisku a otisku? Pojďme se přiblížit a poznat grafickou výtvarnou techniku, ve které si liboval Vladimír Boudník.

Více informací zde.

17/11: O STÁTNÍM SVÁTKU MÁME OTEVŘENO

AKTUALITY

Ve středu 17/11/2021 bude galerie otevřená dle běžné otevírací doby, tedy od 10:00 do 18:00. Těšíme se na vás.

13-14/11: GHMP ART BOOK FAIR

akce

První ročník knižního veletrhu zaměřujícího se na literaturu o umění proběhne v Trojském zámku a najdete tam i nás s publikacemi z edice GMU.

Více informací zde.

11/11: DISKUZE | ORIGINÁL 2 – O FALZECH A FALŠOVÁNÍ

komentovaná prohlídka

Srdečně vás zveme na diskusi o falzech a falšování uměleckých děl, která se uskuteční ve čtvrtek 11/11/2021 od 17:00. Po diskusi proběhne komentovaná prohlídka výstavy Originál? Umění napodobit umění, kterou vás provede kurátorka Petra Příkazská společně s dalšími přednášejícími.

Více informací zde.

10/11: OBOROVÁ DISKUZE EDU NAPROTI

edukace

Pravidelné setkání pedagogů, sdílení zkušeností a oborová diskuze jako prostor pro rozvoj výtvarné inspirace. Snažíme se jít naproti edukaci na všech úrovních vzdělávání a typech škol. Diskuze se uskuteční v 10:00 a v 16:00. Svou účast potvrďte na e-mailové adrese edukace@galeriehk.cz.

Více informací zde.

28/10 O SVÁTKU MÁME OTEVŘENO

AKTUALITY

Ve čtvrtek 28/10/2021 je galerie otevřená dle běžné otevírací doby, tedy od 12 do 20 hodin. Těšíme se na vás.

03/11: HONZOVY CHVILKY S UMĚNÍM U KÁVY | ALOIS WACHSMAN

komentovaná prohlídka

Pohodlně Vás usadíme přímo do expozice, abyste si mohli vychutnat poutavé vyprávění o životě a díle Aloise Wachsmana. Těšit se můžete také na výbornou kávu v příjemném prostředí galerie. Provází Jan Florentýn Báchor, vstup zdarma. Nutnost rezervace na: edukace@galeriehk.cz.

Více informací zde.

04–06/11: LISTOPADOVÉ OBRAZÁRNY SE BLÍŽÍ

výtvarný ateliér

Přijďte tvořit! Zveme vás do výtvarného ateliéru GMU na Obrazárnu+ pro dospělé, která se koná ve čtvrtek 04/11 od 17:00. Rodiče s dětmi mohou poté v pátek 05/11 a v sobotu 06/11 zavítat na Obrazárnu.

27/10: PODZIMNÍ SALÓN | ŠUPLÍKOVINY ANEB MOJE MALÉ TAJNOSTI

výtvarný ateliér

Podzimní prázdniny nemusí být p r á z d n ý  d n y. Výtvarný ateliér Galerie moderního umění v Hradci Králové nabízí umělecký azyl všem ve věkovém rozmezí 12 až 18 let.

Více informací zde.

22–23/10: OBRAZÁRNA | GRYGAROVSKÉ ZÁZNAMY

výtvarný ateliér

Ateliér GMU se otevře malým výtvarníkům. Zkoušeli jste se někdy zaposlouchat, jaké zvuky jsou slyšet, když kreslíte tužkou po papíře? A co je slyšet, když přejedete přes plátno štětcem? A může do výtvarného díla zasáhnout i nějaký strojek nebo hračka? To vše a mnohem víc si vyzkoušíme spolu s umělcem Milanem Grygarem.

Více informací zde.

21/10: OBRAZÁRNA+ | RUCHY, ZVUKY A HLUKY

výtvarný ateliér

Zveme vás na do výtvarného ateliéru GMU na Obrazárnu+. Zavřete oči a zaposlouchejte se, jaké zvuky sviští vzduchem. Na ulici jsou slyšet hlasy, v galerii tiché kroky návštěvníků a co zní z výtvarného ateliéru? Nejrůznější ruchy, zvuky i hluky nám budou inspirací k intuitivní a pocitové kresbě.

