Galerie moderního umění
v Hradci Králové

DOSPĚLÍ A SENIOŘI

Obrazárna+

Obrazárna+ se zaměřuje na dospělé návštěvníky galerie, kteří se rádi výtvarně realizují a nemají obavy z experimentů s výtvarnými technikami, materiály, a jsou otevřeni nápadům a své představivosti.

Náměty pro Obrazárnu+ vychází z vystavených děl ve stálé expozici, krátkodobých výstavách a také tradičních i netradičních výtvarných technik všeho druhu.

Znalosti z oblasti výtvarného umění nejsou podmínkou, důležité je udělat si čas pro sebe a mít zájem o výtvarnou tvorbu.

Čtvrtek 17–19 hodin.
Nutnost rezervace na: edukace@galeriehk.cz.
Cena 80 Kč.

20/01 | Otisk potisk
Tentokrát žádné složité výtvarné techniky, ale klasická plátěnka a různé druhy balícího papíru. Nejen obsah ale i forma je důležitou součástí výtvarného díla. Otiskněte vzkaz, obrázek, kus látky nebo si jen tak zaexperimentujte s barvami a tvary pro vznik originálního balícího papíru nebo látkové tašky.

03/02 | Akvarelování
Zastavte se ve výtvarném ateliéru odhalit nejrůznější kouzla, která umožňuje malování akvarelem. Řekneme si, jak si připravit vhodný podklad, jak napnout papír a jak vypadají barvy v malbě na suchém i mokrém papyrusu. Odhalíte rozdíl mezi akvarelem a vodovkami?

17/02 | Kaše z papírmaše
Už se znáte s Jitkou Svobodovou? V expozici Minulého století se prezentuje se svými ohnutými stromy. Poznáte však, z jaké techniky vyrostly? Nechte se obohatit nevšední plastickou tvorbou.

03/03 | Vytušené odkrývání
Tušíte co se skrývá pod navrstvenou černotou? Odkryjte s námi barevné obrazy známou technikou vyškrabávání do voskového podkladu.

17/03 | Šlikrová kresba
Kreslit tužkou na papír zvládne jistě každý. Co však taková kresba hrotem do hlíny? Technika známá z dob starověku a hliněných destiček má stále potenciál k novým formám tvorby. Udělejte si s námi kreativní výlet do historie.

31/03 | Krystalická abstrakce
Sůl nad zlato – to hlásí známé české přísloví. Jakou cenu má však pro uměleckou tvorbu? To zjistíte při krystalickém experimentu s anilinovými barvami. 

Skupinové prohlídky

Chcete si prohlédnout budovu galerie či projít výstavy s odborným výkladem? Pro skupiny zájemců jsou připraveny prohlídky s našimi kurátorkami, které vám pomohou porozumět modernímu umění, osvětlí jednotlivá díla či vás zasvětí do tajů památkově chráněné budovy.

  1. Budova a historie galerie (45 minut)
  2. Stálá expozice Minulé století (45 minut)
  3. Stálá expozice Posledních padesát let (45 minut)
  4. Dočasné výstavy (30 minut / výstava)

Cena prohlídky:
5–10 osob 150 Kč/osoba
11–25 osob 100 Kč/osoba

Vstupenka do galerie je započítána v ceně prohlídky.

Jednotlivé prohlídky je možno kombinovat, maximálně však do rozsahu 60 minut.

Skupinovou prohlídku lze připravit i na míru dle konkrétní objednávky.

Rezervace nutná alespoň týden předem na: edukace@galeriehk.cz

Přednášky

HONZOVY CHVILKY S UMĚNÍM

Pohodlně Vás usadíme přímo do expozice, abyste si mohli vychutnat poutavé vyprávění o životech umělců a jejich dílech. Těšit se můžete také na výbornou kávu v příjemném prostředí galerie.

Vždy první středu v měsíci od 10 a od 16 hodin.

Provází: Jan Florentýn Báchor
Délka přednášky 30-40 minut.
Kapacita omezená. Prosíme, rezervujte si místo na e-mailu: edukace@galeriehk.cz
Vstup zdarma.

Prosíme návštěvníky, aby při vstupu prokázali, že splňují podmínky ON (očkování, prodělaná nemoc).

02/02/2022 Jan Zrzavý (1890–1977)

Český grafik, ilustrátor, scénograf, jehož styl je na první pohled ihned rozpoznatelný. Jeho dílo se těší u sběratelů velké popularity, což je také důvod toho, proč je tak často padělán. Komentovaná prohlídka věnovaná této významné osobnosti výtvarného umění 20. století bude zaměřena (nejen) na falza tohoto autora.

Dvojice obrazů (originál/padělek) ve stylu Jana Zrzavého

02/03/2022 Emil Filla (1882–1953)

Klíčová osobnost české meziválečné avantgardy. Po absolvování obchodní školy pracoval jako úředník. Malbu studoval na akademiích ve Vídni a v Praze. Patřil k zakladatelům Osmy, později Skupiny výtvarných umělců, byl členem výtvarného spolku Mánes a redaktorem uměleckého časopisu Volné směry, kde publikoval své teoretické statě.

Emil Filla, TANEC SALOME, 1911?, olej na plátně