Galerie moderního umění
v Hradci Králové

RODINY S DĚTMI

Obrazárna

Inspirací pro tvorbu v Obrazárně je vždy jedno vybrané dílo z galerie, a to ze stálé expozice nebo z aktuální výstavy. Nejprve se s dílem (obrazem, sochou, plastikou, instalací,…) seznámíme, povíme si něco o okolnostech jeho vzniku i jeho tvůrci, a pak už se přesuneme do výtvarného ateliéru. Tam už nebude nic bránit naší tvorbě, podpořené pestrou škálou výtvarného materiálu. Program cílí na spolupráci dětí a rodičů.

Obrazárna se koná v intervalu jednou za dva týdny v tyto dny:
pátek 10–12 hodin (rodiče s dětmi 3–6 let)
pátek 15–17 hodin (rodiče s dětmi 3–6 let)
sobota 10–12 hodin (rodiče s dětmi 6–10 let)

Délka programu 120 minut. Počet účastníků 10–12 dětí + doprovod rodičů.

Nutnost předchozí rezervace na: edukace@galeriehk.cz.

Vstupné pro dítě 40 Kč, doprovod zdarma.

 

ZÁŘÍ 2021

24-25/09 | JANOUŠKOVÉ V HLAVĚ
O čem přemýšlíme a co si nosíme v hlavě každý den všude s sebou? Máme všichni stejné myšlenky ve stejný okamžik? A co naše myšlení ovlivňuje? Na to všechno se pokusíme najít odpovědi spolu s Věrou Janouškovou, která nás nechá nakouknout do jejich hlav.

ŘÍJEN 2021

08-09/10 | PRECLÍKOVY TVARY PATVARY
Co všechno můžeme zkusit s malým kouskem dřeva? Prohlížet, ohmatat, přičichnout, vrstvit, lepit nebo kombinovat s jiným materiálem. Těšit se můžete na nejrůznější tvary, hravé patvary a pestrou barevnost.

22-23/10 | GRYGAROVSKÉ ZÁZNAMY
Zkoušeli jste se někdy zaposlouchat, jaké zvuky jsou slyšet, když kreslíte tužkou po papíře? A co je slyšet, když přejedete přes plátno štětcem? A může do výtvarného díla zasáhnout i nějaký strojek nebo hračka? To vše a mnohem víc si vyzkoušíme spolu s umělcem Milanem Grygarem.

LISTOPAD 2021

05-06/11 | KLODOVSKY S HMOTOU
Zkoušeli jste někdy vytvořit prostorové dílo a pozorovat, jaké stíny se kolem něho objevují v různou denní dobu? Vypadá objekt stále stejně nebo se jeho podoba mění? Spolu s Gentlemany Lenky Klodové vysledujeme všemožné i téměř nemožné podoby sochařského umění.

19-20/11 | DAUČÍKOVIC DENÍČKY
Co se skrývá v denících, diářích a památníčkách? Kresbičky, psaníčka, vzkazy, dopisy, popisy. Zaznamenávejte průběh celého dne – co jste dělali, kam jste šli nebo s kým jste si hráli, to vše se v takovém deníkovém notýsku může objevit. Máte i vy zápisník plný tajností?

PROSINEC 2021

03-04/12 | GABRIELOVY SYMBOLY
Co je to symbol, a jak je možné s ním pracovat v umění? Co přesně znamenají? Značí vždycky to stejné nebo se jeho obsah proměňuje? V díle Michala Gabriela se pokusíme společně odhalit význam symbolů, pomocí kterých vytvoříme velmi osobní umělecká díla.

 

Program na míru

Program pro rodiny s dětmi šitý na míru lze připravit po předchozí domluvě.

Nabízí se několik možností – seznámit se s budovou galerie, galerií jako takovou, stálou expozicí nebo výstavou některého ze současných umělců. V doprovodu edukátorek a s využitím zázemí výtvarného ateliéru je možné vyzkoušet nejrůznější výtvarné materiály, techniky a náměty, pracovat s barvami, tvary a emocemi. Program cílí na spolupráci dětí a rodičů.

Délka programu 60 minut. Počet účastníků max. 10 dětí + doprovod rodičů.

Nutnost předchozí rezervace termínu a programu na: edukace@galeriehk.cz.

Vstupné pro dítě 40 Kč, doprovod zdarma.

Nepravidelné akce

Během roku se galerie zapojuje do několika akcí jiných pořadatelů, např. Muzejní noc, Dny architektury či se tematicky věnuje Dni dětí nebo své akci Za výzo do galerie.

K těmto akcím jsou včas uváděny veškeré potřebné informace právě zde.

SVÁTEK SENIORŮ
Čt | 16/09 12–16 hodin
Galerie se připojí k tradičně pořádanému Svátku seniorů na Pivovarském náměstí. Společně ho oslavíme komentovanými prohlídkami, které začnou vždy v celou hodinu. Procházka budovou galerie, která má své architektonické přednosti i nečekaná zákoutí.

MUZEJNÍ NOC
Pá | 17/09 19–22 hodin
Při procházce galerií od prvního podlaží až po střechu se v rámci Muzejní noci můžete v neobvyklém čase zapojit do večerní aktivity, kterou pro vás chystáme nejenom ve výtvarném ateliéru. Aby návštěvníci nezůstali pouze pozorovateli večerního prostředí galerie a výstav, budou se moci zastavit ve výtvarném ateliéru a tvůrčím způsobem se vyjádřit i vyřádit. Ateliér se promění v záhadný prostor, ve kterém budeme zkoumat, co prozradí světlo a co skrývá tma. Společně zjistíme, co se dá dělat s exponovaným fotopapírem a najdeme odpověď na otázku, zda se na takový použitý fotopapír dá vůbec dostat ještě nějaký obraz. Máte se na co těšit!

DNY ARCHITEKTURY
So | 02/10 10:30 a 13 hodin
V 10:30 program pro rodiče s dětmi
S Osvaldem po galerii – spolu s architektem Osvaldem Polívkou objevíme všechna zákoutí budovy, tajné skrýše a záhady galerie.
Ve 13:00 komentovaná prohlídka pro dospělé
Galerie secesní – procházka budovou galerie, která má své architektonické přednosti i nečekaná zákoutí.

ART BOOK FAIR V GALERII HLAVNÍHO MĚSTA PRAHY
So | 13/11 13–18 hodin
Workshop s názvem Ilustrárna pracuje se slovem jako základním vstupním prvkem pro tvorbu ilustrace výtvarnou technikou koláže. Z hromady si návštěvník vybere jedno či několik slov. Na základě asociace, nápadu, dojmu či zážitku spojeného se slovem se vyjádří obrazem-ilustrací.

VÁNOČNÍ FOYER
Pá | 17/12 13–18 hodin
Co všechno může zdobit naše zimní kabáty, šály nebo čepice? Kousek dřívka, sušená květina nebo útržek z novin. To vše a mnohem více společně zalejeme do hmoty v našem celodenním průchozím ateliéru, kde vytvoříme jedinečné kousky do Vašich zimních šatníků. Bezbřehá fantazie, tvarový experiment a chvilka tvořivého klidu v předvánočním shonu na Vás čeká v náručí galerie. Materiál bude k dispozici na místě. A doufáme, že vy také!
Cena dítě 40 Kč, dospělý 80 Kč | Bez nutnosti rezervace