Výtvarný nápadník

Představujeme vám místo, kde můžete načerpat trochu inspirace a pak se pustit do výtvarných pokusů všeho druhu. Nebudeme vám dávat přesné návody, do našeho nápadníku jen mrkněte, a pak už se dívejte kolem sebe, zapojte svou fantazii a představivost. Výtvarný nápadník můžete využít doma, ve škole, s kamarády, s rodiči, v karanténě, při výuce z domova a především kdykoli, kdy dostanete chuť tvořit.

Své výtvory můžete posílat na edukace@galeriehk.cz.

Galerijní výzvy

Zde najdete inspiraci k vlastní tvorbě, kterou můžete realizovat vždy v delším časovém období. Posíláme vám on-line vlnu motivace a je jen na vás, jak s ní naložíte.

2020                                           2021

Letní galerijní výzva 1             Letní galerijní výzva 1

Letní galerijní výzva 2            Letní galerijní výzva 2

Letní galerijní výzva 3            Letní galerijní výzva 3

Letní galerijní výzva 4            Letní galerijní výzva 4

Letní galerijní výzva 5            Letní galerijní výzva 5

Letní galerijní výzva 6            Letní galerijní výzva 6

Letní galerijní výzva 7            Letní galerijní výzva 7

Letní galerijní výzva 8            Letní galerijní výzva 8

Letní galerijní výzva 9            Letní galerijní výzva 9

 

A jak se můžete Letní galerijní výzvy zhostit?

Třeba tak, že si vezmete foťák či mobil do ruky, díváte se kolem sebe a ve správný moment zmáčknete “spoušť”.

Právě to v rámci Letní galerijní výzvy 2021 udělala autorka níže uvedených fotografií, která navíc každou z fotografií opatřila příběhem, který za ní stojí.

A. Marcinovová, Kompozice z ořechů, digitální fotoaparát SONY DSC-HX60

“Když jsem byla na půdě věšet prádlo, všimla jsem si na zemi loňské ořechy, které tam nejspíš zapomněl někdo ze sousedů. Zaujala mě výrazně vrásčitá struktura skořápek, když na ně svítilo jemné světlo ze střešního okna. Trochu jsem je uspořádala a vyfotila. Ořechy na půdě je zajisté obyčejné až banální téma, ale já vnímám zátiší jako hledání poezie ve všedních věcech, vytvoření určité nálady pomocí světla, stínů, kontrastů…”

 

 

 

 

 

A. Marcinovová, Na výletě, digitální fotoaparát SONY DSC-HX60

“Když jsem v rámci výletu stoupala cestou na hrad, z vyššího místa jsem uviděla dvě jeptišky, které taky kráčely směrem nahoru. Napadlo mě jestli jsou taky na výletě jako já anebo jejich cesta na hrad má nějaký cíl? Chvíli jsem je pozorovala a přála jsem si je vyfotit, protože mě zaujaly svým radostným výrazem v tváři a svěžím krokem. Nakonec mi bylo přáno a podařilo se mi zachytit okamžik, kdy se jeptišky fotografují s holčičkou, která si možná taky přála mít fotografii s nimi…”

GALERIE MODERNÍHO (Č)UMĚNÍ

Galerie moderního (č)umění je první populárně naučnou publikací, která se obrací na návštěvníky věkové kategorie 12+. Mimo tuto věkovou hranici má publikace potenciál zasáhnout široké čtenářské publikum – nejen děti, žáky základních škol, ale také studenty středních škol.

Její potenciál může být využit i jako studijní pomůcka pro vysokoškolské studenty v oblasti galerijní edukace nebo současného uměleckého provozu. Ve světě dospělých, kteří k umění cestu hledají, může být vhodným průvodcem, jenž mnohé oblasti a pojmy srozumitelně vysvětlí a dá do praktického kontextu. Pedagogům může sloužit jako výuková pomůcka a doprovodný materiál při návštěvě galerie.

Ilustrovaná knížka přináší v šesti kapitolách informace spjaté přímo s GMU, z nichž velká část platí také pro instituce tohoto typu obecně. Čtenáře seznamuje s její historií a současností. Publikace je přímo nápomocná před první návštěvou, při procházení budovou a výstavními sály. Informuje a vzdělává v rovině pojmů světa výtvarného umění a obsahuje mnoho motivačních částí, které vybízejí k participaci a vlastní tvorbě.

