Rodiny s dětmi

OBRAZÁRNA

Inspirací pro tvorbu v Obrazárně je vždy jedno vybrané dílo z galerie, a to ze stálé expozice nebo z aktuální výstavy. Nejprve se s dílem (obrazem, sochou, plastikou, instalací,…) seznámíme, povíme si něco o okolnostech jeho vzniku i jeho tvůrci, a pak už se přesuneme do výtvarného ateliéru. Tam už nebude nic bránit naší tvorbě, podpořené pestrou škálou výtvarného materiálu. Program cílí na spolupráci dětí a rodičů.

Obrazárna se koná v intervalu jednou za tři týdny v tyto dny:
pátek 15–17 hodin (rodiče s dětmi 3–6 let)
sobota 10–12 hodin (rodiče s dětmi 6–10 let)

Délka programu 120 minut
Počet účastníků 10–12 dětí + doprovod rodičů.
Vstupné pro dítě 40 Kč, doprovod zdarma

Nutnost předchozí rezervace na: edukace@galeriehk.cz
__________________________________________________

Valíme s Lamrem
PÁ, SO | 10-11/03
Válec, sloupec, tyčka, drát, pojďme se na vzduchotechniku podívat! Proud vzduchu v barevné tubě rozvíří mysl každého z nás u společné tvorby prostorových konstrukcí, inspirovaných dílem Aleše Lamra.

Šafránkův svět
PÁ, SO | 31/03, 01/04
Mumraj sem, mumraj tam, lidi kam se podívám. Máte rádi léto, cirkus, kavárny a pohodu? Pojďte se spolu s námi podívat, jaké příběhy vypráví pestrobarevný svět Jana Šafránka a doplnit ho o vlastní tvořivé nápady.

PROGRAM NA MÍRU

Program pro rodiny s dětmi šitý na míru lze připravit po předchozí domluvě.

Nabízí se několik možností – seznámit se s budovou galerie, galerií jako takovou, stálou expozicí nebo výstavou některého ze současných umělců. V doprovodu edukátorek a s využitím zázemí výtvarného ateliéru je možné vyzkoušet nejrůznější výtvarné materiály, techniky a náměty, pracovat s barvami, tvary a emocemi. Program cílí na spolupráci dětí a rodičů.

Délka programu 60 minut. Počet účastníků max. 10 dětí + doprovod rodičů.

Nutnost předchozí rezervace termínu a programu na: edukace@galeriehk.cz.

Vstupné pro dítě 40 Kč, doprovod zdarma.

Dospělí a senioři

OBRAZÁRNA+

Obrazárna+ se zaměřuje na dospělé návštěvníky galerie, kteří se rádi výtvarně realizují a nemají obavy z experimentů s výtvarnými technikami, materiály, a jsou otevřeni nápadům a své představivosti.

Náměty pro Obrazárnu+ vychází z vystavených děl ve stálé expozici, krátkodobých výstavách a také tradičních i netradičních výtvarných technik všeho druhu.

Znalosti z oblasti výtvarného umění nejsou podmínkou, důležité je udělat si čas pro sebe a mít zájem o výtvarnou tvorbu.

Cena 400 Kč za cyklus (čtyři setkání)
Čtvrtek od 17 do 19 hodin
Nutnost rezervace na: edukace@galeriehk.cz
__________________________________________________

Cyklus akvarel, krok za krokem malířem | KAPACITA NAPLNĚNA
ČT | 26/01, 16/02, 09/03, 30/03
Co je to akvarel? Jak na lavírování a lazurované valéry? A proč si tuto techniku v plenéru oblíbili impresionisté? To a mnohem víc prozradí cyklus čtyř navazujících setkání ve výtvarném ateliéru, který věnujeme malbě akvarelem a jeho tajemstvím. Jako staří mistři načerpáme inspiraci mezi velikány moderního a současného umění ve stálých expozicích GMU a své múzy necháme proniknout do vlastních akvarelových pojednání.

