Vzdělávací programy pro mateřské školy

Vzdělávací programy ke stálé expozici Proměny obrazu/Obrazy proměn

∞Délka programů: 45 – 60 minut∞

Smyslem vzdělávacích programů v galerii je zpřístupnění tohoto prostoru návštěvníkům již od útlého věku tak, aby galerijní prostředí vnímali jako přirozené místo pro setkávání, poznávání, komunikaci, spolupráci a tvorbu. Aby měli příležitost pro hledání a nacházení vztahu k umění a estetickým hodnotám, kultivaci sebe sama a dokázali reflektovat své dojmy. Vzdělávací programy jsou připraveny v návaznosti na RVP a kladou si za cíl podporu rozvoje stanovených klíčových kompetencí. Programy cílí na všechny oblasti smyslového vnímání a na setkání s různými variantami vizuálně obrazných vyjádření. Obsah programů je založen na vybraných uměleckých dílech napříč stálou expozicí.

 

♥ 1. S Osvaldem po galerii

Hurá, vítejte poprvé v galerii! Společně se vydáme po stopách vzniku celé budovy. Vypátráme, k čemu taková galerie vlastně slouží a proč je dobré ji pravidelně navštěvovat. Naším průvodcem bude sám pan architekt a stavitel Osvald Polívka. Spolu s ním zjistíme, k čemu jsou v galerii obrazy, jak se k nim máme chovat a čeho si na nich všímat. Vydáme se i na tajuplnou výpravu do tajných zákoutí, kam se jen tak každý návštěvník nepodívá. Kdo věší obrazy na stěnu a ví, jak se o ně postarat? A jak se do galerie vůbec obrazy dostanou? Přijďte se s nimi a celou galerií seznámit. Těšíme se!

 

♥ 2. V obraze/ Čáry, barvy, tvary

Když se potká pan Tvar, slečna Linka a paní Barva, tak co z toho může vzniknout? No přeci obraz! A právě takových je naše galerie plná. I když se skoro na každém díle tyhle tři kamarádi potkávají, tak přece vypadá každý obraz jinak. Jak je to možné? A k čemu jsou vůbec obrazy v galerii? Vydáme se po stopách barev, linek a tvarů. Ukážeme si, jak s nimi pracují různí malíři a jaký to má vliv na jejich výsledné dílo. Přijďte se seznámit s novými kamarády panem Tvarem, slečnou Linkou a paní Barvou a společně s nimi čarovat a experimentovat, tak jak to dělávají sami malíři.

 

 ♥ 3. Jak plátno ztloustlo/ Objem, tvar prostor

Příběh o materiálech, které se už nechtěly těsnit připlácnuté na zeď. Co vznikne, když už plátno nestačí a jedna či dvě vrstvy barvy jsou málo? Vybere se úplně jiný materiál a vzniknou díla, která mají místo především na zemi či na podstavci. Říkáme jim sochy, skulptury nebo objekty. Nenacházíme je jenom v galeriích, ale i ve veřejném prostoru. Všimli jste si nějaké při vstupu do galerie nebo cestou sem? V naší dílně si zkusíme takovou sochu a její návrh vytvořit. Budeme si hrát s různými materiály, tvarem a prostorem, abychom si vyzkoušeli, jak pracují sochaři.

 

Termíny lze domluvit u Heleny Šestákové
E-mail: edukace@galeriehk.cz, tel.: 727 806 971

Loader