Michal Kindernay | Zvuková socha
03/10/25

kurátorka: Anna Horák Zemanová | Veřejný prostor
vernisáž: čtvrtek 02/10/2025 od 18:00

Dílo, které vznikne při příležitosti 800 let od založení města Hradce Králové, naváže na Kindernayovu předchozí tvorbu, jež se dlouhodobě soustředí na zvukové umění a ekologická témata (Soundmaps, Svědkové zvuku, Sound Field) a definuje ji autorův zájem o zkoumání vztahu mezi zvukem, prostorem a prostředím. Výsledným artefaktem bude zvuková socha, která reaguje na okolní prostředí a stimuluje divákovu smyslovou zkušenost prostřednictvím zvuku.

Zvuková socha je specifický druh uměleckého objektu, kde zvuk nahrazuje tradiční výtvarné prvky a stává se hlavním nositelem významu. Na rozdíl od klasických soch, jejichž smyslem je hmatatelný materiál, pracuje s nemateriálním fenoménem, jehož proměnlivost a přítomnost v prostoru jsou klíčové. V tomto připravovaném díle bude socha tematizovat objekt jako takový, ale nejdůležitější místo zde zaujme samotný zvuk a způsob, jakým rezonuje s prostorem a reaguje na okolní vlivy. Prostředí, v němž se socha ocitne, bude aktivně formovat její zvukový výstup. Díky reakcím na proměny prostředí – ať už jde o změny teploty, světla, nebo lidskou přítomnost – se ze statického objektu stane živoucí, interaktivní prvek, který propojuje prostor, zvuk a diváka v jedinečném dialogu. Zvukový materiál bude reflektovat prostředí Hradce Králové a divákům umožní nové poznání jejich vnějšího prostoru odlišným způsobem, než jsou zvyklí, přičemž bude tematizovat i aktuální problém všudypřítomného zvukového znečištění. Položí tak další otázky vztahující se k probíhající proměně našeho okolí, nabídne zamyšlení nad budoucím směřováním rozvoje města, pobídne k zaměření na péči o něj, upozorní jak na dopady urbanizace a industrializace krajiny, tak na netušené skryté lokality ve městě, žijící vlastním životem, minimálně dotčené lidskou aktivitou.

Michal Kindernay (* 1979 Hradec Králové) je audiovizuální umělec, performer a kurátor, který patří k předním českým tvůrcům interaktivního videa. Studoval na Fakultě výtvarných umění VUT v Brně (ateliér Petera Rónaie) a na Filmové a televizní fakultě pražské AMU (audiovizuální média pod vedením Miloše Vojtěchovského). Jeho tvorba je neoddělitelným spojením výzkumu, softwarového vývoje a designu nástrojů, přičemž samotné dílo může vyústit v průběhu realizace do různých podob. Nepřehlédnutelným je i ekologický aspekt Kindernayovy práce. Obsáhle se věnuje různým formám znečištění, a to nejen v polohách přímé vizualizace (Art Pollution Kit, Camera Altera), ale i formou autorské glosy (série vrhlt). Jeho díla zahrnují videoperformance a interaktivní instalace, intermediální a dokumentární projekty i hudební zvukové kompozice. Je spoluzakladatelem umělecké organizace yo-yo, iniciátorem projektu RurArtMap, byl členem kolektivu galerie Školská 28 v Praze. Jako pedagog působí v rámci nového magisterského programu na Prague College a externě v Centru audiovizuálních studií FAMU v Praze.