Cyklus akční grafika, krok za krokem grafikem!
ČT | 20/04, 11/05,  01/06,  22/06 

Struktura, emoce, experiment, gesto, asociace. Jak lze experimentovat s grafickou technikou a které rozmanité materiály lze pro tisk použít? To a mnohem víc prozradí cyklus čtyř navazujících setkání ve výtvarném ateliéru, který věnujeme akční grafice, která nás nenechá v klidu! Jako staří mistři načerpáme inspiraci mezi velikány moderního a současného umění ve stálých expozicích GMU a své múzy necháme proniknout do vlastních grafických listů. Staňte se spolu s námi grafiky a grafičkami v jedinečném prostředí Galerie moderního umění!

 

CHVILKY S UMĚNÍM

Pohodlně Vás usadíme přímo do expozice, abyste si mohli vychutnat poutavé vyprávění o životech umělců a jejich dílech. Těšit se můžete také na výbornou kávu v příjemném prostředí galerie.

Vždy první středu v měsíci od 10 a od 16 hodin.

Provází: Jan Florentýn Báchor / Tomáš Kolich
Délka přednášky 30-40 minut.
Kapacita omezená. Prosíme, rezervujte si místo na e-mailu: edukace@galeriehk.cz
Vstup zdarma.
__________________________________________________

ST | 05/04 | Josef Wagner 

Přednáška o tvorbě Josefa Wagnera (1901–1957), jednoho z nejvýznamnějších českých sochařů první poloviny 20. století. Vedle vlastní tvorby se věnoval také restaurování a jako pedagog na Vysoké škole uměleckoprůmyslové v Praze vychoval celou generaci sochařů, která se prosadila v 60. letech (např. Olbram Zoubek, Eva Kmentová či Věra Janoušková).

ST | 03/05 | Jan Šafránek
Jan Šafránek (*1948), hradecký rodák, člen pražského undergroundu, signatář Charty 77, exulant a světoběžník, který svou fascinaci viděným světem přetavuje do nezaměnitelné malířské oslavy pestrého světa lidí. Svou zálibou v situační grotesce navazuje na dlouhou řadu předchůdců od starých holandských mistrů, přes žánrovou malbu 18. a 19. století, společenskou satiru a karikaturu první poloviny 20. století až po americký regionalismus. V Hradci Králové je mu inspirací Bohumil Kubišta, se kterým aktuálně vystavuje v dialogu Bílé kostky.

 

ART (HI)STORY

Doprovodný program v angličtině nejen pro zahraniční návštěvníky. Nejprve budete mít možnost zúčastnit se komentované prohlídky vybraného umělce, a poté společně zavítáme do výtvarného ateliéru, který nabízí neomezený prostor pro vaši fantazii.

Čtvrtek od 17 do 19 hodin.

Nutnost rezervace na: edukace@galeriehk.cz
Cena po předložení studentského průkazu ISIC 30 Kč, pro dospělé bez ISIC 100 Kč
__________________________________________________

ČT | 13/04 | Ladislav Zívr
Rodinná tradice hrnčířského řemesla dala základ umělecké dráze Ladislava Zívra, jediného sochaře avantgardní Skupiny 42. Vedle tradičního hrnčířského materiálu – hlíny,  využíval k tvorbě také přírodniny ve spojení se sádrou pro svou osobitou techniku muláže. Příroda a biomorfní tvary byly jeho velkou inspirací. Přijďte si poslechnout vyprávění o Zívrově díle v expozici GMU a následně můžete navázat svým vlastním výtvarným počinem v našem výtvarném ateliéru.

Skupinové prohlídky

Chcete si prohlédnout budovu galerie či projít výstavy s odborným výkladem? Pro skupiny zájemců jsou připraveny prohlídky s našimi kurátorkami, které vám pomohou porozumět modernímu umění, osvětlí jednotlivá díla či vás zasvětí do tajů památkově chráněné budovy.

1. Budova a historie galerie (45 minut)
2. Stálá expozice Minulé století (45 minut)
3. Stálá expozice Posledních padesát let (45 minut)
4. Dočasné výstavy (30 minut / výstava)

Cena prohlídky:
5–10 osob 150 Kč/osoba
11–25 osob 100 Kč/osoba

Vstupenka do galerie je započítána v ceně prohlídky.

Jednotlivé prohlídky je možno kombinovat, maximálně však do rozsahu 60 minut.

Skupinovou prohlídku lze připravit i na míru dle konkrétní objednávky.

Rezervace nutná alespoň týden předem na: edukace@galeriehk.cz