Výstava Davida Čumala je vyústěním jeho rezidenčního pobytu, který mu nabídla GMU a jejž absolvoval v roce 2024. Autor v minulosti krátce studoval v Hradci Králové a když se tam po devíti letech vrátil, samotné město mu na první pohled připadalo povědomé, ale i cizí zároveň. Tento pocit se rozhodl zpracovat ve svých dílech. Během tvůrčí rezidence se kromě nejrůznějších inspirací, motivů a podnětů součástí finálního díla stávají i nalezené materiály (odřezky, parkety, skříně), které mnohdy slouží jako podklady pro malbu či jako součást instalace samotné.
Autor se opakovaně vrací k jednoduchým předmětům a věcem, jež chrání nebo oddělují naše tělo od okolí a slouží jako jakési úkryty (kabát, košile, rukavice), nebo k předmětům, které najdeme v každém domově (stůl, skříň, křeslo). Jeho díla jsou minimalistická, předmětnost v nich hraničí s abstrakcí. Obsahová stránka malby podporuje její technické zpracování a estetické kvality. V připravované výstavě by se autor chtěl pokusit přenést atmosféru místa vzniku obrazů do čistého prostoru galerie a zaměřit se na kontrast mezi utilitárním prostředím ateliéru (bývalé dílny) a „bílou kostkou“.
David Čumalo (* 1992) v letech 2012–2015 studoval Grafický design a Multimédia na Pedagogické fakultě Univerzity Hradce Králové a je absolventem Akademie výtvarných umění v Praze; během svého studia prošel několika ateliéry (2022–2023 Grafika 2, 2021–2022 Intermédia 1, 2020–2021 stáž, Grafika 2, 2016–2020 Malba 1). Aktuálně studuje na Královské akademii výtvarných umění v Bruselu.
Výstavu doplní díla Adrieny Šimotové (1926–2014) ze sbírky GMU. Pro autorčinu tvorbu je charakteristické ztvárnění osobního příběhu, ale i nesmírně senzitivní způsob vnímání světa a naléhavost sdělení zážitku o polaritě lidské existence – její přítomnosti a nepřítomnosti.