Galerie moderního umění
v Hradci Králové

Obrazárna+

Obrazárna+ se zaměřuje na dospělé návštěvníky galerie, kteří se rádi výtvarně realizují a nemají obavy z experimentů s výtvarnými technikami, materiály, a jsou otevřeni nápadům a své představivosti.

Náměty pro Obrazárnu+ vychází z vystavených děl ve stálé expozici, krátkodobých výstavách a také tradičních i netradičních výtvarných technik všeho druhu.

Znalosti z oblasti výtvarného umění nejsou podmínkou, důležité je udělat si čas pro sebe a mít zájem o výtvarnou tvorbu.

Cena 400 Kč za cyklus (čtyři setkání)
Čtvrtek od 17 do 19 hodin
Nutnost rezervace na: edukace@galeriehk.cz
__________________________________________________

Cyklus akční grafika, krok za krokem grafikem!
KAPACITA NAPLNĚNA
ČT | 20/04, 11/05, 01/06, 22/06
Struktura, emoce, experiment, gesto, asociace. Jak lze experimentovat s grafickou technikou a které rozmanité materiály lze pro tisk použít? To a mnohem víc prozradí cyklus čtyř navazujících setkání ve výtvarném ateliéru, který věnujeme akční grafice, která nás nenechá v klidu! Jako staří mistři načerpáme inspiraci mezi velikány moderního a současného umění ve stálých expozicích GMU a své múzy necháme proniknout do vlastních grafických listů. Staňte se spolu s námi grafiky a grafičkami v jedinečném prostředí Galerie moderního umění!

 

Chvilky s uměním

Pohodlně Vás usadíme přímo do expozice, abyste si mohli vychutnat poutavé vyprávění o životech umělců a jejich dílech. Těšit se můžete také na výbornou kávu v příjemném prostředí galerie.

Vždy první středu v měsíci od 10 a od 16 hodin.

Provází: Jan Florentýn Báchor / Tomáš Kolich / František Zachoval
Délka přednášky 30-40 minut.
Kapacita omezená. Prosíme, rezervujte si místo na e-mailu: edukace@galeriehk.cz
Vstup zdarma.

____________________________________

ST | 07/06 | Lenka Klodová

V červnových Chvilkách s uměním se věnujeme dílu Lenky Klodové. Současně se zaměříme na autorčiny objekty uložené v depozitářích galerie a na práce Transpanáček (2011) a Gentlemani (2012) vystavené ve stále expozici Posledních padesát let, kterou sestavil kurátor a historik umění Tomáš Pospiszyl. Lenka Klodová (*1969) vystudovala Vysokou školu uměleckoprůmyslovou v Praze v sochařském ateliéru Kurta Gebauera. Ve svých dílech pracuje v prvním plánu s humorem, který je současně dvojznačný a prozíravý vůči tématům, jež autorka rozvíjí posledních 30 let a k nimž patří například mateřství, tělesnost, mezilidské vztahy, stereotypy nebo sexualita. Organizuje Festival nahých forem. Od roku 2010 působí jako vedoucí Ateliéru tělového designu na Fakultě výtvarných umění VUT v Brně.

ST | 05/07 | Josef Šíma

Malíř, kreslíř, grafik a ilustrátor, který se narodil v nedaleké Jaroměři a většinu života strávil v Paříži. Šíma se silně podílel na utváření jak československé meziválečné kultury, tak i té francouzské. Byl členem avantgardní skupiny Devětsil, měl blízko k surrealismu, avšak namísto individualismu usiloval o vyjádření jednoty univerza. V jeho díle se často opakují motivy symbolického významu: vejce – počátek světa nebo krystal coby dokonalost myšlení.

Art (Hi)story

Doprovodný program v angličtině nejen pro zahraniční návštěvníky. Nejprve budete mít možnost zúčastnit se komentované prohlídky vybraného umělce, a poté společně zavítáme do výtvarného ateliéru, který nabízí neomezený prostor pro vaši fantazii.

Čtvrtek od 17 do 19 hodin.

Nutnost rezervace na: edukace@galeriehk.cz
Cena po předložení studentského průkazu ISIC 30 Kč, pro dospělé bez ISIC 100 Kč
__________________________________________________

ČT | 15/06 | Bohumil Kubišta a Emil Filla
Bohumil Kubišta (1884-1918) a Emil Filla (1882-1953) jsou považováni zakladatele české moderny. Patřili do umělecké skupiny Osma, která se vyznačovala expresionistickou orientací a inspirací tvorbou norského malíře Edvarda Muncha. Kubišta a Filla se později začlenili do kubistického proudu, avšak jejich styl se výrazně lišil od děl pařížských představitelů, kterými byli také Picasso či Braque. Na základě příkladů tvorby Kubišty a Filly bude v rámci přednášky prezentována historie českého moderního umění působící napříč mezinárodní tendencí „ismů“ a individuálních uměleckých přístupů.

__________________________________________________

Workshop večerní kresby

Máme pro vás novinku. Kresba figury podle živého modelu v nově vzniklém ateliéru k výstavě Věry Jičínské ve 4. patře GMU. Jak na proporce lidské postavy, aby měla hlavu a patu tam, kde mají být? To a mnohem více se dozvíte i vyzkoušíte při studijní kresbě, které se sama autorka věnovala.

Termíny konání:
25/05 | 17–⁠20 hodin | KAPACITA NAPLNĚNA
29/06 |17–⁠20 hodin | KAPACITA NAPLNĚNA

Lektor: MgA. Zbyněk Sedlecký (UMPRUM Praha)
Nutnost rezervace na e-mailu: edukace@galeriehk.cz
Kapacita: 8 osob
Cena: 300 Kč (zahrnuje výtvarný materiál)