Dočasná instalace kolem historické kašny na Velkém náměstí v Hradci Králové umožní návštěvníkům nově nahlédnout a nalézt spojení mezi minulostí (skrze historický objekt kašny) a přítomností (dřevěná instalace ochozu kolem kašny). Představí (v současnosti poněkud upozaděný) tradiční městský prvek kašny v novém světle a nabídne poznání nových potenciálních významů tohoto kdysi významného místa i zamyšlení nad jeho okolním prostředím a jeho proměnou.
Instalace architektonického studia Archwerk, nazvaná Corral (španělské slovo corral označuje ohradu, dvůr), která představuje rajský dvůr pro Hradec Králové, je situována na malou pobytovou část Velkého náměstí okolo staré kašny, poněkud ztracené a opomíjené od doby, kdy přestala sloužit jako zdroj vody – ústřední bod života města – a stala se historickým artefaktem. Instalaci tvoří konstrukce ze svisle stavěných prken, jež kolem kašny vymezuje intimní prostor ve veřejném prostoru zaplaveném skutečnými i domnělými konflikty naší pozdně-moderní doby. Vyvýšený ochoz se dvěma schodišťovými rameny dává celému náměstí novou perspektivu.
Geometrie konstrukce je založena na pythagorejských poměrech přirozených čísel, používaných jako základ architektury až do nástupu novověku. Podobně jako u dalších realizací i zde studio Archwerk uplatňuje elementární konstrukční princip a využívá prkno o profilu 3/9 cm jako jediný stavební prvek. Spoje budou provedeny kvalitními tesařskými vruty s životností dalece přesahující potřeby sezónní instalace. Tuhost a odolnost konstrukce zajišťuje její kompaktní provázání, vycházející z tradičních postupů balloon framingu, doplněné nezbytným zavětrováním. Princip vertikální sestavy prken pevně vymezuje prostor a zároveň zůstává lehký a transparentní pro hru světla i pohledy kolemjdoucích.
Návrh je představen ve verzi s půdorysnou plochou 25 m2, těsně obklopující centrální kašnu. Celková výška objektu bude 4 m, ochoz je navržen v úrovni +2,34 m. V případě realizace lze v prováděcím projektu geometrii přizpůsobit reálným rozměrům kašny a průchodu kolem ní. Realizace dočasné instalace již prošla schválením památkovým odborem MMHK.
M.A. Martin Kloda (* 1969) pochází z Ostravy, architekturu studoval na přelomu 80. a 90. let na Vysoké škole uměleckoprůmyslové v Praze v ateliéru prof. Zdeňka Kuny, po revoluci u prof. Martina Rajniše. Během studia absolvoval stáže na vídeňské Hochschule für angewandte Kunst Wien u prof. J. Spalta a v Ateliéru veškerého sochařství prof. Kurta Gebauera. Architektonickou praxí prošel v ateliérech D. A. Studio a e-MRAK. V roce 2012 založil ateliér ARCHWERK architektonická huť, který se kromě „velké“ architektury věnuje návrhům a provádění vlastních experimentálních staveb, založených na konstrukční a technologické jednoduchosti, přírodních materiálech a site-specific designu. Stavby realizované jako fyzický experiment, často vlastníma rukama a s malým rozpočtem, nemají ambici od základu změnit vnímání prostoru a hranic architektury, ale spíše obohatit konkrétní místo a komunitu. Jedním z jejich cílů je vytvořit otevřenou tvůrčí skupinu po vzoru středověkých stavebních hutí, schopnou navrhovat a provádět kvalitní architektonická díla ke kultivaci (nejen) české krajiny a společnosti. Právě v tomto duchu je navržen i objekt Corral.