2020

Chystáme se na vás i v roce jehož součtem je čtyřicet:

 

MATYÁŠ CHOCHOLA

Dějiny lidstva

27. ÚNORA

 

Matyáš Chochola, laureát Ceny Jindřicha Chalupeckého 2016 s kořeny v Hradci Králové, plánuje vytvořit burleskní výpravnou epopej, v níž pomocí jednotlivých klíčových instalačních obrazů realizuje flasback celými dějinami euroamerické kultury, která dnes prochází hlubokou krizí, jakýmsi interregnem, v němž nástupce není znám. Myšlenkový oblouk povede „…od bájné Atlantidy, přes tajuplný Egypt, staré Řecko, ozvěny postmoderny až po současnou krizi, trumpisty, sexisty a feministy. Podivné Kelty, tajemné Etrusky, korporátní design, a automobilový průmysl nevyjímaje…“. Chocholův projekt bude radikální intervencí nejen do výstavních prostor Galerie moderního umění, ale i do veřejného prostoru města.

Matyáš Chochola se narodil 6. dubna 1986 v Hradci Králové. V roce 2017 se stal laureátem Ceny Jindřicha Chalupeckého a v současné době patří mezi nejvýznamnější umělce přinášející nejnovější myšlenky a trendy v oblasti práce s objektem a instalacích. Předpokládáme narušení stereotypních představ o podobě umění v konzervativním prostředí královéhradeckého regionu.

Publikace s názvem Deset nahých žen je laureátským projektem Matyáše Chocholy a zároveň katalogem k připravované výstavě v Galerii moderního umění v Hradci Králové. Autor se rozhodl vystoupit na pole pro české vizuální umění ne tolik typické, a sice prezentování se volným literárním útvarem v tištěném a nikoli digitálním formátu. Chocholova literární tvorba osciluje na pomezích automatického psaní, disharmonické poezie, postmoderní novely a eseje. Kniha bude doplněna bohatým obrazovým materiálem. Text a obraz se protínají a tvoří útvary blízké současné koláži poučené dynamikou sociálních sítí. Mimo kresbu a koláž doplňuje vizuální jazyk knihy i série fotografií dokumentujících autorovy akce a fyzická díla.

 

 

VÝSTAVY:

27. února

Matyáš Chochola - Dějiny lidstva

25. června

Jiří Ptáček - Pozdní intimita, současná česká fotografie

15. října

Jiří Hilmar

...další jména na našem seznamu pro 2020 jsou Petra Malinová, Jiří Pitrmuc a Petr Stanický, Dalibor Bača...

Info o jednotlivých výstavách budeme postupně přidávat, ale už teď je jasné, že je na co se těšit.

 

 

 

 

 

Loader