Více informací zde.

14/10 17:30 KOMENTOVANÁ PROHLÍDKA VÝSTAVY ORIGINÁL? UMĚNÍ NAPODOBIT UMĚNÍ

komentovaná prohlídka

Komentovaná prohlídka k výstavě Originál? Umění napodobit umění s kurátorkou výstavy Petrou Příkazskou. Prohlídky se budou konat každý druhý čtvrtek v měsíci 14. října, 11. listopadu a 9. prosince 2021. Vstup zdarma, bez předchozí rezervace.

07/10 17:00 VERNISÁŽ VÝSTAVY BŘETISLAVA JÜNGLINGA V MĚSTKÉM MUZEU LETOHRAD

výstava

V Městském muzeu Letohrad bude od 08/10 do 10/11 k vidění výstava u příležitosti výročí 100 let od narození akademického malíře Břetislava Jünglinga, kunčického rodáka. Vernisáž výstavy proběhne 07/10 v 17:00.

07-09/10: ŘÍJNOVÉ OBRAZÁRNY

výtvarný ateliér

Edukační program je opět nabitý. Ve čtvrtek 07/10 se na Obrazárně+ budeme snažit postoupit o krok dál pomocí akrylových barev. V pátek 08/10 a v sobotu 09/10 nás čeká Obrazárna, kdy po vzoru Vladimíra Preclíka budeme pracovat se dřevem.

Více informací o Obrazárně a Obrazárně+.

06/10 10:00 CHVILKY S UMĚNÍM U KÁVY | AUGUSTA NEKOLOVÁ (1890–1919)

komentovaná prohlídka

Pohodlně Vás usadíme přímo do expozice, abyste si mohli vychutnat poutavé vyprávění o životech umělců a jejich dílech. Těšit se můžete také na výbornou kávu v příjemném prostředí galerie. Provází Jan Florentýn Báchor, vstup zdarma. Nutnost rezervace na: edukace@galeriehk.cz

Více informací zde.

02/10: DEN ARCHITEKTURY V GMU

akce

V sobotu 02/10/21 se v GMU koná Den architektury. U této příležitosti jsme pro vás připravili komentované prohlídky. V 10:30 budeme na dopoledním programu s rodiči a dětmi objevovat galerii s jejím architektem Osvaldem Polívkou. Odpoledne se poté ve 13:00 vydáme na prohlídku budovy se všemi dospělými.

Více informací zde.

30/09: VERNISÁŽ VÝSTAVY ORIGINÁL? UMĚNÍ NAPODOBIT UMĚNÍ A ODBORNÁ KONFERENCE K VÝSTAVĚ

výstava

Srdečně Vás zveme na vernisáž výstavy Originál? Umění napodobit umění ve čtvrtek 30/09 od 18:30 v GMU. V ten samý den se od 13:00 uskuteční také odborná konference k výstavě (kapacita zaplněna).

Bližší informace o výstavě zde a o konferenci zde.

HRADECKÁ KULTURNÍ PÁTRAČKA POKRAČUJE DO KONCE ZÁŘÍ, NOVĚ POUZE O VÍKENDECH!

akce

Jsme součástí projektu Hradecká kulturní pátračka, ve které spojili síly zástupci šesti kulturních institucí v Hradci Králové. Pojďte společně s námi pátrat po jedné z profesí, která se za zdmi galerie skrývá. Stačí si v Divadle Drak vyzvednout mapu a odstartovat kulturní dobrodružství!  

Více informací zde.

24-25/09: OBRAZÁRNA | JANOUŠKOVÉ V HLAVĚ

edukace

O čem přemýšlíme a co si nosíme v hlavě každý den všude s sebou? Máme všichni stejné myšlenky ve stejný okamžik? A co naše myšlení ovlivňuje? Na to všechno se pokusíme najít odpovědi spolu s Věrou Janouškovou, která nás nechá nakouknout do jejich hlav.

