Galerie moderního umění
v Hradci Králové

Rodiny s dětmi

OBRAZÁRNA

Inspirací pro tvorbu v Obrazárně je vždy jedno vybrané dílo z galerie, a to ze stálé expozice nebo z aktuální výstavy. Nejprve se s dílem (obrazem, sochou, plastikou, instalací,…) seznámíme, povíme si něco o okolnostech jeho vzniku i jeho tvůrci, a pak už se přesuneme do výtvarného ateliéru. Tam už nebude nic bránit naší tvorbě, podpořené pestrou škálou výtvarného materiálu. Program cílí na spolupráci dětí a rodičů.

Obrazárna se koná v intervalu jednou za tři týdny v tyto dny:
pátek 15–17 hodin (rodiče s dětmi 3–6 let)
sobota 10–12 hodin (rodiče s dětmi 6–10 let)

Délka programu 120 minut
Počet účastníků 10–12 dětí + doprovod rodičů.
Vstupné pro dítě 40 Kč, doprovod zdarma

Nutnost předchozí rezervace na: edukace@galeriehk.cz
__________________________________________________

Foltýnova krajina
PÁ, SO | 16-17/12
Jak vypadá krajina Františka Foltýna? A co kdyby ji zasypal sníh? Společně se vypravíme do krajů stálé expozice Minulé století – dvacet osobností a pěšinou přírodních materiálů vytvoříme reliéfní modely svých vlastních zasněžených hájů, polí a lesů.

PROGRAM NA MÍRU

Program pro rodiny s dětmi šitý na míru lze připravit po předchozí domluvě.

Nabízí se několik možností – seznámit se s budovou galerie, galerií jako takovou, stálou expozicí nebo výstavou některého ze současných umělců. V doprovodu edukátorek a s využitím zázemí výtvarného ateliéru je možné vyzkoušet nejrůznější výtvarné materiály, techniky a náměty, pracovat s barvami, tvary a emocemi. Program cílí na spolupráci dětí a rodičů.

Délka programu 60 minut. Počet účastníků max. 10 dětí + doprovod rodičů.

Nutnost předchozí rezervace termínu a programu na: edukace@galeriehk.cz.

Vstupné pro dítě 40 Kč, doprovod zdarma.

Dospělí a senioři

OBRAZÁRNA+

Obrazárna+ se zaměřuje na dospělé návštěvníky galerie, kteří se rádi výtvarně realizují a nemají obavy z experimentů s výtvarnými technikami, materiály, a jsou otevřeni nápadům a své představivosti.

Náměty pro Obrazárnu+ vychází z vystavených děl ve stálé expozici, krátkodobých výstavách a také tradičních i netradičních výtvarných technik všeho druhu.

Znalosti z oblasti výtvarného umění nejsou podmínkou, důležité je udělat si čas pro sebe a mít zájem o výtvarnou tvorbu.

Cena 300 Kč za cyklus (tři setkání)
Čtvrtek od 17 do 19 hodin
Nutnost rezervace na: edukace@galeriehk.cz
__________________________________________________

Cyklus grafika, krok za krokem grafikem | KAPACITA NAPLNĚNA
ČT | 24/11, 15/12, 05/01
Čím se liší tisk z hloubky od tisku z výšky? Jak vypadá tiskařský lis a kdo zavedl aktivní grafiku? To a mnohem víc vám prozradí cyklus tří navazujících setkání ve výtvarném ateliéru, která věnujeme technologiím a postupům tradiční i experimentální grafiky krok za krokem. Jako staří mistři načerpáme inspiraci mezi velikány moderního a současného umění ve stálých expozicích GMU a své múzy necháme proniknout do vlastních grafických listů. Staňte se spolu s námi grafiky a grafičkami v jedinečném prostředí galerie.

CHVILKY S UMĚNÍM

Pohodlně Vás usadíme přímo do expozice, abyste si mohli vychutnat poutavé vyprávění o životech umělců a jejich dílech. Těšit se můžete také na výbornou kávu v příjemném prostředí galerie.

Vždy první středu v měsíci od 10 a od 16 hodin.

Provází: Jan Florentýn Báchor / Tomáš Kolich
Délka přednášky 30-40 minut.
Kapacita omezená. Prosíme, rezervujte si místo na e-mailu: edukace@galeriehk.cz
Vstup zdarma.
__________________________________________________

ST | 07/12 | Ladislav Zívr (1909– 1980)
Novopacký rodák a jediný sochař avantgardní Skupiny 42. Vyučení v rodinné hrnčířské dílně mu vtisklo celoživotní lásku k pálené hlíně, ve svých dílech ale také kombinoval různé přírodniny či nalezené materiály, které odléval do sádry. Jeho osobitá tvorba se rozpíná od realistických portrétních bust až po abstraktní biomorfní tvary. Přijďte si poslechnout vyprávění o tomto sochaři, který uměl nalézt inspiraci jak v surrealistických asociacích, tak všední každodennosti.

 

 

ART (HI)STORY

Doprovodný program v angličtině nejen pro zahraniční návštěvníky. Zavítejte do výtvarného ateliéru GMU, který nabízí neomezený prostor pro vaši fantazii.

Sobota od 14 do 16 hodin.

Nutnost rezervace na: edukace@galeriehk.cz
Cena po předložení studentského průkazu ISIC 30 Kč, pro dospělé bez ISIC 100 Kč
__________________________________________________

SO | 17/12 | Vladimír Boudník
Grafik, malíř, soustružník, to byl Vladimír Boudník! Zvučné jméno českého umělce, který svou tvorbu započal v železářské dílně, odkud vykročil vstříc novým grafickým technikám. Společně si tyto Boudníkovy přístupy vyzkoušíme v galerijním ateliéru a popustíme uzdu fantazii při tvorbě vlastních grafických listů.

Skupinové prohlídky

Chcete si prohlédnout budovu galerie či projít výstavy s odborným výkladem? Pro skupiny zájemců jsou připraveny prohlídky s našimi kurátorkami, které vám pomohou porozumět modernímu umění, osvětlí jednotlivá díla či vás zasvětí do tajů památkově chráněné budovy.

1. Budova a historie galerie (45 minut)
2. Stálá expozice Minulé století (45 minut)
3. Stálá expozice Posledních padesát let (45 minut)
4. Dočasné výstavy (30 minut / výstava)

Cena prohlídky:
5–10 osob 150 Kč/osoba
11–25 osob 100 Kč/osoba

Vstupenka do galerie je započítána v ceně prohlídky.

Jednotlivé prohlídky je možno kombinovat, maximálně však do rozsahu 60 minut.

Skupinovou prohlídku lze připravit i na míru dle konkrétní objednávky.

Rezervace nutná alespoň týden předem na: edukace@galeriehk.cz