Vzdělávací programy pro střední školy a gymnázia

Vzdělávací programy ke stálé expozici Proměny obrazu/Obrazy proměn

∞Délka programu: 60 - 90 minut∞

♣ 1. Seznamte se, umění/Galerie moderního umění

Co je to vlastně TO umění? A proč by tě mělo zajímat, že je v Hradci nějaká galerie? K čemu ti může být? Náš exkurz seznamuje studenty se vším, co souvisí s galerií od samotné budovy a její architektury až po tajemná zákoutí, kam se běžný návštěvník nedostane a komentovanou prohlídku uměleckých děl. Galerie je prostorem pro setkávání a setkání uměleckých oborů, místo jiného dění. Objasňuje, k čemu je návštěva galerie dobrá a co se děje za zdmi, na kterých visí obrazy.  Zkrátka nabízí možnost krásného prvního seznámení.

 ♣ 2. Řečí obrazů

 Jak s námi obrazy komunikují a co nám chtějí sdělit? Jak se jejich jazyk proměnil napříč výtvarnou tvorbou 20. století? Povíme si, jak uchopit jednotlivé umělecké směry, zasadíme je do dobového kontextu a objasníme, jaký obsah skrývají či na co reagují.  Mnohdy je totiž zpráva skrytá někde hluboko mezi tvary, barvami a linkami. Společně budeme tyto kódy dešifrovat a naučíme se mluvit řečí obrazů.

 ♣ 3. Asociace a umění

Jak spolu jednotlivá díla souvisí?  Vydáme se na cestu hledání jedinečných propojení mezi jednotlivými obrazy.Vyzkoušíme si, jak se dá dílo interpretovat, které obrazy jsou spolu schopné komunikovat, a které si naopak nemají co říct. Na základě vlastní vizuální zkušenosti budeme komparovat a hledat zajímavé průniky v obrazech. Workshop založený na asociaci, kritickém a analytickém myšlení. Stačí mít jenom oči otevřené, pozorně se dívat a nechat se unášet proudem vlastní fantazie.

 ♣ 4. Nalézat ztracenou rovnováhu⎯ Jiří Hilmar, Jiný prostor ⎯ Petr Stanický

Součástí výstavy je interaktivní workshop ve 4. patře.

 ♣ 5.  Za kulisou: Dalibor Bača 

Mediální půst, ticho a tma jako nástroje k proniknutí za kulisu.

Termíny lze domluvit u Heleny Šestákové

E-mail: edukace@galeriehk.cz, tel.: 727 806 971

Střední školy a gymnázia

 

Loader