Galerie moderního umění
v Hradci Králové

Prostor

Věra Jičínská
16/04/23–10/09/23

kurátorka: Martina Pachmannová

Do nedávné doby bylo jméno Věry Jičínské známé pouze úzkému okruhu historiků a historiček umění. Přesto se během posledního desetiletí zájem o dílo této talentované malířky rapidně zvýšil, o čemž svědčí nejen několik menších výstav v tuzemsku, ale i frekvence, s níž se její obrazy objevují na zahraničních aukcích.

Detail

Bílá kostka

Jan Šafránek | Kavárna Kubišta
03/02/23–11/06/23

kurátorka: Petra Příkazská, Anna Horák Zemanová

Výstava představuje návštěvníkům průřez tvorbou královéhradeckého rodáka, malíře a světoběžníka, který svou fascinaci viděným světem s jeho nonsensovou poezií přetavil do nezaměnitelné malířské oslavy společnosti lidí. V rámci výstavy může návštěvník na stěžejních dílech jednotlivých dekád (od 60. let do současnosti), která dále doplňuje rozsáhlý soubor kreseb, sledovat postupnou krystalizaci autorovy obrazové poetiky.

Detail

Černá kostka

Michaela Vélová Maupicová | Šum v plástvi, světlo v mohyle
03/02/23–11/06/23

kurátorka: Jitka Hlaváčková

Michaela Vélová Maupicová je známá především jako malířka, ve skutečnosti je však na její tvorbu potřeba nahlížet jako na bytostně multimediální, procesuální a stále otevřenou experimentu. Motivy, kterým se autorka věnovala ve svých malbách, mají své předobrazy či paralely v kresbách, tiscích a objektech, ale také ve fotografiích a videích, které nám prozrazují mnohé o jejím uvažování. Výstava Michaely Vélové Maupicové Šum v plástvi, světlo v mohyle prezentuje výběr krátkých videoartových prací, které byly dosud veřejnosti představeny jen okrajově.

Detail