Více informací zde.

23/09: OBRAZÁRNA+ | TUŠÍŠ, CO S TUŠÍ?

edukace

Budeme malovat a kreslit tím, čím by vás možná ani ve snu nenapadlo. Zapomeňte na pera a štětce a nechte se vést vaším pocitem při výběru netradičním kreslících nástrojů. Tvořit budeme pomocí tradiční výtvarné techniky východního umění – malba a kresba tuší.

Více informací zde.

17/09: VERNISÁŽ PODZIMNÍCH VÝSTAV & MUZEJNÍ NOC

akce

Podzimní sezónu v GMU odstartujeme vernisáží třech nových výstav a Muzejní nocí. Akce proběhne v pátek 17/09/2021 od 18:00.

Více informací zde.

16/09: SVÁTEK SENIORŮ V GMU

akce

Galerie se připojí k tradičně pořádanému Svátku seniorů na Pivovarském náměstí. Společně ho oslavíme komentovanými prohlídkami, které začnou vždy v celou hodinu.

28/08: KONCERT PETRA VÁLKA V HRADECKÉ SÝPCE

akce

Zveme vás na akustický koncert Petra Válka, který se uskuteční v sobotu 28/08/2021 od 16:00 v Hradecké sýpce.

Více informací zde.

28/08: KŘEST KNIHY ALENY KOTZMANNOVÉ & DERNISÁŽ LETNÍCH VÝSTAV

akce

Srdečně vás zveme na rooftop party u příležitosti křtu knihy Aleny Kotzmannové: Pokus o znovunalezení skutečnosti a dernisáže letních výstav – Pozdní intimita, Strom uprostřed krajiny a Frugo, která se bude konat 28/08/2021 od 17:00.

Při účasti na akci je povinné nošení respirátorů. Zároveň návštěvníky prosíme, aby při vstupu prokázali, že splňují podmínky ONT (očkování, prodělaná nemoc, test).

Více informací zde.

GALERIE VÝTVARNÉHO UMĚNÍ V NÁCHODĚ HLEDÁ ŘEDITELE/ŘEDITELKU

kariéra

Rada Královéhradeckého kraje vyhlašuje výběrové řízení na pozici ředitele/ředitelky Galerie výtvarného umění v Náchodě. Více informací naleznete ZDE.

24/06 18:00 KOMENTOVKA | POZDNÍ INTIMITA S KURÁTOREM JIŘÍM PTÁČKEM

akce

Srdečně vás zveme na komentovanou prohlídku výstavy Pozdní intimita s jejím kurátorem Jiřím Ptáčkem, která proběhne ve čtvrtek 24/06/2021 od 18:00 ve čtvrtém patře GMU. Vstup zdarma, bez předchozí registrace.

FOTOREPORT Z VERNISÁŽE 05/06/2021

akce

Přinášíme fotoreport z vernisáže tří výstav - Pozdní intimita, Frugo a Strom uprostřed krajiny - prezentujících díla současných umělců. Všechny projekty spojuje zaměření na aktuální témata rezonující v dnešní společnosti a po technické stránce potom práce autorů s tzv. novými médii – fotografií a videem. Zároveň s výstavami byly slavnostně otevřeny stálé expozice Minulé století – dvacet osobností  a Posledních padesát let.

ČERVNOVÉ OBRAZÁRNY

edukace

Od června opět připravujeme oblíbené Obrazárny, výtvarné dílny pro děti s doprovodem rodičů. Před prázdninami se uskuteční dvě, a to Boudníkovy stopy 04/06 a 05/06 a Portrét podle Baňky 18/06 a 19/06. Nutnost přihlášení na edukace@galeriehk.cz. Více informací ZDE.

VERNISÁŽ NOVÝCH VÝSTAV 05/06/2021

akce

Srdečně vás zveme na vernisáž, která se uskuteční v sobotu 05/06/2021 od 15:00 v Galerii moderního umění v Hradci Králové. Představeny budou dvě nové stálé expozice Minulé století – dvacet osobností a Posledních padesát let, které se koncem loňského roku vernisáže kvůli epidemiologické situaci nedočkaly, a tři nové krátkodobé výstavy - Pozdní intimita, Frugo a Strom uprostřed krajiny.