Posláním knížky je podpora této kulturní instituce a její otevření se široké veřejnosti. Zároveň ji zbavuje nálepky nedostupného místa určeného jen umění-znalým návštěvníkům. Ukazuje možnosti zkoumání a poznávání světa výtvarného umění. Zpracování publikace nabízí vhled do každodenního života galerie, jejího provozu, a seznamuje čtenáře nejen s odbornými profesemi, které jsou v ní zastoupeny. Představuje galerii jako místo pro společný dialog, pro kladení otázek, poznávání a seznamování se s možnostmi výtvarného vyjádření.

 

REAKCE ČTENÁŘŮ

“Konečně jsem i já plně porozuměla funkcím v galerii 🙂 Anička Vás hned na společném portrétu poznala. Za nás moc povedená knížka!!!” Veronika H. (maminka)

“Dobrý den z chebské GAVU, kromě pozdravů bych Vám chtěla poděkovat a vyseknout poklonu za nádhernou populárně naučnou knihu, která přistála i u nás, na samém západě Čech. Je zábavná, zábavně poučná, kreativní a překrásně ilustrovaná. Doufám, že se nám také něco podobného podaří.” Veronika Lochmanová, GAVU Cheb

“Milé kolegyně, chtěl bych Vám moc poděkovat za zaslání knížky Galerie moderního (č)umění! Také Vám srdečně gratuluji k tak skvělému počinu, je radost knížku jen tak prolistovat, těším se i na čtení. Držím palce do dalších aktivit, přeji moře inspirace a loučím se zvoláním: Jste prostě úžasné!” Marek Šobáň, Muzeum umění Olomouc

 

RECENZE

https://hradec.rozhlas.cz/frantisek-zachoval-kniha-o-galerii-moderniho-umeni-bude-i-jistym-navodem-jak-8393582

https://www.culturenet.cz/publikace/patricie-kavalkova-helena-sestakova-galerie-moderniho-cumeni/

https://www.classicpraha.cz/aktualne/kulturni-servis/galerie-moderniho-cumeni/

https://www.mistnikultura.cz/galerie-moderniho-cumeni-gmu-vydala-pruvodce-galerijnim-svetem-pro-male-i-velke-ctenare

https://kulturio.cz/vystavy-galerie-moderniho-umeni-hradec-kralove/

https://mravencichuva.cz/galerie-moderniho-cumeni/

MERCH S MOTIVEM GALERIE MODERNÍHO (Č)UMĚNÍ

K publikaci vznikla také kolekce plátěných tašek, samolepek a nášivek. Knihu Galerie moderního (č)umění i stejnojmenný merch lze zakoupit na e-shopu GMU.

 

A CO SE DO KNIHY NEVEŠLO?

To zde budete postupně nacházet on-line. Máte se na co těšit.

 

KDE O NÁS PSALI NEBO MLUVILI

Petr Mareček, Kouzlo (č)umění, Mladá fronta dnes, Hradecký kraj, 11. 3. 2021, s. 16

Jan H. Vitvar, Vlak, který neujel, Respekt, č. 12, 22.–28. 3. 2021, s. 60-61

Quartier magazín, březen 2021, s. 70-71

4. 3. 2021 Rádio Expres FM – 17.00 zprávy – kultura

9. 3. 2021 Český rozhlas Hradec Králové – 14.25 hodin

PRACOVNÍ LISTY PUNČ

Galerie moderního umění v Hradci Králové spravuje od roku 2008 soubor soch s názvem Příběh utrpení a nadějí člověka (oblíbená zkratka je PUNČ). Jedná se o Křížovou cestu 21. století, která má 15 zastavení, pokaždé u sochy od jiného autora. Do těchto míst si můžete naplánovat celodenní výlet. Čeká vás procházka, během které objevíte všechny možné tvary pískovce v podobě soch umístěných na louce blízko Stanovic a Žirče, nedaleko Kuksu.

Abyste mohli sochy pořádně poznat a probádat, vytiskněte si s sebou na výlet naše pracovní listy, které vás křížovou cestou provedou, do batohu už pak přibalte jen obyčejnou tužku.

PRACOVNÍ LISTY KE STAŽENÍ ZDE

PDF obsahuje 4 strany. Vytiskněte je na 2 listy oboustranně, mohou být jen černobíle, a slepte tak, aby k sobě pasovaly jako v náhledu umístěném níže.