GALERIE ZÍSKALA UNIKÁTNÍ SBÍRKU KARLA TUTSCHE

sbírky

Galerie moderního umění v Hradci Králové získala unikátní Tutschovu sbírku za 12 milionů korun. Kolekce čítající více než 800 děl je výlučným dokumentem sběratelství od 80. let minulého století a obsahuje zásadní díla českého umění z období mezi modernou a postmodernou od významných autorů jako je Jiří Načeradský, Jiří Sopko, Antonín Střížek, Naděžda Plíšková nebo Alena Kučerová. Kromě obrazů se brněnský sběratel zaměřoval také na konceptuální umění, kde mezi nejdůležitější autory patří Jiří Kovanda, Jiří David nebo Ján Mančuška. Jedná se o největší akvizici umění v historii krajských galerií. Část sbírky je exkluzivně k vidění ve čtvrtém patře galerie od 4. do 23. května 2021.

OD ÚTERÝ 4. KVĚTNA OPĚT OTEVŘENO

provoz

Navštívit Galerii moderního umění v Hradci Králové bude možné opět od úterý 4. května 2021 od 10:00. Otevřeno bude pro individuální prohlídky dle běžné OTEVÍRACÍ DOBY. Přijďte navštívit nové stálé expozice Minulé století – dvacet osobností, Posledních padesát let či Nekousavě kousati – Dar Vladimíra Preclíka Královéhradeckému kraji. Ve vstupní hale galerie na Vás čeká prodloužená intervence Za Kulisou Dalibora Bači. 

Předchozí rezervace vstupenek není potřeba. Vzhledem k rozlehlé ploše výstavních prostor se nemusíte bát, že do galerie nebudete vpuštěni. Vstup do galerie bude umožněn pouze s respirátorem.

LETNÍ TVOŘENIŠTĚ – III. TURNUS

edukace

Dva letní výtvarné týdny pro ty, kteří rádi tvoří a i v parném počasí pro umění hoří. První dva turnusy zaplněny, pro velký zájem přidáváme III. TURNUS 23 - 27/08/21. Více informací a přihláška zde. 

GALERIE MODERNÍHO (Č)UMĚNÍ

kniha

Nová kniha s odlehčeným názvem Galerie moderního (č)umění zábavnou a odlehčenou formou seznamuje čtenáře s královéhradeckou galerií. Více informací o knize včetně fotografií naleznete zde. Zakoupit si ji můžete již nyní v našem e-shopu.

KONČÍ VÝSTAVA JIŘÍHO HILMARA NALÉZAT ZTRACENOU ROVNOVÁHU

výstava

S koncem února končí i výstava Jiřího Hilmara Nalézat ztracenou rovnováhu. Připomenout si ji můžete skrze videa s kurátorkou Ilonou Víchovou na našem YouTube kanálu.

UZAVŘENÍ GMU OD PÁTKU 18. PROSINCE

provoz

Od 18. prosince bude Galerie moderního umění v Hradci Králové z důvodu navrácení České republiky do 4. stupně protiepidemického systému (PES) uzavřená.

INTERVIEW S AUTOREM VÝSTAVY JINÝ PROSTOR PETREM STANICKÝM

interview

Precizní práce se sklem i kovem uspořádaná do geometricky přesných struktur, doplněná o dílo Huga Demartiniho ze sbírky Galerie moderního umění, to je výstava Petra Stanického Jiný prostor. Navštivte nás alespoň virtuálně a prohlédněte si tři nová videa - o výstavě, o díle Tekoucí skrz, 2020, které vzniklo speciálně pro výstavu Jiný prostor v Galerii moderního umění v Hradci Králové, a o instalaci z vysoce reflexního skla a železa pomyslně levitující v interiéru, jejíž vícenásobné odrazy vytvářejí iluzivní struktury Shelter II/Útočiště II, 2020.